Jump to content

Sfaturi achiziție BMW X3 F25


hotnills

Recommended Posts

@skyflm am explicat ce manevra a facut omul. A gasit un VIN care semăna cu masina din poze, atunci cand il verificai, mai putin vreo 2 dotări pe care masina din poze le avea. Nu știam de ce e disconcordanta asta dintre vin si poze, dar am aflat după 800 km :)). Si apropo, vin-ul pus la anunt arata 155k km, ca il verificasem la apan, iar in anunt zicea ca are 150k masina. Deci a gasit un vin special pt a masca frumos. Problema mea era sa funcționeze masina, kilometrii aia chiar nu ma deranjează deloc. Eu nu posed "frânarea" aceea psihologică care spune ca daca are peste 200k, arunca la gunoi masina. Na ca am facut-o eu, am luat o masina cu ceva kilometrii la bordul ei, daca va duce mult timp de acum incolo, rămâne învățătura si pt voi. Ciao

 

 

Sa vad daca am inteles bine.

Omul s-a dus de la CT la CJ dupa o masina de 150.000 de km .. si cand a ajuns acolo masina avea de fapt 265.000 ... si era de fapt cu totul alta masina ... dar pana la urma a luat-o oricum. WAW!!!

 

Eu ii scuipam pe aia si plecam in secunda 2.

 

Sunt multi aici pe forum care au cumparat masini de peste 200.000 de km ... si nu inteleg de unde atat de mult curaj.

 

Intamplator am si eu un X3 luat la 70.000 de km(si mi sa pareau si asa multi km) si sincer nu imi pare o masina care sa tina 300.000 de km.

Mi se pare infinit mai prost inchegata fata de E92-ul de dinainte pe care l-am dat la 150.000 de km de frica sa nu ma lase in drum.

 

La maxim 150.000 de km o vand si pe asta.

 

Probabil o sa pun un VIN de la o masina mai dotata si cu KM mai putini in anunt sa atrag cumparatori :))

Edited by MoFo
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa vad daca am inteles bine.

Omul s-a dus de la CT la CJ dupa o masina de 150.000 de km .. si cand a ajuns acolo masina avea de fapt 265.000 ... si era de fapt cu totul alta masina ... dar pana la urma a luat-o oricum. WAW!!!

 

Eu ii scuipam pe aia si plecam in secunda 2.

 

Sunt multi aici pe forum care au cumparat masini de peste 200.000 de km ... si nu inteleg de unde atat de mult curaj.

 

Intamplator am si eu un X3 luat la 70.000 de km(si mi sa pareau si asa multi km) si sincer nu imi pare o masina care sa tina 300.000 de km.

Mi se pare infinit mai prost inchegata fata de E92-ul de dinainte pe care l-am dat la 150.000 de km de frica sa nu ma lase in drum.

 

La maxim 150.000 de km o vand si pe asta.

 

Probabil o sa pun un VIN de la o masina mai dotata si cu KM mai putini in anunt sa atrag cumparatori :))

 

 

Lol offtopic dar de unde ideea ca 300 mii km sunt multi sau putini? Inseamna ca e90 meu la 325 000 e bun pt casat? Inainte sa pice motorul pica altele la masina, telescoape, elemente suspensie, injectoare, turbine, filtru particule samd. De unde si frica de masini cu km multi.

 

Cine isi ia masina cu 300 000 doar nu se asteapta sa nu bage nici un ban in ea.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bucara-te de achizitie si stai linistit! Orice masina se mai si strica...Mi se pare ok ca esti constient ca banii economisiti s-ar putea sa trebuiasca sa-i mai dai si pe piese. E logic ca la o masina sh nu te astepti sa stai cu mainile in san ani de zile. In functie de constatari intervii unde e cazul: intai fluidele, placutele, discurile, amortizoarele,eventual distributia etc unde se impune. In rest apa, paie si bataie!
Link to comment
Share on other sites

@vladmuri , respectele mele. Tocmai de asta mi-au rĂŁmas bani din bugetul inițial, cu care ma voi "juca" si voi repara frumos tot ce va ieși in cale. Asa am si gandit-o, imi place masina, e fix pe gustul meu, nu a avut accidente in istoric, a avut revizii la zi, problema e doar kilometrajul. Si am zis da-o-n ma-sa, o cumpĂŁr si vad eu mai departe. E posibil sa am noroc si sa ma ținĂŁ multĂŁ vreme fara sa bag un ban in ea! Atunci se vor destrĂŁma toate concepțiile despre cati km trebuie sa aibĂŁ o masina ca sa fie clasificata drept BUNĂ.
Link to comment
Share on other sites

Am dat 18.600, pretul ei. Daca pun cat am cheltuit pana la Cluj plus verificĂŁri service etc, DA ajung la 19k. Am facut calcul pe site-ul vezicatface.ro si a rezultat ca pretul corect este 19.200 ceva de genul, deci este pretul pieței. Si am cumparat-o pt ca efectiv arata ca noua, are uzura la cruise control la butoane, la butonul de start, si la ĂŽncĂŁlzirea scaun șofer. O sa fac niste poze sa va trimit. Am considerat ca merita, decât sa dau 23-24 pe una care are 150k. Evident nu stii daca sunt reali...sau sa zicem ca ar fi daca o verifici la reprezentanta. Asta mi-a placut. Este sparkling bronze exterior cu piele maro in interior; + pachet lumini. RĂŁmâne de vazut daca o sa am probleme asa uriașe cu ea. Consider ca daca bag 4000 euro in ea, o aduc la 0 km :)). In fond, ce uzeazĂŁ asa mult km? PĂŁrți componente de la motor? Transmisie? Bun, cat poate sa coste? Doar nu 10k de euro

 

@akon ce este patina asta? Si daca asa o sa fie, asta e! Culmea e ca s-a trezit deodatĂŁ sa facĂŁ asa, dupĂŁ ce am condus atâta. Macar m-a adus acasa! 😜 O sa vad azi daca mai face asa. Joja unde o are? Vreau sa ma uit la ulei.

 

1. Hai cu pozele :)

2. Sa nu ai nicio remuscare, hotararea luata de tine este cea mai buna.

3. Cu privire la service, eu am fost si la Reprezentanta BMW si la Bimmer multumit in ambele locuri. Plusuri pentru Reprezentanta ar fi legate de istoricul masinii ( ce a fost schimbat la ea, ce sa reparat, cand si cum) o sa iti foloseasca informatiile si de informatiile despre masina. Minusuri pentru reprezentanta ar fi manopera destul de "usturatoare" si faptul ca nu te poti sa negociezi ( sa pui o piesa aftermarket, sa inlocuiesti alta cu un SH). Plusuri pentru Bimmer au specializare numai pe BMW si sunt flexibili la negocieri. Minurusi pentru Bimmer nu poti obtine istoricul vehiculului si din pacate nu toti sunt la fel de bine pregatiti.

 

PS Cum ti-am mai spus si eu am luat tot de la Cluj masinuta si sunt foarte multumit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cei 270 k km facuti in Germania sunt egali cu 100 facuti in Romania.Drumurile proaste , praful ,si regimul de condus strica masinile in Romania.Eu cunosc persoane care au luat masini din reprezentanta BMW din DE cu 325 k km la bord si merg bine merci si in ziua de azi cu inca 100 k km in plus.

Interesant ar fi la tine daca s-a schimbat filtrul de particule.In mod normal avand service la BMW trebuie sa fie schimbat de curand.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

urmaresc de 2 luni cotw si nu exista x3 cu 15 k euro nici cu 300 mii km. Nici macar de Italia, iar alea sunt printre cele mai obosite de pe cotw. De unde ideea asta ca la licitatii sunt preturi mici?

 

Asta s-a vandut cu 16100e. 138k km, navi mare,xenon,automata, piele,jante 18 etc. Probabil samsarul a dat sub 15k euro pe X3 cu 270k km.

 

http://ci.vimsweb.com/Reports/InspectionReports/LPAppraisalReport.aspx?inspection_id=zqpIqXbVxis=&ENC=1&culture=ro

 

 

Cei 270 k km facuti in Germania sunt egali cu 100 facuti in Romania.Drumurile proaste , praful ,si regimul de condus strica masinile in Romania.Eu cunosc persoane care au luat masini din reprezentanta BMW din DE cu 325 k km la bord si merg bine merci si in ziua de azi cu inca 100 k km in plus.

Interesant ar fi la tine daca s-a schimbat filtrul de particule.In mod normal avand service la BMW trebuie sa fie schimbat de curand.

 

Hai sa fim seriosi, una este sa mai schimbi ceva pe la articulatie sau sa ai o supapa gripata pe la egr sau turbo si alta sa ai probleme la cutie, turbo, injectoare, dpf, caseta directie, amortizoare etc. Una este sa repari ceva ocazional si alta sa repari una si in scurt timp sa pice alta.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Am fost la Bimmer, masina nu are absolut nicio problema, lanțul nu scoate niciun zgomot ciudat, iar motorul se aude perfect si trage ca in prima zi. Am o singura problema, lampa spate, cea de pe caroserie are ledurile arse. Pret???? 1180 LEI. Am zis ca glumește 😬. Apoi a zis sa ma obișnuiesc ca asa e la BMW. Știti cumva de unde se poate lua un pic mai ieftin? Nu se poate repara? Mi-a zis ca se schimba doar...

 

P.S: nu mai are rost sa discutam cat a câștigat samsarul sau ce am pierdut eu. Alegerea e facuta deja si sunt perfect mulțumit de ea.

Iar referitor la x3-ul de sus, mai are putin si are toatĂŁ caroserie ĂŽndoitĂŁ. Cand se face frumos afara, o spĂŁl si urmeazĂŁ poze cu ea. Bafta

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Asta s-a vandut cu 16100e. 138k km, navi mare,xenon,automata, piele,jante 18 etc. Probabil samsarul a dat sub 15k euro pe X3 cu 270k km.

 

http://ci.vimsweb.com/Reports/InspectionReports/LPAppraisalReport.aspx?inspection_id=zqpIqXbVxis=&ENC=1&culture=ro

 

 

 

 

Hai sa fim seriosi, una este sa mai schimbi ceva pe la articulatie sau sa ai o supapa gripata pe la egr sau turbo si alta sa ai probleme la cutie, turbo, injectoare, dpf, caseta directie, amortizoare etc. Una este sa repari ceva ocazional si alta sa repari una si in scurt timp sa pice alta.

Pai daca s-a vandut cu 16000, vreau si eu una. Si doar 138000 km din 2011. Pe bune?:)) poate asa or fi chilipir pe site ul ala. Dar pe carsontheweb, sub 17 k nu iei x3 decent. La kilometrii aia cu atat mai putin.

Plus ca un 500 euro platforma, inca cateva sute costurile de licitatie si tva ul.. pai cam aia sunt banii. Samsarul e treaba lui cum face cu tva ul. Ideea este ca voi judecati ca "s-a vandut cu 15k". Dar ala e pretul pentru firma samsarului. La ala adaugi 3 k tva. Ca el castiga banii aia, aia e alta poveste. Dar tu ca si cumparator pers fizica, nu ai cum sa iei fara tva. Decat daca ai vreo combinatie si tu.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza cat a dat sau cat n'a dat.. faptul este consumat si nu are nici o importanta la urma urmei, omul este multumit de masina, considera ca a dat cat trebuia, sunt banii lui si face ce vrea :)

Sa te poarte sanatos si sa ai parte de ea !

Link to comment
Share on other sites

Pai daca s-a vandut cu 16000, vreau si eu una. Si doar 138000 km din 2011. Pe bune?:)) poate asa or fi chilipir pe site ul ala. Dar pe carsontheweb, sub 17 k nu iei x3 decent. La kilometrii aia cu atat mai putin.

Plus ca un 500 euro platforma, inca cateva sute costurile de licitatie si tva ul.. pai cam aia sunt banii. Samsarul e treaba lui cum face cu tva ul. Ideea este ca voi judecati ca "s-a vandut cu 15k". Dar ala e pretul pentru firma samsarului. La ala adaugi 3 k tva. Ca el castiga banii aia, aia e alta poveste. Dar tu ca si cumparator pers fizica, nu ai cum sa iei fara tva. Decat daca ai vreo combinatie si tu.

 

Era un raport de pe carsontheweb, masina aia s-a vandut cu 16100e. Asa este, mai pui taxe de licitatie, platforma, mici retusuri + comisionul intermediarului. TVA ??? Ce TVA ??? Toti revanzatorii ocolesc plata tva-ului in Ro, adevarat o fac pe barba lor. Din acest motiv am spus ca ala din CJ a castigat peste 3000e. Daca prinde 3 naivi pe luna care accepta ca au fost pacaliti pana in momentul vizionarii, el este om de 8-9k euro/luna, nu le mai plangeti de mila !

 

Am fost la Bimmer, masina nu are absolut nicio problema, lanțul nu scoate niciun zgomot ciudat, iar motorul se aude perfect si trage ca in prima zi. Am o singura problema, lampa spate, cea de pe caroserie are ledurile arse. Pret???? 1180 LEI. Am zis ca glumește . Apoi a zis sa ma obișnuiesc ca asa e la BMW. Știti cumva de unde se poate lua un pic mai ieftin? Nu se poate repara? Mi-a zis ca se schimba doar...

 

Poate ai noroc:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/167457-pozitiile-nu-merg-la-x3-f25/

 

P.S: nu mai are rost sa discutam cat a câștigat samsarul sau ce am pierdut eu. Alegerea e facuta deja si sunt perfect mulțumit de ea.

Iar referitor la x3-ul de sus, mai are putin si are toată caroserie îndoită. Cand se face frumos afara, o spăl si urmează poze cu ea. Bafta

 

Stai linistit, si masina ta a aratat candva la fel.

Edited by ionut_marius
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ionut, eu nu plang pe nimeni. Am subliniat doar ca ai spus ca aia au luat o cu 15 k. Ok si daca e asa, pretul cu care ai lua-o tu ca si cumparator tot 18 k ar fi, pentru ca tva ul tu oricum il platesti. Ei nu. Dar e fix treaba lor. Si pe cotw sunt foarte multe masini de italia si spania care sunt mai ieftine insa mai obosite. Ce ai dat tu link o fi fost de pe cotw, dar sunt rare la km aia si la pretul ala. Poate o fi avut respectivul noroc si nu a urcat licitatia prea mult. Desi la multe au pret tinta sub care oricum nu ti-o lasa. In fine, offtopic degeaba. Omul e incantat de masina. Daca sunteti voi mai destepti, trebuia sa ii gasiti voi masina mai ieftina si cu kilometri sub 150 k asa cum semnalizati.

Bafat!

Link to comment
Share on other sites

Domnu Mircea sa traiesti si s-o conduci sanatos cati mai multi km! De acum nu prea mai ai ce sa faci decat sa ai grija de ea si sa-i schimbi tot ce are nevoie la timp. In primul rind ii trebuie o revizie indiferent ce zic aia ca s-a facut la ea In Germania. Apoi atentie pe viitor la sunetul de lant pt ca nu e de joaca, e bine sa vezi ce naiba era cu erroarea aia la drivetrain. Un lucru insa ma frapeaza pe mine enorm si anume cum ai mai avut incredere intr-un vanzator care iti spune in anunt si la telefon probabil ca masina are o serie si un nr. de km iar in realitate sa gasesti ceva cu nr. aproape dublu de km si alta serie? :( Eu unul nu mai retin anuntul dar daca pe autovit era trecut nr. gresit de km adica 150mii zic ca puteai sa-i acuzi un pic si de inselaciune sau tentativa nu se pedepseste in cazul nostru ? Doamne cat tupeu sa faci asa ceva pe fata ...chiar nu inteleg. Eu insa unul te inteleg ...ai cam fost orbit de cum arata si mergea masina dar totusi merita sa mai negociezi ceva cu ei prin prisma asta cu inselaciunea. Pacat ca nu m-ai sunat cand ai ajuns in Cluj si-ai vazut masina. Poate ai fi tinut cont de sfatul meu ..cu siguranta ti-as fi spus sa n-o iei :) Bafta ..si oricand te pot ajuta nu ezita sa ma contactezi.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Domnu Mircea sa traiesti si s-o conduci sanatos cati mai multi km! De acum nu prea mai ai ce sa faci decat sa ai grija de ea si sa-i schimbi tot ce are nevoie la timp. In primul rind ii trebuie o revizie indiferent ce zic aia ca s-a facut la ea In Germania. Apoi atentie pe viitor la sunetul de lant pt ca nu e de joaca, e bine sa vezi ce naiba era cu erroarea aia la drivetrain. Un lucru insa ma frapeaza pe mine enorm si anume cum ai mai avut incredere intr-un vanzator care iti spune in anunt si la telefon probabil ca masina are o serie si un nr. de km iar in realitate sa gasesti ceva cu nr. aproape dublu de km si alta serie? :( Eu unul nu mai retin anuntul dar daca pe autovit era trecut nr. gresit de km adica 150mii zic ca puteai sa-i acuzi un pic si de inselaciune sau tentativa nu se pedepseste in cazul nostru ? Doamne cat tupeu sa faci asa ceva pe fata ...chiar nu inteleg. Eu insa unul te inteleg ...ai cam fost orbit de cum arata si mergea masina dar totusi merita sa mai negociezi ceva cu ei prin prisma asta cu inselaciunea. Pacat ca nu m-ai sunat cand ai ajuns in Cluj si-ai vazut masina. Poate ai fi tinut cont de sfatul meu ..cu siguranta ti-as fi spus sa n-o iei :) Bafta ..si oricand te pot ajuta nu ezita sa ma contactezi.

 

 

Merci frumos, la fel si tie iti doresc! Crede-ma ca am avut destui nervi cand am ridicat capota si am vazut alta serie, apoi am verificat si seria aceea si am constatat ca nu a avut pagube mari si ca a avut revizii efectuate la timp...etc. VânzĂŁtorul era chiar deranjat de situație cand a vazut ca e descoperit. Cred ca voia sa imi cer eu scuze ca am venit de la 800km distanța si am descoperit altceva. Am ĂŽncercat sa ii mai cobor din bariera aia de samsar escroc, si am dat-o in alte vorbe. Mi-a povestit ca a avut seria 5 f10 cu 385.000 km care funcționa impecabil. DupĂŁ, el a zis ca in ciuda kilometrilor, garanteazĂŁ ca nu o sa bag bani in ea ceva timp... A zis asa, din experiența lui ca de, aduce 5 mașini pe sĂŁptĂŁmana si cunoaște cate ceva.

 

Sunetul specific de lanț nu este prezent, a verificat si bĂŁiatul de la Bimmer. O sa fiu atent pe viitor.

Imi placea asa mult masina, ĂŽnsĂŁ daca avea peste 300k nu ma mai uitam, asa...265 mi s-a pĂŁrut mai "rotund" 😀 . Daca ne gasim vreodatĂŁ, facem un test sa aflu si pĂŁrerea ta, daca se simt kilometrii aceia. Din pct meu de vedere....nu se simt deloc. Am o amica care are X5 din 2005 cu kilometrii naiba stie cati si normal, a mai schimbat cate ceva dar tot merge frumos si ĂŽși face treaba cu ea.

 

Iar eroare Driveterain, mi-a aparut si azi; bĂŁiatul de la Bimmer a spus ca e un senzor de pe la amortizoare, ca cica sistemul meu regleazĂŁ si duritatea lor, iar la denivelĂŁri sau cand mai vrea el asa, mai anunța pe idrive ca nu ii convine. Menționez ca nu afecteazĂŁ performanța sau ceva. Ma gândeam sa fac totuși testul de 700 lei la reprezentanta, sau sa folosesc banii aia la anvelope. Chiar nu stiu daca merita sa il fac. Poate imi spune cineva.

 

Merci pt tot, Costin! Te salut si o seara buna sa ai!

 

Ionut, eu nu plang pe nimeni. Am subliniat doar ca ai spus ca aia au luat o cu 15 k. Ok si daca e asa, pretul cu care ai lua-o tu ca si cumparator tot 18 k ar fi, pentru ca tva ul tu oricum il platesti. Ei nu. Dar e fix treaba lor. Si pe cotw sunt foarte multe masini de italia si spania care sunt mai ieftine insa mai obosite. Ce ai dat tu link o fi fost de pe cotw, dar sunt rare la km aia si la pretul ala. Poate o fi avut respectivul noroc si nu a urcat licitatia prea mult. Desi la multe au pret tinta sub care oricum nu ti-o lasa. In fine, offtopic degeaba. Omul e incantat de masina. Daca sunteti voi mai destepti, trebuia sa ii gasiti voi masina mai ieftina si cu kilometri sub 150 k asa cum semnalizati.

Bafat!

 

Corect! Respectele mele.

 

Ce conteaza cat a dat sau cat n'a dat.. faptul este consumat si nu are nici o importanta la urma urmei, omul este multumit de masina, considera ca a dat cat trebuia, sunt banii lui si face ce vrea :)

Sa te poarte sanatos si sa ai parte de ea !

 

Mulțumesc frumos! La fel si tie!

 

Acuma trebuie sa imi caut niste jante pt cauciucuri de vara, ma gândeam la 18. Acum am 17 si e destul de rigida. Sper ca la 18 nu afecteazĂŁ mult confortul. Plus update la hĂŁrți si tĂŁvițĂŁ protecție portbagaj. Daca aveti detalii despre una din chestiile astea, va rog plasați aici ideile 😀. Enjoy your ultimate driving machine.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu mai arunci 700 ron pe alta verificare.Daca nua re zgomot de lant nu este problema.Mai bine cumpara ce trebuie la ea si gata.Covorase de cauciuc,roti de iarna si alte accesorii.Daca au verificat la bimmer asta este nici lareprezentanta nu fac mai mult.Maxim sa verifice intinderea lantului.
Link to comment
Share on other sites

 

Acuma trebuie sa imi caut niste jante pt cauciucuri de vara, ma gândeam la 18. Acum am 17 si e destul de rigida. Sper ca la 18 nu afecteazĂŁ mult confortul. Plus update la hĂŁrți si tĂŁvițĂŁ protecție portbagaj. Daca aveti detalii despre una din chestiile astea, va rog plasați aici ideile 😀. Enjoy your ultimate driving machine.

 

Covorase neaparat sa iti iei originale (cele aftermarket miros nasol) nu sunt scumpe, vreo 400 si ceva parca am dat eu, pt F30.. tavita am luat aftermarket, dar a fost foarte ok !

Update la harti, vezi in oras pe Cuza Voda, este un service de telefoane, face baiatul de acolo update'uri si alte codari.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vin-o la Neamt ...mai vizitezi si tu zona ca e misto si te ajut eu gratis cu hartile si ce mai ai nevoie pe codare :)

Eu sustin incontinuare ca la tine daca nu ai suspensie EDC sistemul ala normal/sport/sport+ nu are ce sa intareasca la amortizoare. Eroarea aia cu drivetrain nu mi se pare normala si-ar trebui s-o investighezi amanuntit sa nu-ti faca belele mai mari pe partea de transmisie. Cat despre garantiile samsarilor ...sper ca te-ai convins :( pt. viitor zic. pune aici ultimele 7 caractere din VIN sa vedem si noi dotarile exacte. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.