Jump to content

Codari E60 2009 Euro 5


WIN60

Recommended Posts

Salutare! M-am uitat la functia de search si nu am gasit nimic care sa ma ajute.

 

Puteti sa-mi spuneti si mie va rog niste codari pentru un E60 520d 2009 Euro 5?Ma duc la cineva cu niste testere dedicate si mi-a zis din ce isi aminteste el ca poate sa ma ajute cu urm:

-sa bipaie alarma la blocat-deschis

-aprindere proiectoare la deblocare auto

-viteza pe computer bord (dar asta cred ca mergea si fara tester din ce am vazut pe internet).

 

Ca optiuni am pe el

-scaune comfort

-senzori lumini-ploaie

-webasto

-alarma

-geamurile deja se deschid din telecomanda

-climatronic

 

 

Mi-a spus ca poate sa-mi scoata limitarea de 163cp (masina e de belgia) si sa mi-o aduca la 177...dar sincer nu stiu daca "se merita",adica merge foarte bine masina,ar fi bine veniti inca 10-15cp acolo,dar imi este oarecum frica deoarece daca o sa apara vreo prob clar o sa ma gandesc ca de la soft. Nu se pune problema consumului (cam asta e cel mai mare beneficiu pt aceasta limitare),dar imi este oarecum teama sa nu se intample ceva.

La fel mi-a spus ca poate sa-mi faca update la toate modulele(ce vroiam candva sa fac la reprezentanta) in special sa pot sa fac update de pe stick cand mai am nevoie,dar la fel mi-a explicat ca sunt riscuri! mi-a spus ca navigatiile care pica sunt CCC-urile de obicei si ca nu a auzit sa pice vreun CIC deocamdata ,dar am zis ca o las asa.

 

Deci...codari daca mai stiti ceva sau voi ati mai facut ceva va rog sa-mi spuneti si mie,astept niste idei,va multumesc!

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

1) DVD In Motion (CIC Navigation Only)

2) Disable Legal Disclaimers

3) Add/Delete Weatherband (WB) From Entertainment Options

4) Change US Nav Voice To UK Nav Voice (CIC Navigation Only)

5) Disable Seat Belt Chimes

6) Disable Door Chime (Key In Ignition Chime)

7) Close Windows & Sunroof With KeyFob

8) Close Convertible Top With KeyFob (May Not Work On All Models)

9) Fold/Unfold Side Mirrors With KeyFob

10) Fold Side Mirrors As Soon As The Vehicle Is Locked 11) Start Car Without Braking/Clutching

12) Unlock Doors When Car Is Turned Off

13) Eject KeyFob When Car Is Turned Off

14) Close Hatch From Key & Interior Button (E61 Only)

15) Enable The Ability To Open/Close Convertible Top While Driving

16) Enable Pathway Lighting (Homelights From KeyFob)

17) Disable Halogen DRLs

18) Enable Angel Eye’s As DRLs (LM2 Only)

19) Enable Welcome Lights (LM2 Only)

20) Enable Fog Lights As Welcome Lights (LM2 Only)

21) Brake Force Display – Rear Fogs Illuminate W/Normal Braking (LM2 Only)

22) Enable Brake Force Braking – Flashing Taillights Activated With Heavy Braking (LM2 Only)

23) Double Hazard Flashers/Eurohazards

24) Disable Sidemarkers/Eyebrows

25) Run High Beams & Fog Lights Simultaneously

26) Disable Angel Eye Dimming (LM2 Only)

27) Remove Adaptive Headlight Errors

28) Remove Light Errors (Caused By Aftermarket LED Lights, etc.)

29) Digital Speedometer

30) Disable Speed Overestimation (Only Works For Digital Speedometer)

31) Instrument Cluster Lighting Always On (On By Default On ///M Cars)

32) Blinkers In HUD

33) Enable MHUD (Need Heads Up Display)

34) Disable AC/Climate From Automatically Turning On When Car Is Started

35) Enable Fan Speed Display Around Manual Speed Knob (Auto Mode)

36) Pressing ‘Auto’ On The Climate Control Does Not Activate AC

37) Disable TPMS (If You Change Your Wheels)

Link to comment
Share on other sites

-Inchidere/deschidere oglinzi din cheie (daca ai functia)

-Welcome Lights cu pozitii + proiectoare

-Codat US Style lights (daca iti place)

-Anulat avertizare centura (sa iti arate doar in bord martorul)

-Scos stergatoare din mod service

-Codat Stage 3 pentru Brake Force Display

-Activat functie SMS pe navigatia CIC

-Codat geamurile sa continue inchiderea/deschiderea chiar daca s-a deschis usa

-Viteza digitala + consum instant

-Codat ca farurile sa se opreasca automat daca au fost lasate pe faza scura dar s-a scos cheia din contact

-Double Impulse Hazzards

-Video in Motion - DVD CIC

-DTC M track

-Blitz X3 bi-xenon

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

-Inchidere/deschidere oglinzi din cheie (daca ai functia)

-Welcome Lights cu pozitii + proiectoare (da o sa vreau si proiectoare

-Codat US Style lights (daca iti place)

-Anulat avertizare centura (sa iti arate doar in bord martorul)

-Scos stergatoare din mod service

-Codat Stage 3 pentru Brake Force Display (da vreau)

-Activat functie SMS pe navigatia CIC (Da)

-Codat geamurile sa continue inchiderea/deschiderea chiar daca s-a deschis usa (da)

-Viteza digitala + consum instant (da)

-Codat ca farurile sa se opreasca automat daca au fost lasate pe faza scurta dar s-a scos cheia din contact (sa vad mai exact cum e,parca acuma daca ies din masina cu faza scurta aprinsa raman pozitiile daca scot cheia din contact)

-Double Impulse Hazzards (da)

-Video in Motion - DVD CIC (da)

-DTC M track (ce e asta?nu prea am gasit nici pe youtube??)

-Blitz X3 bi-xenon (l-as pune,dar mi se pare ca doar uzeaza si forteaza becul)

 

Multumesc baieti! Am facut poza si cand ma duc la el sper sa reusesc tot ce vreau!

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat ca-l oboseste...poate sa-l arda,nu am citit niciunde este in mintea mea,adica nu-l lasi bine sa se stinga si iara i dai,eu cand dau flashuri dau cam la 1 secunda,adica fac o pauza scurta...flashul acela x3 cred ca dureaza 1 secunda tot.

 

P.S poate sa-mi spuna cineva ce face codarea "DTC M Track"??

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Depinde daca sunt stinse sau aprinse farurile. Daca sunt stine, becul se aprinde si se stinge la flash , dar daca sunt aprinse se misca o usita sau ceva ce lasa mai multa lumina afara. Oricum durata de viata a unui bec este influentata si de cate ori il aprinzi si il stingi.
Link to comment
Share on other sites

da, doar ca la masinile cu LM2 sau frm2/3 nu exista bec halogen de faza lunga si atunci flash ul se aprinde si de pe 0. la masinile cu lm1 sau frm1, degeaba activezi flash by bi-xenon ca nu va da flash decat daca farurile (faza scurta) sunt aprinse.

 

concluzie: daca ai lm1 sau frm1, degeaba activzi flash by bi-xenon pentru ca oricum nu va da flash de pe 0, decat atunci cand becul e aprins (auto sau faza scurta), deci nu afecteaza cu nimic becul......activeaza doar clapeta.

daca ai lm2 sau frm2/3 flash by bixenon e activat by default, deci e comportament normal

 

 

daca pui lm2 sau frm2/3 pe faruri care au fost facute pentru lm1 sau frm1 si activzi flash by bixenon.......atunci da, e alta poveste

 

in cazul in care nu s a schimbat modulul de lumini, unde afecteaza becul?

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Codat urmatoarele functii:

 

-activare video in mers pe CIC (dvd si tv)

-afisare viteza in format digital

-bfd(brake force display) stage 1,imi palpaie incet doar cel din mijloc la frana brusca

-welcome lights cu pozitii + proiectoare

-functie SMS pe CIC

-codat geamurile sa se deschisa/inchida chiar daca deschizi usa

-semnale acustice (alarma) la deschidere-inchidere usi

 

 

Ce nu sa putut/nu a stiut:

 

-bfd stage 3 (sa palpaie toate 3 pozitiile repede la franare brusca),nu a stiut si nu am gasit pe net

-double impulse hazzards (nu stie din ce cauza nu-l lasa sa o codeze)

-blitz x3 (nu a stiut,nu am gasit)

-DTC M track (spune ca nu a mai auzit de asta si ca nu stie)

-meniu sport display (spune ca poate sa mi le puna acolo,dar nu o sa functioneze,a zis ca a incercat la multe masini (E-uri) si apar ceasurile ,dar nu se misca nimic,mi-a spus ca la F-uri merge din cauza unui emulator,etc..

-meniu efficient dynamic display cu functie ECO PRO pe CIC (nu-i apare in lista aia,spune ca ar fi trebuit sa-i apara,dar nu o gaseste,a incercat si cu search,mi-a zis ca e posibil sa fie de la softul vechi al masinii.

 

M-a intrebat daca vreau sa-mi faca update de soft la toata masina,dar deja stiam de riscuri (vroiam in principal CIC) si am ales sa nu fac asta.

M-a intrebat daca vreau sa-mi scoata limitarea de la 177cp la 163cp (Power Reduction),dar am ales sa o las asa.

 

In primul rand ma interesa bfd stage 3 si double impulse hazzards,stie cineva ce si cum? din ce am vazut pe internet are legatura cu luminile de ceata de pe spate sa fie folosite ca brake force display? A mai facut cineva?

 

Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Poate sa ma ajute cineva cu codarile care nu am reusit sa le fac? sa-mi indice ce sa fac,cum se codeaza functiile care nu am reusit sa le fac?

Va rog frumos!

 

-bfd stage 3

-blitz x3

-meniu efficient dynamic display cu functie ECO pro pe CIC

-duble impulse hazzards

Link to comment
Share on other sites

double impulse hazzards(am uitat un cuvant),mi-a zis ca a codat pe unele e60 si chiar am vazut un e60 din bucuresti care am vrut sa-l iau avea aceasta optiune ca tin minte ca mi-a placut cum erau avariile,dar nu stiam ca de fapt e o codare.

 

 

blitz x3 bixenon mi-a spus ckh. de ea, cred ca se refera la faza lunga sa de-a automat 3 blitzuri scurte cand vrei sa dai flashuri.

 

Daca e sa scrii pe youtube,scriu aia si de bfd3...de aia zic ca nu stiu daca e real sau nu,oricum eu vreau varianta in care sa se aprinda toate stopurile pe frana si sa palpaie foarte rapid.

 

 

Am impresia ca se codeaza dupa luminile de ceata sa functioneze ca BFD cand franezi tare.Daca stie cineva cum se face codarea i raman dator!

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.