Jump to content

nu trece de 160 km/h


Recommended Posts

@BOASCALa servici avem un benzinar Logan de 1.6 , din 2006 cu aproape 340k la bord a fost intretinut doar in service, are carte de service, nu a avut interventii deloc la motor doar cele obisnuite, bujii, un senzor de temperatura schimbat ambreiaj o singura data, filtre ulei , repet nu s-a intervenit deloc in motor, ajunge greu la 160km/h dar ajunge la viteza asta, as vrea sa-mi arati si mie un BMW cu carte de service (320d) masina de serviciu care nu a avut interventii asupra motorului, si sa mai prinda si 160km/h.

In primul rand la diesel intretinerea e mult mai mare decat la un benzinar de 1.6 chiar daca e vorba de o masina romaneasca, ideea era doar ca si o masina ieftina poate tine cu familia mult mai bine decat un diesel 320d. Apropo: modul tau de exprimare e cam primitiv, in rest no comment

 

Eu cu un rezervor de motorina merg 1000km mixt, adica aprox. 60e pe luna, cand se strica o repar, ca ma costa o caruta de bani sa schimb niste discuri si cateva role nu ma deranjeaza, si stii de ce, pentru ca-mi place masina, in comparatie cu loganul tau care ma face sa vomit dupa cateva sute de metri

 

Tu compari o masina de 7000e cu una de 35.000e? Mai vorbesti de primitivi.....

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu cu un rezervor de motorina merg 1000km mixt, adica aprox. 60e pe luna, cand se strica o repar, ca ma costa o caruta de bani sa schimb niste discuri si cateva role nu ma deranjeaza, si stii de ce, pentru ca-mi place masina, in comparatie cu loganul tau care ma face sa vomit dupa cateva sute de metri

 

Tu compari o masina de 7000e cu una de 35.000e? Mai vorbesti de primitivi.....

 

Eu m-am referit doar ca fiabilitate a motorului si ca intretinere (cati bani bagi in el), nu e loganul meu , e al firmei , si trebuie sa functioneze in conditii de siguranta, pentru ca 5 colegi ne plimbam cu el (zilnic) pana la munca, nu am facut referire la masina ta si nici cati bani cheltuiesti cu ea, daca ai inteles gresit, asta e altceva, pur si simplu a fost un simplu comentariu, referitor la fiabilitatea unui motor.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am referit doar ca fiabilitate a motorului si ca intretinere (cati bani bagi in el), nu e loganul meu , e al firmei , si trebuie sa functioneze in conditii de siguranta, pentru ca 5 colegi ne plimbam cu el (zilnic) pana la munca, nu am facut referire la masina ta si nici cati bani cheltuiesti cu ea, daca ai inteles gresit, asta e altceva, pur si simplu a fost un simplu comentariu, referitor la fiabilitatea unui motor.

 

Si eu am spus ca putin imi pasa cat costa piesele atunci cand scutesc sute de euro lunar la combustibil

 

Pai atunci scoate bunatatea de logan pe autostrada si mergi constant cu 200km/h de cateva ori si mai vorbim dupa, si sa nu-mi spui ca un 320d nu urca la 200 pentru ca ma bufneste rasul

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Si eu am spus ca putin imi pasa cat costa piesele atunci cand scutesc sute de euro lunar la combustibil

 

Pai atunci scoate bunatatea de logan pe autostrada si mergi constant cu 200km/h de cateva ori si mai vorbim dupa, si sa nu-mi spui ca un 320d nu urca la 200 pentru ca ma bufneste rasul

 

In Romania nu ai unde sa mergi legal cu 200km/h, asa ca te rog nu te lauda ca nu te crede nimeni. userul KASSICA a fost sincer cand a spus ca nu trece de 160km/h, daca tu spui ca se poate mai mult ,de ce nu-i spui ce sa faca ,sau doar te lauzi?

Edited by cristianro
  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

"Eu cu un rezervor de motorina merg 1000km mixt, adica aprox. 60e pe luna, "

"Si eu am spus ca putin imi pasa cat costa piesele atunci cand scutesc sute de euro lunar la combustibil"

Tu stii ce prostii ai spus mai sus?

 

 

prietene, eu am avertisment pe Forum si nu pot sa ma cert cu tine, du-te cu loganul tau unde vrei ca nu are sens discutia, raporteaza-te te rog la BMW.ul tau daca ai vreunul

 

eu stiu cum si ce poate o Masina pe benzina, tocmai am vandut 523-ul si stiu ce vorbesc, 320d (60 ltr x 1€) vs 523i (160 ltr x1.30€ )

 

mai ieftin si mai fiabil ca 320d nu exista nimic, da un search sa vezi cate 320d sunt pe Forum, te certi cu morile de vant

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bun si pana la urma care a fost rezolvarea?

 

electrovalva de la Turbo defecta sau foarte obosita, Costa 70e noua, daca punea si furtunase de vacuum noi mai mergea 350k cu 160km/h

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

In Romania nu ai unde sa mergi legal cu 200km/h, asa ca te rog nu te lauda ca nu te crede nimeni. userul KASSICA a fost sincer cand a spus ca nu trece de 160km/h, daca tu spui ca se poate mai mult ,de ce nu-i spui ce sa faca ,sau doar te lauzi?

 

Din cate am inteles, Boaska nu sta in Ro. Iar problema la 320d din topicul asta s-a rezolvat. Nu e ca si cum toate 320d de peste 10 ani sunt carute si nu mai trec de 160kmh. Cam asta se intelege de la tine, dar nu e cazul deloc. Eu cu e39 motor 2.0d am ajuns si la 200, bineinteles nu in RO, dar ideea e ca urca si merge.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La fel e si la mine doar ca l mine nu trece de 140km/h ajung acolo si apoi cade alimentarea si scade la 130km/h. Trage doar pana la 2500rpm dupa care scoate fum negru si nu mai trage . La liber abia ajunge la 3500 4000 de ture

 

Trimis de pe al meu GT-I9100 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Remarc cu tristete ca pe acest forum "umbla" multi oameni cu un IQ mult sub nivelul marii sau unii oameni care nu si-au luat doctoriile necesare pe ziua de azi. Rog admin-ul sa ceara macar un test psihologic inainte de a aproba vreun user nou sau cont nou. Baeti, va rog, faceti-va un control si nu mai bagati legale pt ca va dauneaza grav sanatatii, judecatii si imaginii. Allah U Akbaar!
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Remarc cu tristete ca pe acest forum "umbla" multi oameni cu un IQ mult sub nivelul marii sau unii oameni care nu si-au luat doctoriile necesare pe ziua de azi. Rog admin-ul sa ceara macar un test psihologic inainte de a aproba vreun user nou sau cont nou. Baeti, va rog, faceti-va un control si nu mai bagati legale pt ca va dauneaza grav sanatatii, judecatii si imaginii. Allah U Akbaar!

 

Rog un admin sa sterarga injuriile acestui user, cuvinte nelalocul lor, in cadrul unui forum ce se adreseaza problemelor tehnice..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cristiane, te urmaresc baietii cu minusuri, gandeste-te inainte sa scrii ! :))

 

 

 

 

Remarc cu tristete ca pe acest forum "umbla" multi oameni cu un IQ mult sub nivelul marii sau unii oameni care nu si-au luat doctoriile necesare pe ziua de azi. Rog admin-ul sa ceara macar un test psihologic inainte de a aproba vreun user nou sau cont nou. Baeti, va rog, faceti-va un control si nu mai bagati legale pt ca va dauneaza grav sanatatii, judecatii si imaginii. Allah U Akbaar!

 

E doar "allahu akbar"

Edited by Chinezupwnz
Link to comment
Share on other sites

La fel e si la mine doar ca l mine nu trece de 140km/h ajung acolo si apoi cade alimentarea si scade la 130km/h. Trage doar pana la 2500rpm dupa care scoate fum negru si nu mai trage . La liber abia ajunge la 3500 4000 de ture

 

Trimis de pe al meu GT-I9100 folosind Tapatalk

Tin sa precizez ca mecanicul la care am fost mia spus ca trebuie desfacuta _chiulasa_ ca nu stie sigur. Eu sincer nu stiu cat de bine se pricepe si nu prea am incredere nu as vrea sa merg pe ghicite sa ajung sa schimb toate piesele . Rog pe cineva care are habar sa ma ajute

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.