Jump to content

F30 vibratii volan


Florin_Mircea

Recommended Posts

Detin un F30 330d , 14.000 km cu Variable Sport Steering. Problema este urmatoarea : Simt peste tot ce trec rotile din fata (se simte soseaua foarte accentuat in volan). Mai accentuat se simte in partea stanga a volanului fata de dreapta , ca si cum vine din stanga fata problema. Si la viteza de peste 90-100 se simte ca si cum masina ar merge peste griblura dar asfaltul este perfect, am mers pe drumuri fine si la fel face, ar fi trebuit ca curga fluid la cum era asfaltul , dar masina sa zic ca "rontaie" mici vibratii in podea partea soferului si la pasager se simte dar mai putin . Pur si simplu nu este confortabila de la vibratii.

 

Masina are jante de 18 si am schimbat anvevlopele de fabrica ce erau Pirelli P7 runflat cu un set de goodyear eagle F1 asymetric 2 ce nu sunt runflat.

Am fost cu ea la reprezentanta si imi spun ca nu are nimic caseta de directie , au si reechilibrat rotile si tot rontaie asa . Nu merge fluid. Eu tind sa cred ca este de la caseta de directie , am condus si un seria 4 ce avea km la fel si se simtea altfel directia , era mai linistita si nu se simtea in volan .

 

Jantele pe 18 originale BMW multispoke, m-am uitat pe interior si sunt CMS made in Turkey (o mizerie) , le-am verificat si nu sunt ovale .

 

A mai intampinat cineva problema asta ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu, la cea mai mica groapa simt o bataie in volan, si tot la fel se intampla tot pe partea stanga. Meseriasii de la Bavaria mi-au spus ca e o problema comuna la F30 si ca e normal.. :angry2:

Vreau sa o duc la alt service sa fac verificari..daca ai rezolvat problema da-mi un semn.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie verificat si sistemul de servo, iti merge greu volanul? In primul rand tu invarti de volan si prin intermediul sistemului servo (daca functioneaza in parametri) se rotesc si rotile, si nu invers, foarte bine ar putea fi un rulment pe duca cum a zis MoFo, sau chiar un mic joc la un cap de bara, ar putea fi orice, musai dute la un service si spunei ca vrei sa verifici directia ,deoarece vrei sa faci ITP-ul pe viitor tot la ei. Asa poate vor fi mai atenti cu verificarea directiei
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am fost pe timisoara la Alex (bmw-teile) si spre norocul meu tocmai venise cu un 420d la test drive. Le am ridicat pe amandoua pe rampa si a mea are un zgomot foarte mare si joc la fel de mare in caseta (partea stanga) spre deosebire de 420 pe care il adusese. Diferenta este enorma. Concluzia caseta de directie defecta. Am programare la bavaria pentru ca este inca in garantie si vedem ce zic ei. Treaba este clara , caseta defecta fara discutii, acum sa vedem daca bavaria recunoaste problema si schimba caseta. Daca nu , plangere customer service pentru ca am garantie. Oricum am pierdut timp berechet pe problema asta, am echilibrat rotile de n ori, am schimbat jantele si anvelopele , am zis ca este de la jante sau anvelope, nimic. Clar caseta defecta. Peste 80-90 km/h se simt vibratii in podea si in volan. Si mie mi-a fost greu sa cred ca vibratiile pot veni din caseta, am zis ca rotile sunt de vina, pana am mers la Alex si am stat sub masina cand au tras de roti. Zgomot mare, anormal fata de 420. Fiind jocul in caseta destul de mare se produc vibratii in volan si implicit in roata din stanga fata.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am schimbat cap de bara + bieleta, zgomotul s-a mai ameliorat dar nu a disparut complet. Am miscat sus-jos de bieleta, cat era pe rampa si intr-adevar are un mic joc ce pare sa vina din caseta. Mi se pare dubios ca la o masina de numai 3 ani si putini km sa am problema asta. Si la mine este tot pe partea stanga, dar nu simt vibratii in volan si podea la 80-90, ci doar bataia aceea in volan la denivelari. Vreau sa mai merg la un service sa confirm problema.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am schimbat si eu cap de bara + bieleta pe stanga si la fel face. Zgomotul si jocul in caseta este foarte mare in comparatie cu alta masina. Dupa cum am zis am stat langa masina cand au ridicat-o pe rampa pe a mea si un seria 4 cu 10.000 km si diferenta este enorma. La mine are joc si zgomot foarte mare fata de cealalta. Si seria 4 avea joc dar foarte mic si normal, la mine este foarte mare. Inca nu am primit raspuns de la reprezentanta. Revin cum primesc un raspuns.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut, ai rezolvat cumva problema? Am si eu aceeasiproblema cu vibratiile la un 320d 04.2012. Am schimbat 3 perechi de jante si anvelope, toate OEM. Am incercat 3-4 vulcanizari cu echilibrari, iar problema vibratiilor inca exista.

 

Și eu am o problemă asemănătoare, doar că se manifestă la frânare. Eu bănuiesc discurile de frână la a mea că sunt destul de uzate.

Edited by Keepa
Link to comment
Share on other sites

Trebuie verificat si sistemul de servo, iti merge greu volanul? In primul rand tu invarti de volan si prin intermediul sistemului servo (daca functioneaza in parametri) se rotesc si rotile, si nu invers, foarte bine ar putea fi un rulment pe duca cum a zis MoFo, sau chiar un mic joc la un cap de bara, ar putea fi orice, musai dute la un service si spunei ca vrei sa verifici directia ,deoarece vrei sa faci ITP-ul pe viitor tot la ei. Asa poate vor fi mai atenti cu verificarea directiei

dc musai tre" sa-i zica de itp ca o sa-l faca la ei pe viitor cand poate sa se rezume strict la problema lui si sa plateasca .. sau crezi ca daca il inveti sa minta de itp baietii de acolo se inmoaie si lucreaza moca ??? iar cu ce ai spus mai sus de caseta cu rotile ca nu am inteles mai nimic . AI SPUS ASA : prin intermediul sistemului servo (daca functioneaza in parametri) se rotesc si rotile, si nu invers)... TE INSELI AMARNIC si cu servo functionabil sau fara rotile tot se invart ca tragi de volan ca la rabă e altceva !!! nu va mai bagati aiurea sa dati cu parerea care nu stiti si una peste alta îi spui sa mai si minta sa-i faca masina p.s vrajitoruldinoz are dreptate asa afla si "cristiano ronaldo" care e problema fara sa minta la randul lui

Edited by minicoop
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Nu, nu am rezolvat problema. Urmeaza sa merg la PST (sunt specializati pe casete) - am inteles ca problema ar fi dintr-o bucsa de la caseta. Cand am noutati revin...

Am avut si eu problema si o poti diagnostica mult mai simplu

1 pui contactul ca sa nu se blocheze violanul

2 dai radio la min sau ventilatie(orice face zgomot)

3 faci jocul din volan si vezi daca se aude o mica bataie

Daca se aude acea bataie e de la caseta. Daca nu se aude nimic vorbeste cu cineva sa miste volanul si tu tii mana pe bieleta de directie sa vezi daca simti joc(in ambele parti, e posibil sa aiba joc doar intr-o parte)

Link to comment
Share on other sites

Marius, am facut operatiunea asta. Bataia e clar din caseta. Am schimbat prealabil bielete si cap de bara preventiv, s-a atenuat bataia, dar nu a disparut. Intrebarea este daca pot sa imi dau seama daca e angrenajul din caseta sau bucsa de reglaj.

P.S. Indicat ar fi sa citesti continutul thread-ului, exact asta am scris mai sus. Toate bune.

Edited by Livius1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am fost si in germania cu ea si au spus ca jocul din caseta e normal. Acum 2 sapt. am fost la bimmer service, acelasi lucru au spus si ei ca, caseta are joc normal si toate au. Au constatat ca are un joc in coloana de directie inferioara. O schimb maine si vedem comportamentul.

 

mariusdo tu ai schimbat caseta ?

 

Eu am fost si la bavaria in showroom, am miscat de volan la un seria 3 nou si la fel se aude jocul ala jos in caseta.

Edited by Florin_Mircea
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.