Jump to content

Sfaturi achiziție BMW X3 F25


hotnills

Recommended Posts

E o placere sa citesc mesajele unor oameni rezonabili. @saylor , @cavaliere si restul de mai sus care mi-ai scris. Orice sfat primit, orice critica, o accept si o ascult cu pretenția sa fie explicata sa inteleg si eu, ca nu sunt expert auto! E primul meu BMW, este peste așteptĂŁrile mele, o senzație complet diferitĂŁ fata de fostul meu Nissan Qashqai 1.5 dCi 😱 . De la faptul ca la 190 la ora nu se clintește de pe sosea, pana la sunetul produs de usa atunci cand o ĂŽnchizi...nu am cuvinte. Este un vis frumos, care s-a ĂŽndeplinit. Imi place si direcția precisa, frânarea.

Masina trage, atat cat trage motorul de 184 CP. Nu i-am simțit obosiți. O singura chestie am facut, pe serpentine am ținut modul sport deoarece aveam impresia ca ma tine prea jos cutia (1200-1300 turații) si nu aveam suficientĂŁ putere. Am numai cuvinte de lauda pt masina. Sper ca toti dintre voi, cand ca urcați iarĂŁși in masina si puneți mâna pe volan, sa va re-amintiți senzația pe care o simt eu acum.

 

@MuscleMyke am citit despre eroarea asta, se pare ca e destul de comuna nu asa rarĂŁ, am citit in englezĂŁ pe forum si spuneau ca le apĂŁruse la masina de 20k km. Nu mai stiu exact ce piesa cauza, oricum cica nu e o problema mare. Poate o fi vreun amortizor, de la sistemul normal,sport,sport+. Pana la urma sistemul asta ce modifica, in idrive arata ca ĂŽntĂŁrește șasiu si reacția motorului

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Dar dupa tine cat ar fi trebuit sa plateasca pe masina?

Nu vezi lucrurile corect.Una este sa iei masina cu multi km pt a obtine profit si alta sa o tii pentru tine.Mi se pare ca atunci cand dai aproape 20k(trebuie inmatriculata totusi?!) pe o masina cu f multi km aspiri la ceva ce de fapt nu-ti poti permite.S-au umflat ardelenii cu minim 2-3mii profit.Vezi ca interiorul posibil sa arate bine ca e facut...piele se vopseste,butoanele la fel.

 

Era un coleg pe forum cu un f10 la care s-a spart patina de la lantul de distributie si face ca o moara stricata.

Joja de ulei ar trebui sa fie in partea dreapta a motorului cum ridici capota,exact langa recipientul de antigel,are cap negru.

Edited by akon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In bugetul meu, am considerat ca imi pot permite un BMW X3 sh. Costurile de exploatare nu sunt asa mari si consider ca imi pot permite sa o ĂŽntrețin, nu cred ca voi fi nevoit sa dorm in ea. Eu fac 15k km pe an. Puteam sa dau 23-24 mii pe una asa cum imi place mie si sa aibĂŁ 150-170 mii km. ĂnsĂŁ daca pica ceva si la aia, trebuia sa fac eforturi sa o repar! Asa ca deocamdatĂŁ ma simt norocos, ca masina e Ok cu excepția unor mici simptome pe care le voi rezolva cu banii rĂŁmași.

Cand o sa fie mai multi bani pt masina, va promit ca o sa iau si cu kilometri putini. Pana atunci, ma bucur de ce am in fata!

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca te duci la bimmer service o sa te puna sa schimbi distributia din start.Vezi ca au preturile cam exagerate.Totusi este un service specializat bmw nu reprezentanta.

Pretul cred ca este corect .Pe mobile pana in 20000 euro este una singura si are 299000 km.Optionale aproape la fel.

Cred ca asta este pretul.

Acum sa nu intelegeti ca tin partea samsarilor infractori.

Bucurate de masina , oricum dupa parearea unora masinile cu 200 k km + trebuiesc aruncate la fier vechi.

Fiecare lucru are pretul lui.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@FANATIC o masina cu peste 200k poate sa mearga mult si bine,problema se pune de pretul platit+ ca masina are probleme TEHNICE.Mie imi suna treaba asta FIX ca mersul vanzarii tipice in Ro.Identificat masina plina de optionale samsarita,bibilita,nu ma intereseaza km absolut deloc sau starea tehnica platit pretul si larevedere pana a 2a zi cand incepi sa cauti mecanici.Macar de era unu care habar nu are de forumuri dar omu' cauta informatii despre masina de 1 luna.

Ma distreaza cel mai mult aia care dupa 1 luna observa ca s-a luat culoarea de pe tapiterie,vopseaua devine plina de zgarieturi etc.Doar nu stiu ei ca exista polish la culoare etc etc.

Fiecare face ce vrea doar sunt banii lui!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Bucura-te de masina daca ai luat-o. Nu merge la bimmer service, mai sunt mecanici/service-uri cu experienta in schimbarea distributiilor. Pretul este undeva la 3500-4000 ron. Vezi ca sunt unii pe-aici carora le e ciuda ca n-ai fost clientul lor, si se duce profitul la cluj, deci, relax :-))). Acum e primul bmw, o sa capeti experienta si cu siguranta data viitoare vei fi mai bine informat. Asteptam topicul de prezentare.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Nu știam ca sunt oameni care vând aici si ca o sa deranjez prin faptul ca am cumpĂŁrat tocmai din Cluj, ma rog. :))

 

@akon eu nu cunosc masina, nu poti spune ca are probleme tehnice, nici eu nu pot spune. Am zis doar ca aud eu ceva dar un sunet ĂŽncet, nu foarte tare. Masina trage bine nu am observat absolut nimic ciudat. Iar acum vad ca nici nu se mai aude acel sunet la accelerare de la 1200-1300 rpm pana la 1400 gen. Ca fix atunci avea ca si cum masina e prea subturata. Am observat ca atunci cand calc pedala mai serios, cutia schimba mai sus si prin asta elimin orice tentativa de sunet de "elice".

 

Iar ĂŽnainte sa o cumpĂŁr am facut verificare tehnica la in service, diagnoza obd si ridicatĂŁ pe elevator.

 

P.S: masina din Ianuarie 2016 de cand a avut ultima revizie facuta de Neamț, a stat in reprezentanta pe bara, pana a luat-o bĂŁiatul din Cluj in Aprilie si a adus-o aici.

 

Baietii, voi nu recomandați Bimmer service din București? Eu sunt in Constanta. Banuiesc ca e alta mâncare de peste.

 

La multi ani de florii!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu știam ca sunt oameni care vând aici si ca o sa deranjez prin faptul ca am cumpĂŁrat tocmai din Cluj, ma rog. :))

 

@akon eu nu cunosc masina, nu poti spune ca are probleme tehnice, nici eu nu pot spune. Am zis doar ca aud eu ceva dar un sunet ĂŽncet, nu foarte tare. Masina trage bine nu am observat absolut nimic ciudat. Iar acum vad ca nici nu se mai aude acel sunet la accelerare de la 1200-1300 rpm pana la 1400 gen. Ca fix atunci avea ca si cum masina e prea subturata. Am observat ca atunci cand calc pedala mai serios, cutia schimba mai sus si prin asta elimin orice tentativa de sunet de "elice".

 

Iar ĂŽnainte sa o cumpĂŁr am facut verificare tehnica la in service, diagnoza obd si ridicatĂŁ pe elevator.

 

P.S: masina din Ianuarie 2016 de cand a avut ultima revizie facuta de Neamț, a stat in reprezentanta pe bara, pana a luat-o bĂŁiatul din Cluj in Aprilie si a adus-o aici.

 

Baietii, voi nu recomandați Bimmer service din București? Eu sunt in Constanta. Banuiesc ca e alta mâncare de peste.

 

La multi ani de florii!

Poate totusi nu are nimic la distributie,doar o asculti tu prea mult,credeam ca face urat rau:)

Ceva eroare tot are daca a dat drivetrain dar cel mai probabil se rezolva usor.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as fi cumparat masina asta avand in vedere ca VIN-ul a fost gresit. Sunt constient ca Mircea04 a fost tocmai de la Ct la Cj, ca isi dorea masina, dar totusi... Ceva nu suna bine.

Oricum, daca tot a luat-o in ograda, sper sa aiba bafta si sa se bucure de ea fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

@skyflm am explicat ce manevra a facut omul. A gasit un VIN care semĂŁna cu masina din poze, atunci cand il verificai, mai putin vreo 2 dotĂŁri pe care masina din poze le avea. Nu știam de ce e disconcordanta asta dintre vin si poze, dar am aflat dupĂŁ 800 km :)). Si apropo, vin-ul pus la anunt arata 155k km, ca il verificasem la apan, iar in anunt zicea ca are 150k masina. Deci a gasit un vin special pt a masca frumos. Problema mea era sa funcționeze masina, kilometrii aia chiar nu ma deranjeazĂŁ deloc. Eu nu posed "frânarea" aceea psihologicĂŁ care spune ca daca are peste 200k, arunca la gunoi masina. Na ca am facut-o eu, am luat o masina cu ceva kilometrii la bordul ei, daca va duce mult timp de acum incolo, rĂŁmâne ĂŽnvĂŁțĂŁtura si pt voi. Ciao
Link to comment
Share on other sites

Te inteleg perfect. Eu am platit si X1 si F10-le inainte de a le vedea, dar amandoua din De. Cand ti se pune, ti se pune... Dar amandoua au fost exact cu ce erau in anunturi si poze.

Intre timp X1 a depasit acum vreo 2 saptamani, dupa un an, 200k si este ok. In 40k am facut distribuitia imediat ce am luat-o, doua schimburi de ulei si placutele pe spate. http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160424/faff1670c8e67e4c210f189899eab034.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160424/5a6da48c9daf7587463ec4791b71bbe4.jpg

 

 

Sent from my iPhone 6

using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sa stapanesti sanatos masina ! La Bimmer Workshop se referea Mircea din CT. Eu unul sunt foarte multumit de baietii de acolo, nu ca la Bavaria, unde am mers cu o problema si am plecat cu 2, plus oglinda sofer sparta si bara fata zgariata, niste idioti ! Bimmeru' au sediul acum in aceeasi curte cu Fan Courierul.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1461532048[/url]' post='2344034']

Aia au luat masina de la licitatie, probabil Belgia, mai mult de 15k euro nu cred ca au dat pe ea.

 

urmaresc de 2 luni cotw si nu exista x3 cu 15 k euro nici cu 300 mii km. Nici macar de Italia, iar alea sunt printre cele mai obosite de pe cotw. De unde ideea asta ca la licitatii sunt preturi mici?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.