Jump to content

Sfat achiziție la 20 de ani


Tdm

Recommended Posts

Salutare, numele meu este Marian, acesta este primul meu post pe acest forum și am venit aici pentru a cere un sfat.

Ăn primul rand vreau sa va spun ca nu mi-a plĂŁcut niciodatĂŁ marca BMW (deoarece la mine ĂŽn România BMW-ul era mașina ce o vedeam ĂŽn majoritatea accidentelor, parcata peste tot fie ca era trotuar sau trecere de pietoni, era mașina pe care o auzeam de la mare distanta cu muzica la maxim și era imposibil sa nu fie ĂŽn ea un "indian" cu mult aur la gat)

Bun... ca sa revin la subiect, am 20 de ani, am plecat de unul singur ĂŽn UK iar primul meu job a fost ca șofer intr-un aeroport unde am ajuns sa conduc aproape toate mĂŁrcile și modelele de mașini. De la Dacia, Opel s.a.m.d. pana la Ferrari, Tesla și multe altele. Printre toate astea am ajuns sa ador BMW-ul, ĂŽmi place foarte mult senzația ĂŽn mașina asta ĂŽncât acum ĂŽmi doresc una.

 

Acum va rog, (deoarece chiar nu ma pricep) ĂŽmi puteți spune ce model ar fi mai fiabil dintre 320d din 2010 sau 520d din 2008 ? Sau alt model ? Benzina sau diesel ?

Mașina va fi folosita ĂŽn timpul anului pe distante de 20km acasĂŁ și la munca. Iar de câteva ori pe an pentru cĂŁlĂŁtorii lungi precum UK- România,Franța, Italia.

Personal ĂŽmi place 320d, dar acum vreau sa știu care din modele este mai fiabil, ce ar trebui sa verific atunci când voi cumpĂŁra mașina.

Link to comment
Share on other sites

Important este sa nu devi tu indian cu muzica tare si lant gros la gat :) :) nu prea au defecte aceste motoare , unul dar minor ar fi ca oricand ti se poate rupe lantul de distributie cu consecinta imediata motor nou , in rest mai nimic . Ambele au acelasi motor N47 daca nu gresesc , cost mai mare de intretinere pentru seria 5 . Dar la 20 de ani parerea mea si un 320 este mare , un e92 este perfect ;)dupa o sa ai timp de seria 5
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai ok ar fi un 320d e90, versiunea de 163hp. S-a prezentat putin mai fiabil decat versiunea de 177hp si sigur gasesti un model in stare excelenta in banii aia. Nu stiu exact care sunt preturile acolo, dar sunt sanse mari sa iti mai ramana bani. Seria 5-ul este putin mai scump la intretinere si nu cred ca isi are rostul, decat daca iti place tie in mod special modelul.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu asigurarea pentru 320d va fi mai ieftina comparativ cu cea pentru un 520d.

Banuiesc ca stii deja faptul ca pretul asigurarii creste cu cat masina e mai dotata si mai puternica bla bla.

 

Personal, daca as avea banii, as lua fara discutie 520d, automat. Si 320d-ul este foarte dragut, dar daca poti lua din prima ceva care sa te multumeasca mai mult timp, mergi pe varianta de seria 5.

 

De asemenea, depinde si ce vrei tu de la masina respectiva.

 

Spor la cumparaturi! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pai fi-mi-ar scarba sa-mi fie, ai 20 de ani acum si probabil ai plecat in UK la 18 ani imediat dupa ce ai obtinut permisul de conducere.

Si primul tau job ca rumen ars cu apa, stranier, de 18 ani si cu permis de o luna a fost de valet?

Ai condus aproape toate modelele de masini inclusiv Ferrari, le-ai simtit... pe 200 m si nu te poti hotari la un model de BMW?

Eu cred ca te subapreciezi considerandu-te un nepriceput, problema e mai susike.gif

 

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa vezi sute de masini si sa alegi 3 ani pana sa ajungi sa iei una si tot poti sa regreti..din moment ce nu iei o masina noua te poti astepta chiar la orice. Si de la o masina noua te poti astepta la orice doar ca nu te stresezi prea tare cat e in garantie..sunt niste fiare si multa electronica.trage tu concluzia.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

320d din 2010 cred ca e o alegere mult mai buna, mai ales din punct de vedere al intretinerii. are un amic, varianta cu power reduction la 164 de cai si trage foarte bine. se simte foarte bine cuplul la turatii joase si accelereaza foarte bine. eu zic ca o ajuta si faptul ca e mai usoara.
Link to comment
Share on other sites

In primul rand felicitari ca ai reusit sa-ti gasesti acolo un job decent chiar si la o varsta pe care mi-as dorii nespus sa o am acum.

 

Ma bucur ca ai ales sa-ti iei un BMW desi zilnic se gaseste cate unul sa ii strice imaginea, as face reclame la Audi numai sa mai scapam de cativa dintre ei.

 

BMW inseamna 6 in linie si benzina, parera mea este sa te uti la ceva mai aproape de ce inseamna marca asta si sa lasi tractorasul la urma mai ales daca nu este de 3 litrii.

Edited by serjul
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

BMW inseamna 6 in linie si benzina, parera mea este sa te uti la ceva mai aproape de ce inseamna marca asta si sa lasi tractorasul la urma mai ales daca nu este de 3 litrii.

 

In afara de benzina de 3000cmc ce optiune are in 6 cilindri, "non-tractoras" ?

 

@Tdm - ia masina cea mai noua cu taxele cele mai mici. Putere mai castigi cu o resoftare, mai ales daca alegi diesel.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

In afara de benzina de 3000cmc ce optiune are in 6 cilindri, "non-tractoras" ?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_%28E90%29#Petrol

 

Pe fl (dupa septembrie 2008) cele in 6 clindrii sunt doar de 3.0 (din cate stiu 323-ul de 2.5 s-a vandut numai in Canada).

In 4 clindrii, cred ca cel mai ok este N43B20 de pe 320i, are aproape 170 de cai si injectie directa.

 

Pe nfl ai si 2.5 N52B25, nu este un motor foarte laudat din cate am vazut dar este singurul compromis.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_3_Series_%28E90%29#Petrol

 

Pe fl (dupa septembrie 2008) cele in 6 clindrii sunt doar de 3.0 (din cate stiu 323-ul de 2.5 s-a vandut numai in Canada).

In 4 clindrii, cred ca cel mai ok este N43B20 de pe 320i, are aproape 170 de cai si injectie directa.

 

Pe nfl ai si 2.5 N52B25, nu este un motor foarte laudat din cate am vazut dar este singurul compromis.

 

El a zis seria 3 2010. Deci LCI.

 

Oricum e primul BMW, nu o sa il tina la nesfarsit, abia isi face si istoric in asigurari cu un motor mic si apoi progreseaza. Si avand in vedere ce asigurari au in UK...

Link to comment
Share on other sites

Bmw 320 Model F 30

 

WIN: WBA3D91010F465935

Aceasta masina este o mare teapa nu o cumparati , anuntul este pe autovit si este fals, eu era cat pe ce sa iau teapa si vreau sa nu mai poata baiatu sa vanda masina , poate ma ajutati!!!

Este un 316 motorul cu probleme, si il vinde ca fiind 320 eficient dinamics!!!

Numarul lui de telefon :

0767509523

Baiatu e din magurele aveti grija !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.