Jump to content

CIC mort dupa update soft la BMW


Recommended Posts

ei o platesc. stati sa vedem daca sunt in stare sa o faca. :)

acum de dat jos am dat-o eu si am trimis-o pe curier. de montat sigur or sa o monteze ei si o sa platesc in plus. asta e. important e sa o vad functionala.

Edited by hateganradu
Link to comment
Share on other sites

Ca doar n-o sa plateasca de 2 ori, ar fi si culmea sa ceara bani pe ce nu au facut., daca nu sunt in stare , sa-si caute alte slujbe, ceva care sa se potriveasca cu capacitatea lor de invatare, asa ar fi normal, intr-o societate normala, nu pusa pe luat bani. Edited by cristianro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Se pare ca totusi repara unitati cei de la bmw. astazi m-au anuntat ca e functional modulul si urmeaza maine sa il primeasca. Sunt total dezamagit de serviciile lor. astazi cand l-am sunat pe responsabilul de service si i-am zis ca au trecut 3 saptamani de cand CIC-ul este nefunctional si am intrebat care e stadiul lucrarilor am primit urmatorul raspuns: acum sunati in fiecare sapatamana sa imi ziceti cate saptamani au trecut? si sa am rabdare ca o sa fiu anuntat cand stiu ceva, ulterior am fost sunat si mi s-a comunicat ca modulul e functional. acum 2 saptamani am facut plangere scrisa si la BMW Romania si inca nu am primit nici un raspuns de la ei.
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi e bine c-ai facut sesizare la BMW Romania. Lucrurile nu trebuie lasate asa. Chiar nu inteleg de ce sa pice un modul in timpul unui update de soft facut in conditii profesionale, cu aparatura originala. Atunci la ce mai facem actualizari ? Doar pentru a vinde piese in service. Cum ar fi de exemplu sa ne avertizeze Microsoft ca exista riscul sa-ti pice procesorul la PC in cazul in care face o actualizare la win10 ?:) Stiu , comparatia e fortata dar totusi.... Edited by costinlogin
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Totusi e bine c-ai facut sesizare la BMW Romania. Lucrurile nu trebuie lasate asa. Chiar nu inteleg de ce sa pice un modul in timpul unui update de soft facut in conditii profesionale, cu aparatura originala.

 

pica pentru ca modulul respectiv este deja defect si nu mai suporta scriere...

 

Atunci la ce mai facem actualizari ?

 

de obicei...pentru ca e nevoie

 

Doar pentru a vinde piese in service. Cum ar fi de exemplu sa ne avertizeze Microsoft ca exista riscul sa-ti pice procesorul la PC in cazul in care face o actualizare la win10 ?:) Stiu , comparatia e fortata dar totusi....

e o comparatie intre mere si piulite, sistemul de operare nu se scrie pe procesor

Edited by X X L
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

astazi cand am zis ca s-a rezolvat se pare ca m-am inselat. a fost sotia cu masina si nu a stiut la ce sa se uite.

 

Contempo Cars Sibiu dupa ce a primit unitatea CIC de la Bucuresti unde a fost rescris softtul m-a chemat pt a o monta pe masina. am intrebat daca nu e nevoie de o rulare din nou a update-ului dupa ce e pusa pe masina. cel de acolo a zis ca ar fi bine si ca or sa faca treaba asta, insa ei doar au montat unitatea pe masina si gata. aveam plin de optiuni cu M Sport si alte optiuni care apar doar daca ai combox si alte alea. la telefon inainte ca sotia sa ia masina de la ei a intrebat daca au rulat din nou update-ul si au spus ca DA si ca totul e ok. ulterior dupa ce am vazut masina personal l-am sunat pe seful de service care mi-a spus ca nu s-a mai rulat update-ul deorece cei de la Bucuresti au spus ca nu mai e nevoie.

 

In momentul acesta mi-am recodat-o eu cu ncsexpert si functioneaza totul ok. Total dezamagit de experienta si de felul cum au vorbit cu mine. Nu va recomand Contempo Cars Sibiu.

Zilele acestea o sa fac reclamatie la BMW in Germania ca vad ca pe BMW Romania nu ii intereseaza.

Edited by hateganradu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

unitatea nu a fost reparata si resoftata la nicio reprezentanta BMW pentru simplu fapt ca :

 

 

1. bmw nu repara piese

 

2. update/coding pot face numai pe masina care are acelasi VIN cu CIC ul.

 

 

restul sunt doar povesti.

 

cel mai probabil au dat o la cineva din afara sa o repare sau chiar vreun angajat a luat o acasa si a facut-o, au probat-o si codat-o pe ce masina au avut si ei pe acolo si ti au trimis-o.

 

in final, bine ca ti merge, pacat ca multi se imbata cu apa chioara.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.