Jump to content

Recommended Posts

Este primul meu topic , va salut ma numesc Virgil si locuiesc in Deva

Detin un e46 316i 85kw 2004 euro 4 si am 3 probleme la masina care ma macina.

Cea mai grava, masina mea scoate fum alb care miroase destul de urat , unii spun ca e garnitura de _chiulasa_ altii ca trebuie schimbati tachetii de pe _chiulasa_ revin cu edit si cu un video.

 

2. Am eroarea 271d din cate am inteles este sonda lambda inainte de catalizator intrebarea este care sa o comand dintre urmatoarele

http://www.autoeco.ro/sonda-lambda-bmw-seria+3+touring+e46-316+i-bosch-0-258-007-143/16741/a11065357/

La cilindrul 3 si la cilindrul 2

Respectiv

 

http://www.autoeco.ro/sonda-lambda-bmw-seria+3+touring+e46-316+i-bosch-0-258-007-142/16741/a11065356/

La cilindrul 4 si la cilindrul 1

 

Unde este la mine ? Vreau un raspuns sigur ca nu vreau sa o trimit retur sa pierd timp si bani.

 

3. Simt un miros ciudat in masina dupa ce dau drumul la aer iar dupa dispare , de ce?

Am schimbat filtru de polen.

 

Deci sa fiu mai explicit, acest fum nu iasa tot timpul , cateodata pot sa o accelerez si nu scoate gram insa alte ori o accelerez si scoate ceva de genul , ce are ?

https://youtu.be/sR-oMp27sVg

 

Multumesc anticipat tuturor care vor sa ma ajute si va urez sarbatori fericite tuturor.

Edited by Virgil Deva
Link to comment
Share on other sites

pentru problema cu fumul cauta pe forum simerunguri supape n42. (tu cred ca ai n46 dar oricum e acelasi motor).

 

problema este de la simeringuri in proportie de 95%. costurile sunt de la 10 milioane pana spre 20. depinde daca vrei sa faci lucrarea ca la carte (schimbat distributie cu tot ce include aceasta, simeringuri + toate garniturile pe unde poate pierde ulei motorul tau + revizie). pretul pus de mine este manopera + piese. mai cauta pe aici ca a facut cineva o recomandare chiar de la un service din deva care a avut aceeasi prblema.

 

mirosul urat este de fum? de ars? e ulei incins? daca da, este de la garniturile pompei de vacuum. (rezolvarea este schimbarea garniturilor, oringurilor acesteia).

 

sonda lambda inainte de cat ai 2. vezi pe tester ce eroare iti da, bank1 sau bank2.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

motorul tau are o problema comuna si la intinzatorul lantului precum si la patine. (kit distributie = intinzator, 2 patine, lant).

ideea este ca pentru a schimba simeringurile se umbla la distributie. nu stii exact ce gasesti acolo, e posibil sa fie nevoie sa nu schimbi nimic sau sa schimbi tot (inclusiv lantul).

pretul manoperei este acelasi indiferent ca pui distributia veche sau una noua.

 

in principiu e bine sa cumperi un kit de distributie si cand se desface atunci vezi exact daca folosesti doar anumite repere sau poate niciunele caz in care returnezi kitul de distributie.

sau nu il comanzi, desfaci si daca e cazul comanzi dar in cazul asta va exista o pierdere de timp pana vii cu piesele.

 

din costurile de mai sus manopera este ~5-7 milioane. atentie ca nu orice mecanic se baga la motorul tau sa iti schimbe simeringurile. unii nu stiu, altii nu au trusa de cale si altii iti vor recomanda sa dai jos _chiulasa_.

Link to comment
Share on other sites

O sa caut pe cineva din Deva sa imi recomande un mecanic.

De sonda ce spui care trebuie daca e pe bank 1

Daca cunosti reprezentanta Auto Bergamo (fiat,alfa) din Deva este acolo un inginer care te poate ajuta cu simeringurile si alte alea..sau poti sa mergi in Vulcan la Rusu Florin care si el e foarte priceput pe bmw si te rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.