Jump to content

Acces BMW Internal Portal?


Recommended Posts

Salut! Dupa ceva research pe net, pot spune ca am reusit sa dezleg "marele" mister cu codurile fsc.

Dupa cum bine stiti, pentru a activa feature-uri la navigatie, updata harti etc. este nevoie de un cod fsc.

Pentu a genera acest cod fsc exista DOUA posibilitati:

1. Generator FSC. Dupa un simplu search pe internet o sa dati de acest programel care, impreuna cu o mufa OBD conectata la masina, genereaza un cod. Nu este o procedura greoaie, aveti tutoriale step-by-step cate vreti. Cablul, fie il cumparati de pe net, am gasit pe olx undeva la 100-150 lei, fie vi-l confectionati singuri. O mufa OBD este in jur de 25 de lei. Si asa apar atat pe forumuri cat si pe site-uri gen olx baieti care scriu mare: UPDATE LA HARTI 2016, CU COD FSC GENERAT PE BAZA VIN-ULUI, 200-300 de lei...

2. Acces la BMW Internal Portal. Despre acesta in schimb, nu stiu sa va zic prea multe. Stiu doar, ca nu mai este nevoie de niciun programel/mufa ci doar de vin-ul masini care, introdus in acel portal genereaza un cod. Cum sau de unde se poate obtine un astfel de cont, nu stiu (in afara de reprezentantele autorizate si parteneri BWM desigur) si speram ca cineva sa lamureasca si asta. Deasemenea, daca exista printre noi useri care au un cont, iesiti la lumina, va pot trimite instant VIN-ul pe pm pentru update la harti, premium 2016-2 east si west eventual :D

Edited by UCAZ
Link to comment
Share on other sites

"BMW Internet Portal" este de fapt ASAP (After Sales Assistance Portal) unde poti avea cont doar daca esti reprezentanta autorizata BMW sau developer.

ASAP contine foarte multe informatii, de la procedurile de retrofit la serviciile online, istoric de service, actiuni de service si rechemari pentru diverse reparatii dar si kit-urile de reparatie pentru codurile FSC adica toate codurile FSC emise pentru un VIN in fabrica sau optiuni retrofitate ulterior in baza unui cod FSC oficial. Astea de obicei sunt necesare la inlocuirea unui modul care are nevoie de cod FSC pentru activarea de functii, nu neaparat navigatia.

Caseta de directie are cod FSC (appID 0x83) pentru Variable Sport Steering, sau modulul KAFAS (appID 0xBE) pentru Front Collision Warning, doar ca sa iti dau cateva exemple.

 

Nu poti avea niciodata un cont in ASAP decat daca convingi un angajat BMW sa ti-l dea pe al lui. In ultima vreme BMW monitorizeaza IP-urile de pe care se conecteaza user-ii asa ca iti doresc success.

 

Generarea de coduri FSC se termina in curand pe masura ce toate seriile vor trece la navigatia EVO ID5 sau ID5_Rueko care nu mai are AppID pentru functia de navigatie (cel folosit de generatoarele de coduri) si au nevoie de cod FSC de harta pe 128 biti.

Pentru noul seria 7 (G11) nu se pot genera coduri FSC si de anul asta si pentru urmatoarele modele:

F12/F13/F06 - cu data de productie dupa 03/2016

F25/F26 - cu data de productie dupa 04/2016

F15/F16/F85/F86 - cu data de productie dupa 08/2016

 

Pana la sfarsitul anului 2017 pentru nici o serie nu se va mai putea genera cod, asa ca "enjoy while you can".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"BMW Internet Portal" este de fapt ASAP (After Sales Assistance Portal) unde poti avea cont doar daca esti reprezentanta autorizata BMW sau developer.

ASAP contine foarte multe informatii, de la procedurile de retrofit la serviciile online, istoric de service, actiuni de service si rechemari pentru diverse reparatii dar si kit-urile de reparatie pentru codurile FSC adica toate codurile FSC emise pentru un VIN in fabrica sau optiuni retrofitate ulterior in baza unui cod FSC oficial. Astea de obicei sunt necesare la inlocuirea unui modul care are nevoie de cod FSC pentru activarea de functii, nu neaparat navigatia.

Caseta de directie are cod FSC (appID 0x83) pentru Variable Sport Steering, sau modulul KAFAS (appID 0xBE) pentru Front Collision Warning, doar ca sa iti dau cateva exemple.

 

Nu poti avea niciodata un cont in ASAP decat daca convingi un angajat BMW sa ti-l dea pe al lui. In ultima vreme BMW monitorizeaza IP-urile de pe care se conecteaza user-ii asa ca iti doresc success.

 

Generarea de coduri FSC se termina in curand pe masura ce toate seriile vor trece la navigatia EVO ID5 sau ID5_Rueko care nu mai are AppID pentru functia de navigatie (cel folosit de generatoarele de coduri) si au nevoie de cod FSC de harta pe 128 biti.

Pentru noul seria 7 (G11) nu se pot genera coduri FSC si de anul asta si pentru urmatoarele modele:

F12/F13/F06 - cu data de productie dupa 03/2016

F25/F26 - cu data de productie dupa 04/2016

F15/F16/F85/F86 - cu data de productie dupa 08/2016

 

Pana la sfarsitul anului 2017 pentru nici o serie nu se va mai putea genera cod, asa ca "enjoy while you can".

 

Banuiam eu ca nu este asa o chestie foarte simpla de obtinut insa am fost indus in eroare de numarul foarte mare de site-uri neoficiale care pot procura acest cod prin intermediul acestui portal presupun, cerand de la 20-30 de dolari, respectiv euro pana la 100 de dolari/euro pentru un cod fsc. Iti dau ei pe site torentul cu hartile si tu trebuie sa le platesti, le dai vin-ul si poof iti trimit un fsc.

Cat despre modelele mai noi, ma bucur ca a luat si BMW intr-un final o masura in aceasta privinta desi, toata treaba asta cu navigatiile in industria auta mi se pare o mare rahateala. Cu banii pe care ii dai pe niste harti, niste fisiere, iti iei o navigatie destul de potenta.

Link to comment
Share on other sites

Daaaa, cred ca asa de tare te bucuri ca va trebui sa dai 200 de euroi pe un update de harti de navigatie de nu-ti mai incapi in piele...

Eu deocamdata ma bucur ca avem acces la update la un pret mult mai mic (sau chiar gratis).

Link to comment
Share on other sites

Daaaa, cred ca asa de tare te bucuri ca va trebui sa dai 200 de euroi pe un update de harti de navigatie de nu-ti mai incapi in piele...

Eu deocamdata ma bucur ca avem acces la update la un pret mult mai mic (sau chiar gratis).

 

Nu am zis ca ma bucur dar mi se pare ok ca au luat o masura in aceasta privinta. Baietii cu "capul mare" sunt sigur ca vor gasi o metoda si pentru masinile mai noi :D

Link to comment
Share on other sites

"Frumoasa" veste ne dai Neo ...nu ne mai ramane decat speranta ca pana o sa ne permitem masini fabricate dupa 2016 cineva o sa gaseasca o metoda de actualizare a hartilor mai ieftina SAU BMW o sa ofere update in baza unei subscriptii mai accesibile ca pret. Altfel nu prea mai vad rolul navigatiilor auto dedicate :(
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.