Jump to content

Super BMW


Recommended Posts

Salut.Am si eu o ultima intrebare ptr.voi?De ce sunt masinile astea asa de proaste ?Aud mereu ca caseta directie problema specifica bmw,turbina cade specifica bmw,articulatii-bucse ,brate-tipic bmw aaaa si sa nu mai zic eterna distributie -lant rupt-,etc.Stau eu si ma intreb-un novice in bmw-ce naiba au si masinile astea ok?Raspuns NIMIC .....sunt scarbit,dezgustat si sictirit de tot ce tine de aceasta marca.

Rusine.....

  • Like 5
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am si eu o ultima intrebare ptr.voi?De ce sunt masinile astea asa de proaste ?Aud mereu ca caseta directie problema specifica bmw,turbina cade specifica bmw,articulatii-bucse ,brate-tipic bmw aaaa si sa nu mai zic eterna distributie -lant rupt-,etc.Stau eu si ma intreb-un novice in bmw-ce naiba au si masinile astea ok?Raspuns NIMIC .....sunt scarbit,dezgustat si sictirit de tot ce tine de aceasta marca.

Rusine.....

Mai Horica! BMW sant masini OK, daca sant servisate corect. Asta este valabil pentru orice marca. Tu ai senzatia ca in RO este cazul? 99% din posesorii de BMW de pe acest site isi repara masina in regie propie, sau la ceva asa zis service de cartier, in mare parte cu piese SH sau dezmebrari. texete clasice gen cum sa coste ceva atat, stiu io unde e cvasi pe gratis....sant deja antologice. iti pot spune eu: BMW este super OK. dar costa.....si asta e problema!

  • Like 3
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

De obicei cine isi ia BMW nou nu il intereseaza pretul unei distributii, bucse, turbine. 99% de aici avem masini second cred si le raparam in regie proprie, sper cu piese noi ( eu cel putin incerc).

Asa ca nu generaliza, daca ai bani de un BMW nou, go for it! Daca nu, taci si rabda....sau ia unul second si intri in clubul nostru! :))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut George Ciobanu!

Vad ca ai masina din 2000. este super. Si eu am una din 2000. Un 38 Alpina B12 6.0. Dar nu o repar in regie propie. Ci la Alpina. Asa ca nu mai da sfaturi la cei de posesori de masini noi. Este vorba daca servisezi masina cum trebuie sau nu. Am inca in garantie un F02 760 Li, iar dupa expirare am sa o intretin corect, la BMW. Aici intrebare pusa era: este BMW o masina OK sau nu? Ei bine, dupa 30+ de ani de BMW eu zic ca da! Asta daca o repari corect, la BMW. Si crde-ma ca am pagat destul acolo. La ora asta am 4 BMW-uri mai vechi. E38 750, E31 850Ci, E65 760 si E38 Alpina B12 6.0. Sant toate in stare perfecta, dar costa. Si acesta este punctul. Ai bani sau nu? Valabil pt. orice masina.

  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Bmw e o masina ok daca e intretinuta corespunzator si exploatata la fel, E90-ul a trecut de 4 ani de cand e in familie, investitia majora in el a fost un kit de ambreiaj, unde mai pui ca e condusa in mare parte de fiul meu(22 ani) si nu ma pot plange de marca, masina cred ca are in jur de 250k km
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt mai oameni buni la prima masina dar la primul bmw da.Am avut un astra luat de nou din 2008.A mers si inca mergePERFECT.Nu inteleg de ce tot o tineti ca bmw bla bla.Cel putin asta E60 e varza din toate pctele de vedere.Nu ma acuzati ca am ignorat masina din contra i-am facut tot ce trebuie si mai mult si drept rasplata???Numai prin serviceuri stau dar am bmw sunt tare ,nu?Recunoasteti problemele enuntate de mine mai sus specifice bmw-ului? Atunci nu prea mai am ce sa zic...restul e cancan

Va doresc o zi buna si bani si timp cat mai putini/ne alocati super masinilor voastre.

Sanatate!

 

A SI INCA CEVA...toate piesele pe care le-am schimbat sunt ORIGINALE.Ulei cutie,distributie,tampoane motor releu bujii,etc nu vreau sa mi mai amintesc cate am schimbat...curele fulie motor placute bla bla.

ASa ca nu mai spuneti ca am pus sh sau no name.

Stiu ce vorbesc credeti-ma......

  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Depinde de noroc mai ales la masini second, nu stii cum a fost exploatata etc. Bmw e o masina complexa de unde si pica mai multe de pe ea. La masinile cu tractiune fata e mai simplu, astra se bate cu golf si altele in aceeasi clasa.

 

Asa ca la masini second daca vrei bmw accepti costurile de intretinere, daca nu iei golf

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vladmury
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine....Dar au prea multe belele comparativ cu alte masini din segmentul lor....asta vreau eu sa zic...Si voi nu intelegeti.

Nu e cumparata de noua ci sh....

 

Stai ca urmeaza turbina,cutia ,etc.

Show must go on.Opelul mi se pare super fiabil in comparatie cu "premium" bmw asa ca .....

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name

A SI INCA CEVA...toate piesele pe care le-am schimbat sunt ORIGINALE.Ulei cutie,distributie,tampoane motor releu bujii,etc nu vreau sa mi mai amintesc cate am schimbat...curele fulie motor placute bla bla.

ASa ca nu mai spuneti ca am pus sh sau no name.

Stiu ce vorbesc credeti-ma......

 

 

Placute ulei releu curele fulie ... pai zi-ne si noua masina (marca) la care nu le schimbi ca acum ii dau foc la a mea si-o cumpar pe aia la care nu schimbi tu consumabile...CA TOT STII CE VORBESTI

Nu te supara pe mine dar cred ca ti-ai cumparat o masina pe care nu o poti intretine.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce ai enumerat tu acolo (Ulei cutie,tampoane motor releu bujii) sunt chestii care tin de mentenanta fiecarei masini pe care la un moment dat va trebui sa le schimbi.

 

Distributia da, acolo e un mare minus, dar N47 e probabil cel mai reusit motor diesel din perioada aia.

 

Ai luat masina SH si ce trebuia sa faca fostul proprietar au cazut pe tine, fiind multe chestii deloc ieftine mai ales la un E60 costa si de aici supararea ta :)

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E clar ce impecabila e Astra ta daca din 2008 de cand o ai nu ai schimbat nimic la ea, ca deh, daca te plangi ca ai schimbat ce ai schimbat la BMW e clar ca la Astra nu le-ai schimbat.

 

Poate masina are 300,000 si ti-ai luat teapa si tu nu stii, asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam acum toate masiniile...mai bine verificai inainte sa o cumperi nu dupa...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut George Ciobanu!

Vad ca ai masina din 2000. este super. Si eu am una din 2000. Un 38 Alpina B12 6.0. Dar nu o repar in regie propie. Ci la Alpina. Asa ca nu mai da sfaturi la cei de posesori de masini noi. Este vorba daca servisezi masina cum trebuie sau nu. Am inca in garantie un F02 760 Li, iar dupa expirare am sa o intretin corect, la BMW. Aici intrebare pusa era: este BMW o masina OK sau nu? Ei bine, dupa 30+ de ani de BMW eu zic ca da! Asta daca o repari corect, la BMW. Si crde-ma ca am pagat destul acolo. La ora asta am 4 BMW-uri mai vechi. E38 750, E31 850Ci, E65 760 si E38 Alpina B12 6.0. Sant toate in stare perfecta, dar costa. Si acesta este punctul. Ai bani sau nu? Valabil pt. orice masina.

Colegu...lamurestema te rog

1. ce am zis eu fals in afirmatiile mele?

2. repar masina in regie proprie, adica am un amic cu service si merg la el, nu ma duc la reprezentanta, cu piese comandate de la cineva de aici pe forum, producatori de top sau pe original - tu consideri ca daca nu merg la reprezentata si nu pot dovedi cu factura service ca am inlocuit o groaza de repere, masina mea e un "cazan" ? - pentru mine reprezentanta nu inseamna servicii de calitate, nu la pretul cerut!

3. stiu reprezente din Romania ( 2-3 chiar) unde filtrele si uleiul se schimba doar pe hartie sau daca ai noroc partial in realitate! Daca nu ma crezi, sper sa nu patesti cu o masina dea ta astfel de situatii!

Si eu sunt de acord ca sunt masini ok, chiar si asa forjate, insa complexitatea si reparatiile facute pe genunchi nu prea se impaca la aceasta marca - masina mea are 300 k km si nu are probleme la motor, sper sa ramana asa si pe viitor, insa doar din consumabile "am aruncat" cam 1000 E cel putin pe an!

Nu este cea mai ieftina intretinere!

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta chiar ca e ultimul post.Imi permit sa intretin dar de acum NU MAI VREAU sa o fac.Voi nu m ati inteles nu e vorba numai de bani ci de imaginea mea si a masinii.

Gata o seara buna si numai bine....

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Este clar ca ti-ai ales o masina peste puterile tale financiare daca ai enumerat fulii, uleiuri si curele.

Da, opelul este o masina fara prea multe pretentii. Chiar nu ai cum sa compari mere cu dude.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

acesta este un topic cel putin ciudat. Intrii pe un forum bmw si ii intrebi pe posesori de ce e asa proasta aceasta masina ?

la ce raspunsuri te-ai astepta la o asemenea intrebare ?

In conditiile in care toti ce au bmw au facut o alegere constienta.

In general pasionatii oricarei marci auto se vor identifica cu masina si cu brandul respectiv.

Deci, e ca si cum intrebi pe cineva de ce e prost ?

Sincer acum, care erau asteptarile unei astfel de intrebari ?

Sa luminezi un grup intreg sa treaca de la o marca auto la alta ? :) haios

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Bmw este masina premium cu costuri pe masura.

In Romania putini proprietari isi permit sa intretina corect masina si cu piese de calitate, interventii la timp, mecanici profesionisti.

 

Se poate spune ca iti poti permite un Bmw doar daca ti-l poti cumpara nou.

 

Pentru ca o piesa originala Bmw va avea acelasi pret si cand modelul este proaspat aparut, dar si cand masina are o varsta inaintata.

Si de aici pleaca toate: revizii mai tarziu decat trebuie, piese aftermarket ieftine, servisuri care lasa de dorit.

Si cum drumurile la noi sunt asa proaste si mai cumperi si o masina cu 300.000 de km in realitate si 176.000 in bord, poate si cu ceva accidente nereparate corespunzator, la ce te astepti?

 

Si de ce compari un E60 care este o masina cu multa tehnologie, vechi de 10-13 ani, cu un Opel Astra destul de modest ca tehnologie, cumparat de nou ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.