Jump to content

Dimensiuni anvelope


dragos18

Recommended Posts

Salutare! As dorii ca, in viitorul apropiat sa achizitionez o pereche de jante pe 17'', in talon nu am nimic mentionat de marimea anvelopelor in CIV avand doar 15" si 16". Masina am inscris-o in Februare 2016, cartea este de la fostul proprietar. Intrebarea mea este, ce imi trebuie pentru a pune legal roti pe 17''? Care este procesul mai exact?
Link to comment
Share on other sites

Eu am jante pe 17 in 2 dimensiuni - 8J et34 pe fata si 8.5J et 37 pe spate (cu 255/40 acum).

O fi ok sa pun si pe spate 225/45 R17?

 

Pe stalp am dimensiuni de anvelope pe R17

- 225/45 - fata

- 225/45 sau 255/40 R17 - spate

Link to comment
Share on other sites

Depinde peste ce politist dai, la mine in cartea de identitate sunt trecute mai putine dimensiuni decat pe stalp. Pe stalp am trecut si 255/35./18, iar in carte nu am decat 225 40 18. M-a oprit un politist si a vazut ca am jante pe 18, s-a uitat la anvelope si a zis ca pe spate nu am voie cu 255, desi eu i-am aratat ca pe stalp este trecuta aceasta dimensiune. Cum cartea nu o aveam la mine, iar in certificat nu e trecut nimic, m-a amenintat ca imi da amenda. Norocul a fost ca era cu el unul mai destept, care a zis ca e in regula cum am dimensiunile la anvelope. Din cate stiu, politia nu poate sa te verifice la anvelope, numai daca este cu cineva de la Rar.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salutare,

 

Am o mica intrebare legat de dimensiunea jantelor. Pe certificatul de conformitate este scris doar o singura dimensiune pentru jante 205/60R16.

Cei de la RAR au zis ca trebuie sa ma duc la BMW ca sa imi zica ca pot sa pun si alte dimensiuni, cei de la BMW mi-au zis sa ma duc la RAR.

Pe stalpul masinii (f30 - 320d) sunt trecute de la R16 pana la R18.

As vrea sa imi pun pentru vara jante R18 (style 397). Ma poate ajuta cineva cu un sfat, ca sa nu am surprize neplacute dupa? As vrea sa trec in talon si dimensiunea de 18 :)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fĂŁcut RAR-ul cu rotile de vara pe 18, dar in carte la rubrica dimensiuni anvelope apar doua dimensiuni de anvelope pe 16 (205/55 și 225/55), iar cele pe 18 apar mai jos la alte anvelope. Tot acolo mai apar și unele pe 17. Nu am plĂŁtit nimic in plus pt asta.

In talon nu scrie nimic de roti, prin urmare dacĂŁ te oprește poliția probabil verifica dacĂŁ ai dimensiunile de le stâlp.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Imi puteti recomanda ce dimensiuni de anvelope sa-mi pun pe un 316ti compact, jante pe 15. Probelma e ca aluneca groaznic pe ploaie si as vrea sa pun ceva mai lat, acum am 195/65/15 si pe stalp sunt doar 205/60/15 dar oare nu s ar potrivi si ceva mai lat...care ar fi maximu de latime pentru jante pe 15...multumesc
Link to comment
Share on other sites

Imi puteti recomanda ce dimensiuni de anvelope sa-mi pun pe un 316ti compact, jante pe 15. Probelma e ca aluneca groaznic pe ploaie si as vrea sa pun ceva mai lat, acum am 195/65/15 si pe stalp sunt doar 205/60/15 dar oare nu s ar potrivi si ceva mai lat...care ar fi maximu de latime pentru jante pe 15...multumesc

 

Nu aluneca de la dimensiuni la tine, aluneca pentru ca ai anvelope proaste. 195/65/15 e suficient pentru cat cuplu/putere ai pe 316ti, doar nu le puneau aia de la BMW de nebuni. Daca pui niste anvelope mai bune o sa valoreze de 5 ori mai mult decat daca treci la 205. Ce DOT si marca sunt anvelopele?

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

cei drept n am schimbat cauciucurile am lasat o cu ce am luat o adica niste fierstone tz300a si le am reinnoit pe cele de pe spate cu acelasi model ca erau cam uzate....mai bine imi luam alta marca...

 

Ce modele recomandati pentru vara?

 

Si ce DOT au? Conteaza foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Pai deja au 7 ani vechime, oricata "carne" ar avea pe ele e normal sa nu mai aiba aderenta buna. Nu stiu sa iti zic ce modele sunt ok, cel mai important e sa fie cat mai noi (maxim 3-4 ani daca nu le iei din magazin) si sa nu fie chiar chinezarii ordinare. Exista si firme mediocre precum Debica si care fac treaba destul de buna, dar evita sa te duci spre brand-uri chinezesti... Petlas, Minerva mizerii de genul.
Link to comment
Share on other sites

Te sfatuiesc sa uiti de toate firmele chinezesti mai ales Nankang, din experientele colegilor de munca iti spun ca la cantar au diferente de pana la 1.5kg pe anvelopa.

Toti care au montat asa ceva, noi ... au fost de cateva ori la vulcanizare pentru ca aveau masinile instabile.

Toate problemele au incetat brusc in momentul in care au trecut la marci mai serioase.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.