Jump to content

Consum e60 520d


DeYu Andrei

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Salutare!

 

2 poze cu consum-ul la un 520d E60 N47.

 

Prima poza este cu full-ul facut severin-timisoara (erau 130-150 km facuti deja).

 

Pentru cine nu ma credea ca acest motor cu un full poate sa mearga 1500+ km.

Iar in a doua poza (aceeasi motorina, fara sa mai bag) eram pe viaductele orsova-severin la intoarcere+ ce am mai mers 2 zile in timisoara.

 

In afara mers constant 100-120 km/h respectand limitele de 60-80 etc.

 

La multi ani!

post-77153-0-65388100-1483299089_thumb.jpg

post-77153-0-69591600-1483299096_thumb.jpg

Edited by WIN60
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Consum in Mehedinti 6.8 -7.5 oras, exterior resetat 4.5-5.5 mers tare 520d E60 N47 Euro 5 ,power reduction de fabrica la 163cp.

 

Ce inseamna mers tare? Consumul ala de 4.5-5.5 se poate obtine la 80-120kmh. Consumul declarat este de 4.7L/100kmh extraurban si este calculat la 90kmh.

Link to comment
Share on other sites

Mai sus nu aveam resoftare (acum am resoftare pe la 210-220cp). Tare inseamna 130-150 km/h pe unde poti.

 

Oricum dovada sta in pozele de mai sus..dus-intors severin-timisoara + 2-3 zile de mers prin timisoara si acul de la motorina unde e..

Masina ma impresioneaza cat de putin poate sa consume avand in vedere greutatea ei.Pe drumurile astea nu am depasit 120 km/h (au fost 2-3 reprize de accelerare pana la un 180-200km/h, dar dupa luat piciorul de pe acceleratie pana la 120 km/h. Oricum nu sunt genul sa ma bag in depasire incet "ca am timp", de obicei la depasiri ma bag blana cu turatii mari.

Edited by WIN60
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Mai sus nu aveam resoftare (acum am resoftare pe la 210-220cp). Tare inseamna 130-150 km/h pe unde poti.

 

Oricum dovada sta in pozele de mai sus..dus-intors severin-timisoara + 2-3 zile de mers prin timisoara si acul de la motorina unde e..

Masina ma impresioneaza cat de putin poate sa consume avand in vedere greutatea ei.Pe drumurile astea nu am depasit 120 km/h (au fost 2-3 reprize de accelerare pana la un 180-200km/h, dar dupa luat piciorul de pe acceleratie pana la 120 km/h. Oricum nu sunt genul sa ma bag in depasire incet "ca am timp", de obicei la depasiri ma bag blana cu turatii mari.

 

Salutare,

 

Ai un consum foarte bun. A mea consuma foarte mult zic eu si nu stiu de ce. (520d 2009 automat) Ce e drept am soft pe ea si e dusa in 210cp, dar teoretic ar trebuie sa consume mai putin avand si softul nu mai mult. L o viteza medie de 27km/h in Baia Mare imi arata 12,5%.

 

Ce parere aveti? Care sa fie problema? Ms tare mult.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Ai un consum foarte bun. A mea consuma foarte mult zic eu si nu stiu de ce. (520d 2009 automat) Ce e drept am soft pe ea si e dusa in 210cp, dar teoretic ar trebuie sa consume mai putin avand si softul nu mai mult. L o viteza medie de 27km/h in Baia Mare imi arata 12,5%.

 

Ce parere aveti? Care sa fie problema? Ms tare mult.

Deci cineva (..o teorie?) ti-a spus ca daca ai putere mai mare la roti vei consuma mai putin? Acelasi motor fara sa faci nimic? (Ce prosti is nemtii astia..)

 

Vreau sa inteleg mai mult, fara .. gluma.

 

Eu stiu de la altii mai destepti ca pe seria 5 consumul e mai mare daca motorul e mai mic (2 litri) si oarecum mai mic, poate extra-urban, daca e mai mare (2,5litri) si am inteles de ce.

 

Restul e amageala; resoftari fara marire turbina.. e cam pacaleala si stres pe motor.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci cineva (..o teorie?) ti-a spus ca daca ai putere mai mare la roti vei consuma mai putin?

 

Vreau sa inteleg mai mult, fara .. gluma.

 

Ce am spus referitor la soft e doar din auzite. Este putere mai mare la roti ce e drept dar masina ar trebui sa traga mai lejer cu mai multa putere. In plus pe oras la un mers cat se poate de normal nu folosesc acea putere in plus. Da daca trag pe ea ar trebui sa consume mult ca folosesc acei cai in plus. Poate gresesc, corectati-ma. Sa inteleg bimmer90f30 ca e ok consumul? Am uitat sa specific ca am roti pe 17.

 

Ms mult

Link to comment
Share on other sites

Ce am spus referitor la soft e doar din auzite. Este putere mai mare la roti ce e drept dar masina ar trebui sa traga mai lejer cu mai multa putere. In plus pe oras la un mers cat se poate de normal nu folosesc acea putere in plus. Da daca trag pe ea ar trebui sa consume mult ca folosesc acei cai in plus. Poate gresesc, corectati-ma. Sa inteleg bimmer90f30 ca e ok consumul? Am uitat sa specific ca am roti pe 17.

 

Ms mult

In teorie suna bine, numai ca daca tu simti ca masina trage mai bine in ture mai joase, NU poti sa crezi ca avand acea putere masina consuma mai putin. Nu e vorba de cat tragi de ea cand practic pentru a avea acea putere, mai multa (nu mai putina) motorina e trimisa in cilindri.. In materie de economie in trafic de oras nu acccelerarile tin motorina in motor, cu atat mai putin cand ai putere mai mare pe care nu o folosesti eficient!

 

Adevarata eficienta a unui motor e afara din oras.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

In teorie suna bine, numai ca daca tu simti ca masina trage mai bine in ture mai joase, NU poti sa crezi ca avand acea putere masina consuma mai putin. Nu e vorba de cat tragi de ea cand practic pentru a avea acea putere, mai multa (nu mai putina) motorina e trimisa in cilindri.. In materie de economie in trafic de oras nu acccelerarile tin motorina in motor, cu atat mai putin cand ai putere mai mare pe care nu o folosesti eficient!

 

Adevarata eficienta a unui motor e afara din oras.

 

Ok. Ms mult de aceste informatii. Atunci sa inteleg ca un motor stock cu 177cp e mai eficient pe oras ca si consum, atata ca puterea e mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Ideea a fost generata de faptul ca motorul depune mai putin efort pentru a misca masina, avand o putere mai mare.

 

Desi si mie imi surade ideea de tuning stage 1, am cam fost impotriva pana acum din cauza ca si eu cred ca e nevoie de mici ajustari hardware (turbina in special).

 

Referitor la consumul colegului din Baia Mare, e f mare la viteza medie pe care o dai.

 

Viteza medie de oras (aglomeratie) e de maxim 22kmh. Ce depaseste 22 deja inseamna ca ai si traseu exterior. 12.5% e mare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

fostul e60 , resoftat , deci 203 hp , consum de pana la 11,5 in oras vara , iarna , mai scadea pe la 10,3 toamna , primavara cand nu e forja Ac , afara scotea consum f bun la viteze relativ mari constante media pana la mare cred ca iesea max 6 . Inainte de resoftare aveam aprox 10 consum . Jante 18 . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.