Jump to content

Ulei 2T e46 136 CP 1999


Recommended Posts

Salut baieti.

Vreau sa adaug Ulei 2T la masina dar sunt foarte multe modele...foarte multe variabile....Nu stiu ce sa aleg.

Masina este un e46 320D an 1999 136 Cp....motor M47

Masina nu are nici catalizator nici DPF.

Daca exista o mica sansa ca acest Ulei sa mai curete injectoarele...am sa il adaug cu mare drag.

Ca ultima intrebare...In amestec motorina+ ulei 2T..+....................?

Mai merge adaugat un aditiv care sa curete depunerile de carbon sau alte reziduri de pe conducte?

Va salut si va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de un ulei 2T mineral sau semisintetic , se amesteca 250-300ml ulei intr-un recipient cu 5L motorina si dupa se toarna in rezervor, daca il bagi direct in rezervor este posibil sa nu se omogenizeze bine si sa ramana pe fund. Cat despre brand , este foarte recomandat MOL Dynamic Sprint 2T, vezi sa nu il confuzi cu MOL Dynamic 2T ca este sintetic si nu prea se amesteca cu motorina.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Injectoarele sunt mecanice, deci nu pun mari probleme si nu au nevoie de aditivi de curatare. Uleiul 2T il dozezi ,cum spunea colegul mai sus, pentru a da putina vascozitate motorinei. Practic maresti durata de functionare a pompei de injectie si atenueaza din clampanitul clasic de tractor.happy.png
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat ulei 2T in toate masinile ce le-am avut si n-am avut nici cea mai mica problema.La injectoare face foarte bine.Daca vrei curatare de funingine dizolva cateva bile de naftalina cu puritate mare in benzina 1-2L si pune in rezervor plin.Eu am pus inclusiv in masini cu filtru de particule si nu a fost problema.Pe vremuri naftalina se folosea la curatarea sobelor de cenusa intarita.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Super baieti.

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu stiu daca am sa gasesc marcile de ulei ce le folositi voi..Mol ...si etc.

Totusi in concluzie...daca Uleiul 2T este mineral sau semisintetic ...si NU Sintetic....ar trebui sa se omogenizeze corespunzator cu motorina...corect?

Va salut.

Link to comment
Share on other sites

Eu mergeam pe norma Jaso FD si la 70 litri motorina adaugam 250 ml ulei prin procedura descrisa mai sus, insa dupa schimbarea pompei de injectie, Reprezentanta Bosch din Bacau m-a sfatuit sa nu mai pun acest ulei in carburant si sa schimb filtrul de motorina o data cu schimbul de ulei.

Filtru il voi schimba conform recomandarii, dar ulei 2T tot voi punepirate.png

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cei care nu sunt de acord cu postarile, ar trebui sa-si spuna punctul de vedere. Eu am primit o recomandare, am postato si este la latitudinea mea daca o respect sau nu. Pot pune ulei de masline sau de floarea soarelui si este strict problema mea. Edited by nt98adu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Eu am mai postat si pe alte pagini: sustin folosirea uleiului 2T ( folosesc din Dedeman sau Mol) sintetic - am citit ca uleiul sintetic arde mult mai bine ca cel mineral sau semi! O sa observati ca uleiul sintetic este cel mai scump, insa in majoritatea timpului am pus semisintetic. Folosesc de mai bine de 2 ani cred, fara probleme la motor, pompa, injectoare. Schimb filtru de motorina la fiecare revizie! Eu pun mai mult, jumatate de litru la un plin (50 litri).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.