Jump to content

Sfaturi achiziție BMW X3 F25


hotnills

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Ma aflu la cativa pasi de achizitionarea unui bmwx3 2.0d 2012. Imi place foarte mult masina si am inteles ca are multe plusuri fata de modelul anterior. Din pacate(pentru mine) toate informatiile pe care le am despre aceasta masina sunt de la dealeri sau din testele revistelor de specialitate.

M-ar interesa parerea sincera a unui posesor despre plusuri si minusuri. Am inteles ca are probleme cu stabilitatea in viraje...e adevarat?...s.a.

va multumesc anticipat pentru pareri.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ai citit si aici: http://www.bmwclub.r...otoare-n47-20d/ ?

 

Cati km are?

 

manole, ai dat cu bata in balta. inteleg ca vrei sa il avertizezi, dar totusi, vorbim de un N47 din 2012, cu riscuri consistent diminuate de a avea probleme cu distributia, masina aproape noua, cu garantie .

Link to comment
Share on other sites

manole, ai dat cu bata in balta. inteleg ca vrei sa il avertizezi, dar totusi, vorbim de un N47 din 2012, cu riscuri consistent diminuate de a avea probleme cu distributia, masina aproape noua, cu garantie .

 

 

Asa-mi place sa fac valuri uneori! Schimbari radicale nu stiu sa se fi facut la distributie (exceptand arborele cotit -care de fapt are acelasi cod!), iar legat de garantie au fost cazuri nefericite cand au cazut pana-n 100.000 km in garantie! Sa mai ai norocul sa te afli intr-o excursie la cateva mii de km de casa.....De aici sa nu se inteleaga ca toate cedeaza asa repede!

Faptul ca sunt km facuti in test drive nu consider ca este neaparat un lucru bun!

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt posesor de X3, am impresia ca nici nu sunt prea multi pe forum dar am un sfat pentru tine. In general orice generatie noua de la BMW a fost mai buna decat precedenta asa ca nu prea ai de ce sa iti faci griji de fel de fel de probleme, mai ales ca o cumperi relativ noua. Eu as lua-o fara sa stau prea mult pe ganduri. Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

pentru distributie iei garantia extinsa la 6 ani/200k km si cred ca oricine e acoperit.

 

caseta de directie este o problema mai sensibila, cand am dat masina mea erau la al treilea PN pentru caseta, intre timp am vazut ca au ajuns la numarul 6, mai nasol e ca stiu din service ca BMW Group Romania nu numai ca refuza sa recunoasca o problema, ma rog cu scandal la mine au acceptat investigatiile, cel putin asa era atuncea, poate ca intre timp si-au mai revenit, dar la masinile in garantie care nu erau achizitionate din romania expediau proprietarii sa-si faca verificarea de unde si-au luat masina.

 

in rest suspensia stock era cam moale pentru cum putea sa fuga motorul pe serpentine intradevar, ceea ce a fost o surpriza ca sa fiu sincer, oricum motorul ala de 2 litri a fost o surpriza din punct de vedere asteptari si performante, daca masina luata are insa suspensia adaptiva si niste jante pe 18/19 sigur nu ai sa resimti vreun minus aicea.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Bugetul meu este de maxim 30000 euro. Dupa cate am inteles, ma va ajunge mai putin de 30000 cu tot cu inmatriculare. Sper sa fac o alegere buna. Nu am obiceiul sa schimb foarte des masinile...actuala o am de 6 ani.

 

Sent from my GT-N8020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Este o masina buna, vei fi multumit de ea.

Ti-o recomand NUMAI cu garantie, masina vine cu doi ani si BSI 5 ani, dupa acei doi ani de garantie fa-ti extindere an de an.

Saptamana trecuta vineri am vazut un la AB, 33.000 km 2.0d automat 2011 careia ii batea distributia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut...din nou

Va promiteam noutati. Ma aflu in Germania, din pacate varianta cu Munchen-ul a picat. X3 modelul nou sunt foarte rare si...foarte scumpe!

Din fericire am gasit la un dealer foarte mare o varianta din 2011, cu dotarile pe care le cautam (cred ca nu lipseste nimic in afara camerei de mers inapoi), cu 80000 km. Singura dilema, culoarea exterioara....waterblue metallic. Nu e urata...! E neobisnuita. Dar masina arata impecabil din toate punctele de vedere. Ma asteptam sa aiba tzipla pe scaune cand am deschis--o, atat de bine arata in showroom. Spuneai ca e noua.

Acum....nu o pot lua decat peste o saptamana!!!! De ce? Pentru ca dealerul neamt nu se joaca! Masina va intra intr-un amplu proces de verificare tehnica, vor inlocui tot ceea ce cred ei ca trebuie inlocuit (mi-au spus ca inclusiv placute de frana, etc) masina va fi dotata cu cauciucuri noi de iarna....si pentru toate acestea 2 ani de garantie internationala. Masina arata impecabil si asta m-a facut sa ma comport "romaneste"....orice incercare de a scurta termenul de livrare s-a lovit de un zid de seriozitate. "Nu vreau sa ma sunati din Ungaria si sa reclamati ceva la masina!"...mi-a spus "Fritz" foarte serios. Cu toata durerea acestei asteptari (ma voi intoarce in tara si un prietenva veni sa o ia peste o saptamana) nu pot sa va ascund faptul ca simt o ENORMA siguranta. Ma simt ca si cum achizitionez o masina noua.

Asa ca voi reveni cu amanunte despre masina peste o saptamana....sper.

Link to comment
Share on other sites

masinile mai bune,cumparate de unde trebuie,sunt mai scumpe,de obicei...

 

F corect,insa nu m-am referit la x3-urile chele din vitan euro 5 cu 14-15k euro si cel mai pb 200k km ci la cele din reprezentanta cu garantie 2 ani.

 

La ceva de genul:

post-8200-0-05658800-1386693739_thumb.jpg

 

(piele,xenon,scaune incalzite,trapa panoramica,pdc,75k km)

 

Sa nu ma intelegi gresit,este doar parerea mea,tocmai pt a iti recomanda o masina buna te-am intrebat acum cateva zile despre buget.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.