Jump to content

far bixenon adaptiv


valy89

Recommended Posts

salut , am achiziționat un f30 cu bixenon adaptiv și am o dilema legata de faruri.Știți cumva cum se aprind becurile de cĂŁtre narile mașinii? Am observat ca la mine nu se aprind decât cele din marginea mașinii,indiferent dacĂŁ dau scurta sau lunga. mulțumesc
Link to comment
Share on other sites

Stiu despre ce este vorba. Pune un Vin sa verificam daca este optiunea. Pentru adaptive lupa din interior are striatii. ex F10.

La f30 poate nu s-a pastrat acelasi design al lupei interioare.

1. Adaptiv

2. Non-adaptiv

post-58403-0-22448800-1462697555_thumb.jpg

post-58403-0-87750300-1462697563_thumb.jpg

Edited by v@sy
Link to comment
Share on other sites

salut ,da sigur sunt adaptive ,am sa postez o poza ca sa intelegeti ce parte a farurilor nu se aprinde .

 

stiu ca la mercedes, acelea sunt becurile pentru nightvision

 

la bmw daca nu ai nightvision, si nici nu sunt pentru cornering light

nu au nici-un rost

Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta intre farurile din pozele postate mai sus? Eu pe f30 le am pe cele din a doua poza, cu lupe clare si se misca stanga/dreapta dupa volan si in functie de alti participanti din trafic (asistent faza lunga)

Cele cu striatii ce fac in plus?

Edited by Cibibikeru
Link to comment
Share on other sites

La E90 de exemplu asa arata un far de bixenon fara adaptiv:

 

http://thumbs2.ebaystatic.com/d/l225/m/ml8U_J02MaziSmlNMVpkrhQ.jpg

 

Si cam asa arata un far de bixenon cu adaptiv:

 

http://thumbs2.ebaystatic.com/d/l225/m/m03srNrKZ1-otD4lJJKzlrA.jpg

 

Diferenta este ca bixenon-ul adaptiv se misca si stanga dreapta dupa cum virezi.

 

Exemplu:

 

 

Pe far se mai intalneste si cornering lights care functioneaza cam asa:

 

Link to comment
Share on other sites

Bixenon - ai o lupa cu o clapeta care prin miscare ei limiteaza lumina pentru faza scurta/lunga.

Adaptiv - lumina care se aprinde in lateral in acelasi timp cu miscarea volanului.

 

 

Foarte buna explicatia.

 

Plus miscarea lupei stanga-dreapta o data cu cornering lights.

 

La bixenon este doar auto leveling-ul prezent.

Link to comment
Share on other sites

Pai la mine e cam asa:

 

Auto-leveling - toate xenoanele au

Cand misc volanul se misca tot fascicolul luminos stanga sau dreapta in functie de cat de mult virez, au cursa destul de mare, plus ca se aprinde si proiectorul pe partea respectiva.

Pe faza lunga automata, cand nu am pe nimeni in fata, se lumineaza tot drumul, daca ma depaseste cineva si ramane in fata mea, lupele pleaca spre extremitati si formeaza un gol de intuneric (ca sa ii zic asa) in dreptul masinii din fata si lumineaza pe langa ea (daca am copaci de exemplu pe partea dreapta lumineaza puternic pana la o inaltime considerabila, de asemenea constrasensul este iluminat pana dupa masina din fata. Daca cel din fata se misca usor stanga dreapta, lupele il urmaresc si pastreaza intunericul in dreptul lui. Daca in acelasi timp vine o masina de pe contrasens, lupa stanga se misca pana la maxim in stanga si cand nu mai are cursa schimba pe faza scurta.

Daca nu mai vin masini, comuta inapoi pe lunga dar nu uita de masina din fata. Daca nu am masina in fata si vine doar pe contrasens, ramane faza lunga pe sensul meu de mers si se intampla acelasi lucru ca mai sus. Daca este foarte multa lumina pe drum, comuta automat pe faza scurta.

La viteze mari, lumina e difuza, la viteze mici, e mai concentrata in fata masinii.

In orice caz, nu am vazut niciodata sa bata mai sus de numarul de inmatriculare al altor masini.

Asta inseamna ca am adaptiv?

Edited by Cibibikeru
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.