Jump to content

Benzina E10 sau E95


VL69BBO

  

8 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut!

 

Deschid acest subiect in speranta de a afla ce tip de combustibil este mai bun pentru BMW E90 320i N43 - 2011.

Am achizitionat de curand un BMW E90 320i N43 din 2011 si am observat ca pe capacul de la rezervor scrie ceva despre E10 si 95, despre care nu stiu prea multe.

Ce tip de combustibil este bun pentru acest motor ?

De ce E10 sau de ce 95 ?

Care este diferenta pe acest tip de motor ?

Am observat ca si pretul este mai mic la E10 si mai mare la 95.

 

Va salut si astept raspunsul celor care stiu exact despre ce este vorba :) !

Edited by BMWKiller
Link to comment
Share on other sites

e10 este benzina cu 10% ethanol adaugat. e95 este 95% ethanol si 5% benzina... Masinile nu sunt facute sa mearga pe e95 stoc din cate stiu, trebuie modificat sistemul de injectie/furtune etc. Edited by eneh
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

4. Text Nu se permit topicuri in care mesajele sunt scrise cu alt font decat cel standard, cu alta marime decat cea standard si cu alta culoare decat cea neagra. Se admite scrierea anumitor cuvinte cu bold sau italic pastrand fontul standard, dar nu se accepta ca intreg mesajul sa fie scris in acest mod.

 

Ai citit regulamentul inainte sa postezi?

Link to comment
Share on other sites

Masina vrea benzina cu cifra octanica 95 si continut de etanol de maxim 10 % ,asta inseamna E10. Am citit un articol foarte interesant in AMS (Auto Motor und Sport) acum cativa ani legat de benzinele acestea cu E(care contin etanol )...scria atunci ca se va trece la continut de 10 % si mai tarziu chiar la 15 % prin 2018 parca.....se scade emisia de CO2 si se reduce poluarea astfel.Interesant era ca la noi din motive de lacomie a producatorilor de combustibil ei adauga produsi pseudo etilici ....adica esteri ,si alte produse obtinute la rafinare.....asta explicand intr-un fel diferenta intre combustibilul nostru si cel din vest.

Idea este ca masinile moderne stiu sa mearga cu aceste benzine deci poti baga de la pompa linistit ca nu se va strica de la benzina.

Link to comment
Share on other sites

Si pana la urma, pentru tipul meu de motor, cu ce benzina sa-l alimentez ? Pana acum am bagat si una si alta, dar trebuie sa fie vreo diferenta si in timp, poate chiar am probleme daca nu bag ce trebuie.

E10 sau 95 ?

Edited by VL69BBO
Link to comment
Share on other sites

Si pana la urma, pentru tipul meu de motor, cu ce benzina sa-l alimentez ? Pana acum am bagat si una si alta, dar trebuie sa fie vreo diferenta si in timp, poate chiar am probleme daca nu bag ce trebuie.

E10 sau 95 ?

 

 

Ce vine la mana ca tot acolo esti ... hai sa fim seriosi astea sunt mofturi cu benzinele. Daca aveai un Ferrari din 2014 hai sa zicem ca merita sa te gandesti :) motoarele sunt facute sa functioneze cam cu orice benzina cat de proasta ar fi (ma refer la tarile cat de cat dezvoltate nu ceva prin Africa).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, orice imi pica in mana, dar dupa cum stim toti, E10 este mai ieftin decat 95. De ce ?

As vrea totusi sa stiu ce spune producatorul. Ce tip de benzina recomanda.

Pana la urma, se pare ca nimeni nu stie ceva concret in privinta asta, este o curiozitate si as vrea sa stiu :) Nu-i vorba de mofturi. Alimentez atat cu E10 cat si cu 95, 98... dar totusi, trebuie sa fie una recomandata de producator.

Link to comment
Share on other sites

E95, nu benzina 95. El a intrebat in topic de e95.

" si am observat ca pe capacul de la rezervor scrie ceva despre E10 si 95, despre care nu stiu prea multe."

a intrebat de e10 si benzina de 95.

referitor la intrebare: masina are senzor de cifra octanica. se poate alimenta cu benzina 91-98, optimal este 95. iar masina suporta si e10, care este benzina tot de 95 cifra octanica dar cu 10% etanol spre deosebire de 5% la cea de 95. cand s-a introdus e10 in 2011 era recomandat la masinile mai vechi sa se controleze daca sant compatibile cu noul carburant. aici este lista cu masinile compatibile e10 (in limba germana): http://www.dat.de/e10liste/e10vertraeglichkeit.pdf

Link to comment
Share on other sites

Cifra octanica este una si continutul de etanol(la noi pseudo etanol va garantez) este alta.Adica exista(sau mai precis au existat in paralel) benzina de 95 care era fie E 5 ..cu 5% etanol ,fie E10%...cu 10 % etanol.Peste niste ani cand uniunea o sa vrea E15 .....o sa existe cu 15 % etanol si de 95 si de 100.Probleme au doar masinile mai vechi...adica alea pe carburatie sau cu injectie mai veche....

Stima si abia acum am inteles si eu de ce cateodata masina mai este numita si cazan.

Link to comment
Share on other sites

Cifra octanica este una si continutul de etanol(la noi pseudo etanol va garantez) este alta.Adica exista(sau mai precis au existat in paralel) benzina de 95 care era fie E 5 ..cu 5% etanol ,fie E10%...cu 10 % etanol.Peste niste ani cand uniunea o sa vrea E15 .....o sa existe cu 15 % etanol si de 95 si de 100.Probleme au doar masinile mai vechi...adica alea pe carburatie sau cu injectie mai veche....

Stima si abia acum am inteles si eu de ce cateodata masina mai este numita si cazan.

ai perfecta dreptate. insa bmw avand senzor de cifra octanica (egal cat etanol contine, 5 sau 10%, este de 95 cifra octanica) suporta de la 91 la 98. la 10§ etanol este vorba daca subansamble gen garnituri rezista. la masini necompatibile cu e10 ajunge sa faci un plin si apar sau pot aparea probleme. iar super 95 cu 5% exista, cel putin in germania, alaturi de e10.

 

Salut!

 

Deschid acest subiect in speranta de a afla ce tip de combustibil este mai bun pentru BMW E90 320i N43 - 2011.

Am achizitionat de curand un BMW E90 320i N43 din 2011 si am observat ca pe capacul de la rezervor scrie ceva despre E10 si 95, despre care nu stiu prea multe.

Ce tip de combustibil este bun pentru acest motor ?

De ce E10 sau de ce 95 ?

Care este diferenta pe acest tip de motor ?

Am observat ca si pretul este mai mic la E10 si mai mare la 95.

 

Va salut si astept raspunsul celor care stiu exact despre ce este vorba :) !

masina ta este optimizata pt super 95 (poti folosi 91-98, optim fiind 95) si este compatibila si cu super 95 E10. nu-ti mai bate capul, benzina si km multi fara probleme!

Link to comment
Share on other sites

cu acelasi motor nu am observat nici o diferenta intre 95 si 100 (omv), eu in schimb fac diferenta intre benzinarii.

nici nu ai cum sa sesizezi deosebiri, pt ca nu sunt. motorul se adapteaza prin senzor la benzina. masina fiin otimizata pt 95, la 91 vei avea un caonsum usor mai mare, la 98 teoretic usor mai scazut. performantele ramane insa aceleasi. foloseste e10, e mai ieftin si ai aceasi performanta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.