Jump to content

BMW F10 - Upgrade-uri,retrofituri


Scorpio 82

Recommended Posts

Salut,

 

A facut cineva upgrade la M Packet ? Trebuie sa fiu atent la ceva anume ? de ex cum era faza cu M pack pe E60 LCI cu senzorii de parcare.

 

Caut sa cumpar un F10 (2011 sau 2014, nu m-am decis) si ce imi place gasesc doar stock. Am gasit pe net diverse pachete / eleroane / nari etc

 

Vreau sa iasa cat mai original cu putinta, eventual daca aveti recomandari piese / manopera.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am pus pachet M pe F10 amicului la service-ul unde lucrez, acelasi pachet care l-a pus fostul proprietar care mi-a vandut mie masina si cu care mai tin legatura pe noul lui F10, ambele pachete cumparate din acelasi loc din Targoviste 2800 lei Bara fata+bara spate+ praguri+ suporti bara+ suporti senzor+ bara aia metalica inferioara de la bara fata, vineri i-am dat-o, daca doresti poze da-mi un PM in privat. I-am pus si eleroane pe portbagaj si luneta, au iesit perfect insa a fost ceva bataie de cap cu cel de pe portbagaj fiind subtire in extremitati, le-am lipit doar cu mastic de parbriz.Pragurile si bara spate s-au pus usor insa cel mai greu a fost la bara fata, la primul F10 a trebuit sa-i taie din buretele ala absorbor soc din bara de fata, noi l-am dat jos de tot deoarece nu statea bine bara, a trebuit sa mai sculptam putin la marginile de la spalatoarele faruri deoarece nu se inchideau bine capacele + inca ceva modificari, dar vine perfect, vine linie! Mult mai bine decat pachetul de M5 care l-am pus eu pe E60.
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, suna bine ce imi zici, daca poti sa imi trimiti niste poze / referinte ar fi perfect.

 

M-ar interesa si pe mine, nu ma deranjeaza chiar sa vin la Targoviste daca iese ceva frumos, plasticul pachetului e cat de cat calitativ ?

 

La fel as vrea si eu sa pun eleronul acela fin pe portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

Carenajele sunt putin mai mari, trebie sa prinzi niste suruburi suplimentare, amicul de a luat primul pachet M a spus ca a taiat putin din carenaje si nu stiu ce adaptari, noi nu am taiat nimic la service, le-am prins fara probleme, la scut la fel nu a fost problema.

Au luat ambii prieteni grila aia pentru distronic pe OE 160 lei parca, a trebuit sa adaptam senzorul ala pentru "frontal collision warning", alt senzor fata cel de distronic care este prins pe bara, noi l-am prins de grila inferioara gen de buza cu surub, la primul pachet la prins prin bara cu surub, noi l-am facut mai frumos.

 

Noi suntem din Severin, a venit cu fan curier fara probleme, iar primul la Tg Jiu. Plasticul e foarte calitativ, e foarte flexibil (ABS).

 

 

Revin cu poze imediat:

 

https://imgur.com/a/OvuN9 si ceva bonus de final :fear: 8)

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am pus pachet M pe F10 amicului la service-ul unde lucrez, acelasi pachet care l-a pus fostul proprietar care mi-a vandut mie masina si cu care mai tin legatura pe noul lui F10, ambele pachete cumparate din acelasi loc din Targoviste 2800 lei Bara fata+bara spate+ praguri+ suporti bara+ suporti senzor+ bara aia metalica inferioara de la bara fata, vineri i-am dat-o, daca doresti poze da-mi un PM in privat. I-am pus si eleroane pe portbagaj si luneta, au iesit perfect insa a fost ceva bataie de cap cu cel de pe portbagaj fiind subtire in extremitati, le-am lipit doar cu mastic de parbriz.Pragurile si bara spate s-au pus usor insa cel mai greu a fost la bara fata, la primul F10 a trebuit sa-i taie din buretele ala absorbor soc din bara de fata, noi l-am dat jos de tot deoarece nu statea bine bara, a trebuit sa mai sculptam putin la marginile de la spalatoarele faruri deoarece nu se inchideau bine capacele + inca ceva modificari, dar vine perfect, vine linie! Mult mai bine decat pachetul de M5 care l-am pus eu pe E60.

 

 

Salut WIN ,

 

Cat a costat cu totul ? Inclusiv vopsit si montaj .

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Tot ma uit si ma invart si nu prea stiu ce sa aleg. Serviciile BMW connect din ce am citit sunt povesti de adormit copiii la noi in tara....de fapt citeam pe undeva ca din 2018 s-ar putea sa functioneze si in Romania, dar.....

Ma uit la ceva fabricatie 2017 cu maxim 30.000 km, insa nu gasesc niciuna cu bordul digital 6WB. Cat de complicat este retrofitul pentru acest bord? Eventual cineva care stie concret, poate da si un pret exact ?

Link to comment
Share on other sites

Ehe....cat am cautat si rascitit si pe aici pe forum......si pe tot netul......ori nu am nimerit pe unde trebuia. De exemplu nu am gasit nicaieri concret ce parte din serviciile connected drive pot fi folosite in Romania, prin deblocarea idrive-ului.

 

Nu am reusit sa imi dau seama cum pot recunoaste dintr-un anunt al unei masini puse la vanzare ce idrive are, cum pot sa imi dau seama daca e NBT(ceva diferente am vazut la felul cum e desenat si colorat meniul si cam atat)

Costul pt retrofitul bordului l-am citi in acest topic, dar informatii complete nu sunt, iar pe youtube sunt cateva clipuri cu retrofitul, dar clipuri din care lipsesc parti importante.....si nu, nu caut informatii sa imi fac singur, prefer sa platesc pe cineva care stie exact ce face....

Nu sunt foarte sigur despre cum se poate face updateul hartilor de navigatie.

 

Am de ales intre Audi si BMW......fiecare cu avantaje/dezavantaje. Pe parte de conecxiune la internet Audi cred ca e mult in fata, are slot pt cartela sim, configurezi acces pointul si ai acces la internet, inclusiv la google earth pt navigatie. Dar, comparatia nu o pot face foarte clar pentru ca nu cunosc atat de bine ceea ce stie sa faca NBT-ul......

 

Ma uit la masina dupa 2017, undeva la 20-30.000 km si cu ceva dotari...de preferinta cu night vision. Dar legat de connected drive nu stiu ce sa caut si pe ce sa nu pun pret(in functie de ce poate sa functioneze in Romania)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu ultimul model. F11 pentru ca e touring ceea ce caut eu.

Ceva de genul:

 

http://gebrauchtwagen.bmw-niederlassungen.de/CarSearch/Details/888187/1

 

La exemplul de mai sus ce pot folosi in Romania din Connected drive, si cat de complicat ar fi de pus bordul 6WB ?

 

Sau:

https://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/1913597/15

 

 

Pentru 2000 euro masina poate ajunge in tara o reprezentanta, unde i se face inspectie, verificare tehnica, schimb de ulei si filtre si primesc masina cu garantie de 2 ani in limita a 200.000 km. Sau mai multi ani daca masina a fost luata cu garantie extinsa.

Edited by denti_marius
Link to comment
Share on other sites

Iese foarte bine si cand spun asta inseamna ca nu se vede si fara defecte, eu am cumparat masina cu toate chederele infoliate in negru lucios, in cate locuri a inceput sa se vada ceva ceva, cine nu stie exact nu-si da seama ca de fapt e folie, insa are la mine 2 ani masina si inca 2 ani de la fostul proprietar, el a facut-o.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Buna. Sunt proaspat posesor de bmw f11 2011. 525d 3.0. Ma interessata sa fac acest upgrade ,credeti ca este posibil.?Daca da care ar fii costurile. Am atasat si o poza. Cele cu verde sunt deja existente. Iar cele cu rosu as vrea sa le montez

post-89885-0-74528200-1531413818_thumb.jpg

Edited by mabal_25tm
Link to comment
Share on other sites

Buna. Sunt proaspat posesor de bmw f11 2011. 525d 3.0. Ma interessata sa fac acest upgrade ,credeti ca este posibil.?Daca da care ar fii costurile. Am atasat si o poza. Cele cu verde sunt deja existente. Iar cele cu rosu as vrea sa le montez

 

Peste 2000 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.