Jump to content

BMW F10 - Upgrade-uri,retrofituri


Scorpio 82

Recommended Posts

O intrebare am si eu pentru cunoscatori: la volanul sport sau M cu padele, daca e montat pe un nonLci, merg padelele alaturi de shimbatorul automat normal sau obligatoriu trebuie sa fie si schimbatorul sport? (la LCI am vazut ca exista combinatia schimbator automat normal si padele)

 

 

Din cate stiu se poate si fara schimbatorul sport, il montezi si trebuie sa ii codezi padele-le cu e-sys.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa schimb navigatia de pe masina (care e mica), cu o navigatie mare, si am gasit undeva de vanzare, iar respectivul imi zicea ca daca masina e fabricatie dupa luna nu mai stiu care 2012, ar merge la mine doar navi NBT. Eu stiam ca doar LCI-ul a iesit din fabrica dotat cu navi NBT. Gresesc? Display-urile fabricate intre 2010 si 2012 au o rezolutie mai mica decat cele fabricate ulterior ?(asa imi zicea vanzatorul, ma refer la nonLCI)
Link to comment
Share on other sites

Pai nu suna logic.

Adica tu ai CIC (mid probabil) pe masina insa nu poti face ugrade decat la NBT.

Cum vine asta, sa nu poti face upgrade la CIC professional?

 

Intrebare asta mi-am pus-o si eu. Oricum vanzatorul ofera si montaj, dar eu tind sa cred ca 99% nu e navigatie NBT cea care sustine el ca e NBT

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare

 

Am un F10 fabricarie 2010 cu navi mare 10.25inch (CIC? cum aflu exact ce echipare are masina ?). As vrea sa fac upgrade la NBT. Ma intereseaza in principal activarea internetului prin bluetooth si streaming de muzica , filme prin bluetooth.

In momentul de fata am doar optiunile de internet BMW Online.. bla bla, care sunt egale cu zero cel putin la noi in tara.

 

Este suficient sa cumpar asa ceva? : http://www.ebay.com/itm/BMW-F10-F11-F18-M5-5-series-NBT-Touchpad-Profesional-iDrive-Navigation-Sat-Nav-/152259621012?hash=item2373617094#viTabs_0

 

O sa mai am nevoie de cod FSC? Am inteles ca doar dupa o anumita versiune a software-ului de pe masina este nevoie de cod FSC. Cum aflu ce versiune de software am pe masina?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Buna seara. Am si eu o mica problema. Am facut retrofit la volanul sport fara padele(avand cutie manuala) si la bordul cu afisaj extins(nu cel full digital). De cand am facut modificarile astea nu mi mai merge cruise controlul. Trebuia codat ceva la aceste modificari sau sunt plug & play? L am sunat pe cel care le a montat si a zis ca e posibil ca softul masinii sa fie mai vechi si sa nu fie 100% compatibil cu noile componente. Cum as putea face update soft general pe toate modulele, nu ala care se face doar la unitatea multimedia de pe site ul bmw. Cu interfata e sys se poate? Multumesc frumos.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 6 months later...

Camera are legatura cu navigatia mare? Vreau si eu. Si una si alta. Dar cat costa? :)

 

merg si pe navi mare si pe mica, dar trebuie ca masina sa aibe pdc, altfel ai nevoie de alt jbe, pentru cine e interesat am 2 seturi de camera de mers inapoi

 

Vreau sa schimb navigatia de pe masina (care e mica), cu o navigatie mare, si am gasit undeva de vanzare, iar respectivul imi zicea ca daca masina e fabricatie dupa luna nu mai stiu care 2012, ar merge la mine doar navi NBT. Eu stiam ca doar LCI-ul a iesit din fabrica dotat cu navi NBT. Gresesc? Display-urile fabricate intre 2010 si 2012 au o rezolutie mai mica decat cele fabricate ulterior ?(asa imi zicea vanzatorul, ma refer la nonLCI)

 

ce an e masina, eventual spune-mi ce vin ai, te pot ajuta daca esti interesat

Link to comment
Share on other sites

La un F11 fără deschidere automată a portbagajului, i se poate adăuga această opțiune (de deschidere automată a portbagajului) plus camera de marșarier? Cât de complicate ar fi modificările?

 

 

Da,

1. Deschidere automata = buton, modul, telescoape, wiring, codare, etc, se face intr-o zi

2. Camera = camera, modul, cablu camera, wiring, codare, se face intr-o zi

Edited by zeronoo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.