Jump to content

activare asistenta faza lunga


florincosta

Recommended Posts

  • 1 year later...

in locul tau nu mi-as bate capul cu "Lane Departure Warning" asta vrei probabil si este o optiune prost gandita, daca era ca la mercedes cu mentinerea benzi era folositor... pe mine unul in loc sa ma ajute ma deranjeaza cu vibratile la depasiea benzi, cine da bani pe ea ori o face fara sa stie ce este ori sa fie masina cat mai dotata...

 

Daca ai semnaliza schimbarea benzii , nu te-ar mai deranja vibratiile alea...Dar cum nesemnalizarea este sport national la romani , nici nu ma mira ca sunt deranjante vibratiile. Cred ca inginerii de la BMW nu sunt chiar prosti...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Buna.

Am o intrebare: am la masina optiunea de citire limite de viteza, (functioneaza si in Romania fara problema, desi am vazut ca la unii nu mai functioneaza dupa ce au parasit spatiul vest european). Din pacate nu am High Beam Assist, care mi se pare folositoare. Se poate activa aceasta optiune?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Merci.

5AC e chiar daca e cu LED?

Pe un F15 cu xenon asa a mers.....Pe asta cu LED inca nu i-am dat de cap. Intreb pentru ca in momentul in care adaug 5AC si dau activate FA (calculate FP) primesc eroarea:

No FP could be generated from FA "". [C002]

Not all elements of the FA were found in the FA2FP: SALAPA 5AC

[72]

Edited by ovi2
Link to comment
Share on other sites

...deci poate 5AC nu e optiunea buna....In FA deja am:

1CA,1CB,205,230,249,255,258,28A,2VB,2VG,302,313,320,3AG,3AT,423,428,473,493,494,4GG,508,534,544,548,563,575,5A4,5AV,5DA,5DP,650,698,6AC,6AE,6NS,6UN,7HW,7LM,801,851,879,8KA,8TF,9AA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Multumesc pentru raspunsul rapid. Va trebui sa caut atunci pe cineva in zona mea, Zalau, care stie sa faca codari. Banuiesc ca nu merge simplu cu Bimmer sau Carly...

Am vazut ca la bimmercode are expertmode, acolo poti sa codezi daca te pricepi, si eu caut pe cineva sa posteze liniile de cod .

Link to comment
Share on other sites

Daca ai semnaliza schimbarea benzii , nu te-ar mai deranja vibratiile alea...Dar cum nesemnalizarea este sport national la romani , nici nu ma mira ca sunt deranjante vibratiile. Cred ca inginerii de la BMW nu sunt chiar prosti...

 

Salut, pai ce, la BMW avem semnalizare?😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut!

 

Eu am codat cu liniile de mai jos un BMW F10 520D din 2013 (pre LCI) și HBA funcționeazĂŁ impecabil (mașina are KAFAS 2, dar nu are SZL cu buton HBA):

 

FRM -> 3050 -> FLA_AUTO_AKTIV ->automatisch->Werte=01

FRM -> 3050 -> FLA_VERBAUT ->aktiv

HU_NBT -> 3000 -> HIGH_BEAM_ASSISTANT ->aktiv

KAFAS2 -> 3050-> FLA_ON_OFF ->aktiv

 

Detalii și procedura de reactivare (așa cu le-am gĂŁsit pe internet):

Enable High Beam Assist. HBA will turn on automatically when the headlights

are turned on or automatic headlights are enabled. Once HBA has been turned off

via the high beam switch it requires “cycling” of the headlights (on->off->on) to

re-enable them). This can be “fixed” by installing the steering column stalk which

includes the HBA switch (part # 61 31 9 297 78 and retrofitting option 5AC to your

vehicle order).

 

La un BMW F10 LCI din 2014 fĂŁrĂŁ KAFAS am montat oglindĂŁ cu FLA și SZL cu butonul aferent HBA, am cablat firele lipsĂŁ și am codat mașina cu opțiunea 5AC. De asemenea, totul funcționeazĂŁ ireproșebil.

 

Evident, ĂŽn ambele situații prezentate trebuiesc ĂŽndeplinite condițiile de activare: viteza peste 50 Km/h, fĂŁrĂŁ iluminat public, 1000 m fațĂŁ de mașina din fațĂŁ și 400 m fațĂŁ de mașina care circulĂŁ ĂŽn același sens .... sper sĂŁ-mi fi adus bine aminte aceste detalii (scuze dacĂŁ greșesc).

 

Spor la retrofit!

Link to comment
Share on other sites

Salut

Azi am terminat cu retrofitul la mașină un bmw 525 2012 am făcut retrofit head up și kafas 2 am codat masina head up funcționează perfect și kafas la fel pe speed limit info și schimbarea luminilor faza lunga faza scurta ....problema este ca nu îmi mai funcționează comutatorul de la faruri- on/ off/automat, și rămân tot timpul pozițiile aprinse și după oprirea și închiderea mașini .Trebuie codat ceva în plus ?? Menționez ca momentan nu am schimbat parbrizul sa fie din cauza senzorului de lumina de pe parbriz înainte de retrofit eu având funcția schimbare automata a fazei doar prin senzorul de sub oglinda(FLA) iar acum funcționează prin kafas, precizez ca nu am nici o eroare în bord...orice răspuns este bun venit

Mulțumesc...

Edited by Tattady
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut. Ai idee daca merge la fel si pe f30/f36.

Mersi

 

Salut!

 

Eu am codat cu liniile de mai jos un BMW F10 520D din 2013 (pre LCI) și HBA funcționeazĂŁ impecabil (mașina are KAFAS 2, dar nu are SZL cu buton HBA):

 

FRM -> 3050 -> FLA_AUTO_AKTIV ->automatisch->Werte=01

FRM -> 3050 -> FLA_VERBAUT ->aktiv

HU_NBT -> 3000 -> HIGH_BEAM_ASSISTANT ->aktiv

KAFAS2 -> 3050-> FLA_ON_OFF ->aktiv

 

Detalii și procedura de reactivare (așa cu le-am gĂŁsit pe internet):

Enable High Beam Assist. HBA will turn on automatically when the headlights

are turned on or automatic headlights are enabled. Once HBA has been turned off

via the high beam switch it requires “cycling” of the headlights (on->off->on) to

re-enable them). This can be “fixed” by installing the steering column stalk which

includes the HBA switch (part # 61 31 9 297 78 and retrofitting option 5AC to your

vehicle order).

 

La un BMW F10 LCI din 2014 fĂŁrĂŁ KAFAS am montat oglindĂŁ cu FLA și SZL cu butonul aferent HBA, am cablat firele lipsĂŁ și am codat mașina cu opțiunea 5AC. De asemenea, totul funcționeazĂŁ ireproșebil.

 

Evident, ĂŽn ambele situații prezentate trebuiesc ĂŽndeplinite condițiile de activare: viteza peste 50 Km/h, fĂŁrĂŁ iluminat public, 1000 m fațĂŁ de mașina din fațĂŁ și 400 m fațĂŁ de mașina care circulĂŁ ĂŽn același sens .... sper sĂŁ-mi fi adus bine aminte aceste detalii (scuze dacĂŁ greșesc).

 

Spor la retrofit!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.