Jump to content

PowerTech vs Completechip


lucianWRC

Recommended Posts

Pt cei care au trecut pe acolo, rog adaugati poze cu fise dyno before-after ... asa putem gasi raspunsuri la fel de fel de intrebari.

Cred ca si pretul ar fi interesant, stiu, exista multe variabile, dar asa ne putem face o idee ...

Daca te pricepi la interpretarea unei fise dyno,si Dragos si Ginel am vazut ca posteaza pe FB majoritatea fiselor/lucrarilor. Pretul variaza in functie de masina. Sunt suficiente pareri pozitve despre amandoi,adica nu am auzit nimic negativ. Concluzia e clara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spune-ne te rog si ce masina ai, cp la dus, cp la intors. Plus alte aspecte legate de cum a fost si cum este acum.

Multumesc anticipat.

 

e70 3.0sd- 297cp si 650 nm cu soft de origine necunoscuta( probabil RBN), 282 cp cu soft'ul original si 340 cp cu 700 nm cu soft Completechip.

Masina trage mai bine acum pe toata plaja de turatii fata de inainte cand aveam un usor lag pe la 2100 ture.

Link to comment
Share on other sites

e90 318d a scos 184

e91 320xd a scos 219

e90 320d meu a scos 203 (3 garnituri de la intercooler trebuiesc schimbate, softul este identic oarecum ca pe e91, are aceleasi cerinte, e capabila de 215-220 trebuie sa ma duc iar dupa ce scot garniturile)

 

Super multumiti :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

e90 318d a scos 184

e91 320xd a scos 219

e90 320d meu a scos 203 (3 garnituri de la intercooler trebuiesc schimbate, softul este identic oarecum ca pe e91, are aceleasi cerinte, e capabila de 215-220 trebuie sa ma duc iar dupa ce scot garniturile)

 

Super multumiti :D

Ce zgarcit in detalii ...

Link to comment
Share on other sites

318d l-a dus la 184 cp ?? E stage 1 (safe) sau a mai shimbat ceva pe la el sau mi-a scapat mie ceva din discutiile de aici ? Era cel de 136 (143 cp) ?

 

318d 2009 de 143 cu turbina mica de 316d, masina avea soft la RBN, ff multe erori pe ECU si mergea ff prost + ca nu tragea bine deloc, n-am vrut sa pierdem timp tinand cont ca am stat 12 ore pentru 3 masini sa o mai masuram si cu softu de la RBN asa ca am preferat sa o masuram stock, masina cu filtru de particule pe ea a scos 148 cp dupa resoftare si dpf off a scos 184 si cam 450-460 nm, nu mai tin minte cu exactitate, asteptam pozele de la Buzau si o sa le pun aici. Masina trage demential si totusi e un 318d....

 

Ce zgarcit in detalii ...

 

Am vazut ca m-ai sunat ieri dar am vazut tarziu apelul, pai ce fel de detalii ati vrea sa mai stiti? :D

 

Am facut niste greseli in postul de mai sus pentru ca am postat pe graba si nu mai pot da edit.

 

Masina mea are softul de pe e91 care a scos 219 cp (merge foarte foarte bine masina) doar ca este un pic adaptat dupa fiecare masina in parte si ii se cer 215-220 cp si ii va face doar dupa ce ii voi schimba garniturile pe unde pierde aer...este pierderea pe toata plaja de turatie dasta ne-a facut sa ne uitam daca ne pierde aer pe undeva, prima oara am spus ca e de la debitmetru dar dupa am vazut vapori de ulei pe la garniturile de intra in intercooler. Dupa ce le schimb ma voi intoarce la Buzau sa o mai masor o data.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Noi am fost 3 masini, cred ca cel mai ok ii contactezi pe ei direct si discuti sa nu spun vreo prostie :)

 

Pe noi ne-a costat 1000 de euro + 100 euro la dpf off fizic pentru toate 3 masiniile (nu cred ca este nici un secret, pret de grup, 318d 143cp 2009, 320d 184cp 2011, 320xd 184cp 2011)

 

@Lucian eu am avut detectoru lui Alex, waze si a fost ok...pacat ca au aparut insectele...am ajuns direct la spalatorie cu ea desi o spalasem de dimineata, dar nebunia a fost seara in Victoriei, a alergat ceva masini 318d.. :))))))))

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult de masina, cel mai bine il contactezi si vorbesti direct cu el. E cel mai sigur.

 

 

5 User(s) are reading this topic

5 members, 0 guests, 0 anonymous users

 

ckh,

v@sy,

leea,

PowerTech,

mase

 

 

 

Aveti grija ca l-am adus pe forum... :)))))

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

poate sa faca si la F10 M550XD ?

 

nu stiu daca au spart protectia la ECU

 

nu ma bag la varianta cu ECU dat jos si taiat

 

Eu m-am riscat desi am EDC17 cu Tprot si un anti tuning destul de naspa din ce mi-a explicat Ginel si nu regret nici o secunda :) Suna-l si discuta cu el

Link to comment
Share on other sites

am o mare nelamurire: sambata urmeaza sa merg si eu la ginel la buzau cu e90 ul si nu stiu daca sa imi dau jos filtrul de particule sau nu. azi am pus-o pe tester si nu pare ca ar avea filtrul infundat sau colmatat desi masina are 180k km. nu pot sa zic in procente cat e de plin. as vrea sa stiu daca e mai bine sa ramana pe masina sau sa il dau jos pt inca 10 15 cai. adica ce avantaje am daca il las acolo versus dezavantaje(va scoate fum sau nu, vor mirosi noxele, etc). Multumesc mult si astept orice parere cat mai repede daca se poate.
Link to comment
Share on other sites

Cert e ca daca acum nu ai valori de incarcare vei avea dupa resoftare pt ca va da fum in el , e relativa treaba , 2-3 luni poate mai mult , un an , dpmdv vrei resoft scoti dpf , te scuteste de o mare bataie de cap si ...mda grija pt mediu o sa o am cand ca trece o raba pe langa mine si va mirosi a primavara . Evident vei primi pareri pro si contra , eu am resoftat cu dpf off , la mine era si cam infundat .
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

dar daca merg in europa de vest cu masina cu filtrul dat jos, in caz ca ma opreste politia sau RARul lor, verifica nivelul de fum si particule? risc vreo amenda ca e dat jos filtrul? sau daca am itpul valabil nu au ce sa comenteze?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am facut softul la Dragos(completeChip) in aprilie 2015,deci acum aproximativ 1 an.

Masina este E46 330cd(204CP stock),dupa resoftare 304CP/704Nm.

Masina s-a comportat foarte bine in acest an care a trecut absolut nici o problema.Chiar am fost acum 5 luni pe dyno sa vad daca s-a schimbat ceva si am scos 313CP (pe Dyno diferit fata de cel al lui Dragos).

Eu il recomand cu toata increderea atat penstru serviciile impecabile cat si pentru el ca om.

De saptamana viitoare il gasiti si in Bucuresti unde si-a deschis un punct de lucru cu dyno 4x4 si tot ce este nevoie.

In trecut am mai avut o experienta cu un E46 320d resoftare facuta la Exelixis,la inceput am fost multumit fiind in necunostinta de cauza dar dupa ce am mai mancat informatii am ramas cu o proasta impresie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.