Jump to content

PowerTech vs Completechip


lucianWRC

Recommended Posts

Am facut softul la Dragos(completeChip) in aprilie 2015,deci acum aproximativ 1 an.

Masina este E46 330cd(204CP stock),dupa resoftare 304CP/704Nm.

Masina s-a comportat foarte bine in acest an care a trecut absolut nici o problema.Chiar am fost acum 5 luni pe dyno sa vad daca s-a schimbat ceva si am scos 313CP (pe Dyno diferit fata de cel al lui Dragos).

Eu il recomand cu toata increderea atat penstru serviciile impecabile cat si pentru el ca om.

De saptamana viitoare il gasiti si in Bucuresti unde si-a deschis un punct de lucru cu dyno 4x4 si tot ce este nevoie.

In trecut am mai avut o experienta cu un E46 320d resoftare facuta la Exelixis,la inceput am fost multumit fiind in necunostinta de cauza dar dupa ce am mai mancat informatii am ramas cu o proasta impresie.

 

Peste tot in Bucuresti daca iti masori masina o sa iti dea valori mai mari decat la Iasi sau la Buzau :D

Link to comment
Share on other sites

Am facut softul la Dragos(completeChip) in aprilie 2015,deci acum aproximativ 1 an.

Masina este E46 330cd(204CP stock),dupa resoftare 304CP/704Nm.

 

 

 

Salut,

Vrei sa spui ca doar in urma resoftarii ai castigat 100 CP? Fara nicio alta interventie gen intercooler marit, injectoare, turbina schimbate etc?

Intreb deoarece e prima oara cind aud de un M57TU30 care castiga 100 CP doar prin resoftare...

Link to comment
Share on other sites

Completechip: Vorbit, mers, facut, dat filtrul jos, remapat, castigat 50 de cai si 100NM, multumit, platit, venit fericit acasa.

https://www.farcebook.com/completechip.iasi/photos/a.1684890875099989.1073741828.1588211138101297/1731754040413672/?type=3&theater daca vreti sa vedeti imaginea mai bine, click dreapta pe ea, save image as..

Edited by Rico24
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care vor o varianta mai low cost dar foarte oke recomand Remapari Ecu,Mihai il cheama pe baiat,am soft la el cu un e46 320d FL,foarte multumit,pretul este mult sub ce se cere pe piata. Nu are dyno,dar ca sa am certitudine dincolo de efectul placebo am facut un test de accelaratie de la 0-160 inainte si dupa,diferenta fiind de aproape 7 secunda dupa soft.

Spre surprinderea mea consumul a scazut daca merg constant. De la Ploiesti la Bucuresti in viteza a 6-a cu 130 pe pilot am scos 5.4%

 

Ca si comparatie am avut inainte pe un 320d NFL soft facut la un tip de aici de pe forum,Alex cred ca il cheama,userul este ceva cu 320i,in primul rand a fost dublu ca pret,la diagnoza inainte de resoftare a constatat niste probleme si totusi a facut softul ca apoi dupa ce diferentele erau aproape inexistente sa mi spuna ca nu are cum sa mi dea banii inapoi si sa mi scrie softul original ca el a platit deja nu stiu ce soft pe care mi l au facut unii din Ungaria... Ma rog dupa ce am reparat masina,consumul a fost identintic si in continuare diferentele nu erau asa de mari ca sa merite 200 de euro.

Edited by cmiui
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut acum o luna impreuna cu ckh la Ginel la Buzau (resoftare + dpf off); foarte multumit de rezultat - masina trage mult mai bine si mai liniar; recomand.

Castigul masurat pe dyno a fost de aproximativ ~40Cp si ~100Nm (fara influenta dpf, a fost eliminat inainte de masuratoarea initiala).

 

Legat de dpf off - am citit destul pagini cu pareri pro si contra, fiecare face cum considera; dupa o anumita uzura a masinii (peste 200k km), mai mult incurca decat ajuta (dupa ce se infunda trebuie curatat la 20-30k km, regenerari dese, poate contribui la defectarea turbinei, etc.).

Dupa resoftare masina nu da fum (da putin doar daca o forjezi foarte tare - schimbat viteza la 3800-4000 de ture); ganditi-va ca se strangeau 20-30g de cenusa in DPF in 4-500km parcursi, deci e o exagerare sa zici ca fara DPF da mult fum.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Vrei sa spui ca doar in urma resoftarii ai castigat 100 CP? Fara nicio alta interventie gen intercooler marit, injectoare, turbina schimbate etc?

Intreb deoarece e prima oara cind aud de un M57TU30 care castiga 100 CP doar prin resoftare...

 

Citeste topicul de prezentare al colegului CautRezolvari,vei afla ce interventii a facut...E interesantthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Nu am soft la niciunul din cei prezentati,dar am trimis un prieten la completechip,pt un soft la un 520d f10.Ajuns acolo,la recomandările lui Dragos,a facut si DPF-off.respectivul are deja aprox 50k km cu softul,masina merge super,fara gram de fum,respectivul este foarte multumit.

Iar ca fapt divers am condus masina lui Cosmin,merge extraordinar pentru un 520d,am mai condus 520d softate,dar ca si a lui parca nu mergea niciuna

Pt colegul de mai sus,Dragos de la completechip a deschis punct de lucru si la bucuresti

Edited by Dragos_m_Mf15
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
As dori sa imi fac un resoft (DPF si EGR OFF) doar ca inainte de toate as avea o intrebare...in momentul in care se modifica softul de pe masina se modifica ceva legat de injectie ? Ma refer de exemplu la parametrii injectoarelor, adica mai pe limbajul meu ii dai sa pulverizeze mai multa motorina sau ce se modifica la injectie ?
Link to comment
Share on other sites

Nu am soft la niciunul din cei prezentati,dar am trimis un prieten la completechip,pt un soft la un 520d f10.Ajuns acolo,la recomandĂŁrile lui Dragos,a facut si DPF-off.respectivul are deja aprox 50k km cu softul,masina merge super,fara gram de fum,respectivul este foarte multumit.

Iar ca fapt divers am condus masina lui Cosmin,merge extraordinar pentru un 520d,am mai condus 520d softate,dar ca si a lui parca nu mergea niciuna

Pt colegul de mai sus,Dragos de la completechip a deschis punct de lucru si la bucuresti

 

 

unde in Bucuresti ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am resofat eu masina personala un Passat CC la Completechip, are sediu si in Bucuresti cu tot cu dyno, vine in general cateva zile pe saptamana in Bucuresti cand are cereri. Ce pot sa zic acum dupa cateva zile de la resoftare ca masina consuma cam la fel, poate mai putin si trage mult mai bine...Filtru de particule inca il am pe masina, alte lucruri nu am observat.

 

Masina a scos stock 132 cp din 140 si 337nm cuplu fata 320nm cat zicea fabrica, resoftata 174 cp si 403 nm, a mai scos si 177 cp dar am zis ca eu vreau ceva safe si a mai modificat putin softu. Incerc sa atasez si fisa dyno ca sa va faceti o parere. Distractia cu tot cu dyno a costat 300 de euro, preturile sunt in functie de masina.

 

La Exelixis Motorsport am vrut sa fac prima data dar cereau prea mult si din ce am vazut dyno-ul lor arata cam prea multi cai putere la mai toate masiniile... acolo cam niciuna nu are pierderi din fabrica... aici va faceti voi parerile.

post-41010-0-33833500-1470348783_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am reconditionat de curand turbo si ma gandesc sa-i scot si eu DPF-ul la e90-ul meu si sa-i fac o resoftare de putere, as avea cateva intrebari:

 

1. DPF off fizic unde se poate face si cat costa? se ocupa POwertech sau Completechip?

2. Ce putere sa-i fac? Tinand cont ca am cutia automata ma gandesc sa nu depaseasca 180-190 cp si 380 Nm, nu as vrea sa fortez motorul/cutia, totodata nu as vrea sa-mi creasca consumul sau sa dea cu fum.

3.Pe cine recomandati pe cei doi? Un avantaj ar fi la Completechip ca este din Bucuresti, preturile am auzit ca sunt undeva la 300-400 euro?

Edited by chitsro
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu update:

 

Am luat legatura cu amandoi:

 

Completechip- mi-a cerut 300 euro doar partea de soft, dpf off la el mai ma costa inca 50-100 E,(nu stia exact) sau eventual daca pot sa vin cu ea direct facut dpf off, cam zgarcit in detalii tehnice, nu a fost prea transparent in explicatii.

 

Powertech-350 euro pret pentru dpf off/egr aff+ soft putere (mi-a recomandat + 30 cp pentru ce as vrea eu, sa nu fortez motorul cutia, fara fum)- mi s-a parut mai ok ca atitudine.

 

In paralel am cerut un pret si pentru o curatere de DPF la - www.filtredeparticule.ro/ :

 

850 ron dat jos + curatat dpf aparat ultrasunete

1650 ron- in cazul in care dpf-ul are ceva (spart gaurit) si trebuie inlocuit (are el cartus dpf nou)

Link to comment
Share on other sites

Da, Dragos de la Completechip e mai necomunicativ, ca sa spun asa, dar ca si lucrare nu stiu cati il pot egala.

Mie mi-a facut softul cu multa rabdare, vreo 5 ore fara pauza acum 4 ani, dupa nevoile si preferintele mele, independent de masuratorile Dyno.

 

Acum mi l-a refacut (am pierdut mapa pentru ca am facut update la DDE in iarna) si sunt de-a dreptul incantat, se vede evolutia tunerului in timp. Il simt ca pe un soft de fabrica (evident, la puterea de acum) si aici ma refer la liniaritatea puterii/cuplului, senzatia cand apesi pedala, consum, tot. Nu gasesc absolut niciun minus softului. Si mi-au trecut prin mana multe variante de soft, la multe masini, multi tuneri, stiu ce trebuie simtit/vazut.

 

Nu cunosc activitatea Powertech si sunt convins ca e competitiv daca a ajuns in comparatia asta, dar niciodata pretul nu tre sa fie principiul de baza in alegerea unui soft sau serviciu !

Link to comment
Share on other sites

important e ca masina sa se simta ok.
Exact.

 

PIMP, tu vrei remap, nu update. La update pastrezi puterea, se schimba doar algoritmii, se elimina bug-uri, etc.

Turbina poti s-o schimbi si ulterior, actuala n-ar trebui sa fie in vreun fel ingenuncheata de remap. Avantajul la turbina mai mica e lag-ul aproape inexistent.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.