Jump to content

Sfaturi achiziție BMW X3 F25


hotnills

Recommended Posts

Cand auzi atatea pareri despre n47 zici ca e o petarda de motor.. cand colo e cel mai reusit in clasa lui. Faptul ca se mai rupe o distributie nu e ca si cum sunt servisurile pline de n47 bubuite. Majoritatea problemelor apar dupa multi km si intretinere precara. Pana la urma e un motor foarte bun, consum dintre cele mai mici la categoria lui, performante de top la categoria lui, fiabilitate mare. X3 dupa 2012 cu dotari si necocosat nu iei sub 22 23 mii automat. Sunt x1 din 2013 de la 20 21 k euro cu kilometri pana in 130000. Deci sa nu aberam.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare tuturor, sunt nou pe forum si am citit cu atentie inceputul topicului...pe urma a degenerat un pic.Sunt in aceeasi situatie cu Mircea..vreau sa-mi iau un X3..am in jur de 20-22k..si mai pot pune ceva daca e.De la inceput va spun ca eu personal am sa merg in Germania sa o cumpar(bineinteles cu un prieten bun care se pricepe)Masina as vrea sa fie cu navi mare,km pana in 150-170k,automata..etc.Rugamintea mea este daca puteti sa-mi dati niste sfaturi obiective care sa ma ajute sa nu fac gresala lui Mircea,pentru ca da, eu cred ca a gresit(no offece Mircea)!! :)

Multumesc!

P.S Sunt din Tulcea si momentan conduc un Matiz :))

Edited by carpisca
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor, sunt nou pe forum si am citit cu atentie inceputul topicului...pe urma a degenerat un pic.Sunt in aceeasi situatie cu Mircea..vreau sa-mi iau un X3..am in jur de 20-22k..si mai pot pune ceva daca e.De la inceput va spun ca eu personal am sa merg in Germania sa o cumpar(bineinteles cu un prieten bun care se pricepe)Masina as vrea sa fie cu navi mare,km pana in 150-170k,automata..etc.Rugamintea mea este daca puteti sa-mi dati niste sfaturi obiective care sa ma ajute sa nu fac gresala lui Mircea,pentru ca da, eu cred ca a gresit(no offece Mircea)!! :)

Multumesc!

P.S Sunt din Tulcea si momentan conduc un Matiz :))

 

Nu mi se pare deloc o alegere greșită cea făcută de Mircea, e chiar una rațională. La cum arată mașina mașina interior/exterior, km ăia chiar nu mai contează dacă a aflat că mașina a fost întreținută corespunzător și n-a avut incidente neplăcute.

 

Eu zic că ar trebui să vizitezi mai mult parcuri, să cauți pe mobile și privați, să vezi mai multe mașini și la final să restrângi căutările la ~5 mașini urmând să te decizi asuprea uneia după o analiză amănunțită, dar asta necesită timp, măcar 4-5 zile.

Edited by Keepa
Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare deloc o alegere greșitĂŁ cea fĂŁcutĂŁ de Mircea, e chiar una raționalĂŁ. La cum aratĂŁ mașina mașina interior/exterior, km ĂŁia chiar nu mai conteazĂŁ dacĂŁ a aflat cĂŁ mașina a fost ĂŽntreținutĂŁ corespunzĂŁtor și n-a avut incidente neplĂŁcute.

 

Eu zic cĂŁ ar trebui sĂŁ vizitezi mai mult parcuri, sĂŁ cauți pe mobile și privați, sĂŁ vezi mai multe mașini și la final sĂŁ restrângi cĂŁutĂŁrile la ~5 mașini urmând sĂŁ te decizi asuprea uneia dupĂŁ o analizĂŁ amĂŁnunțitĂŁ, dar asta necesitĂŁ timp, mĂŁcar 4-5 zile.

 

 

Si eu sunt de aceeasi parare cu tine Keepa, doar ca din motive diferite si anume :

 

1. Masina fie ea si second hand este tot un produs comercial asa ca depinde enorm de mult ce noroc ai la cumparare, eu am vazut masini defecte din fabrica si masini second hand fara nicio problema.

 

2. Pentru Germania un numar de 200k km nu este foarte mare, singura problema legata de modul in care s-au facut servisarile ( nici nemtii nu mai sunt ce au fost o data) de exemplu daca masina a facut parte dintr-o flota de masini este ceva, iar daca a fost a vreunui director de companie este altceva.

 

3.Mai conteaza si cum mergi tu cu masina, adica daca ai luat-o de la o persoana linistiti iar tu vrei sa faci drifturi cu ea...

 

La final mai pot spune doar un lucru si anume : Orice masina ai lua intretine-o, altfel ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Va salut.Am de gand sa cumpar un x3 cu motor 2.0 din 2012 cu aprox 187000 km reali.Masina am verificat-o la MHS si am primit un deviz cu ce ar trebui schimbat , distributia dupa spusele lor fiind ok.Merita aceasta masina achizitionata la acesti km???? Aveti idee cam cati km ar duce un astfel de motor.Momentan detin o skoda o2 4x4 cu aprox 300000km .Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salutare.Dupa lungi cautari am gasit un X3 2012 cu 187000km reali.Masina am verificat-o ma MHS Bucuresti.Totul e ok....dar intrebarea mea este : merita achizitionala la rulajul acesta?Cat credeti ca duce un astfel de mototr, eu in present avand un motor din grupul vag cu 300000km. Pret 19500 euro!!!Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Salutari de la un viitor posesor de BMW!

Doresc sa trec de la un A6 la un F25. Am gasit unul convenabil dar care are probleme la cutia de viteze (manuala) si anume cu marsarierul, de vina ar fi un pinionul de mers inapoi. Este cineva avizat sa-mi estimeze un cost at reparatiei pentru a lua o decizie in acest sens? La cat duce o revizie cu consumabile de calitate si daca voi, posesorii de X3, schimbati filtrul de motorina la fiecare 15k?

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ptr ajutor!!! Am rezolvat ....consumul a fost de 8.2l.Mai am o intrebare , daca ma mai poate ajuta cineva.....masina are 4 faruri dar se aprin doar 2 , cele din exterior, atat pe faza scurta cat si lunga.Cele din interior sunt doar de design ?:)

Da, doar de design. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu cunosc prea multe detalii despre tipul cutiei sau BMW in general dar se poate gasi usor sh? Este identica cu cea de pe seria 3/5 ?

 

Cauti cutie de x3 manual si in principiu gasesti si pe olx la dezmembrari. Verifica pe realoem.com, bagi seria de sasiu a ta si vezi la "Transmission" pe ce modele mai apare cutia ta de viteze.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Chiar sunt de forma acolo....Stie cineva daca se poate monta instalatie si acolo?Cum se activeaza cornering light?

 

Cornering light nu se activeaza din buton sau meniu...trebuie sa ai functia asta din fabrica. Cauta pe google "bmw vin decoder" si gasesti site-uri unde postezi ultimele 7 caractere din VIN. O sa afli astfel toate dotarile masinii. Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.