Jump to content

Faimoasele Eleroane M (AJUTOR)


WIN60

Recommended Posts

Sare si cu aia sa stii...cel putin la e90, cel de M la exteremitati este foarte subtire si banda dublu adeziva ar insemna sa fie de 3 mm maxim...ce sa tina aia la jet, de ex?

Sfanta e solutia de lipit parbriz.

 

Eu am lipit si la e90 fix ala subtire cu Bison si s-a lipit foarte bine. Doar ca mie inainte sa il lipesc mi s-a parut ca doar un strat de banda nu ar face prindere maxima asa ca am mai lipit un rand peste cel lipit deja pe eleron si dupa l-am lipit pe capota si am tinut presat cu mainile vreo 10 minute. Am facut dupa o saptamana test inclusiv cu jet puternic de apa la spalatorie. Parca l-as fi sudat.

Link to comment
Share on other sites

Daca se prinde nu se mai dezlipeste...am incercat cu 3M, am incercat cu Bison, am incercat si cu altceva. De fiecare data se dezlipea din colturi, ideea a fost si pentru eventualii hoti, cu banda dubla adeziva iti trebuie 1 minut sa-l dezlipesti daca stii cum si ai si cu ce.

 

A postat si lucian o solutie de lipit, a mai postat cineva "sikaflex"...dar cine poate sa zica ca le-a incercat pe toate sa zica care e bun...eu am incercat destule, la mine a tinut si tine fara probleme, ideea este ca lucreaza plasticul respectiv la temperaturi. Baiatul de unde am luat eleroanele are vreo 3000 recenzii toate ok si l-am sunat dupa atata timp sa vad ce spune, cum ma asteptam ma intrebat din prima cu ce l-am lipit si am fost sincer...mi-a zis ca el de 2 ani are si nu sa dezlipit sau ceva, il cred.

 

Cum a zis el trebuie degresat foarte bine (lucru ce l-am si facut, dar tot nu sa lipit). Daca as mai lua unul clar l-as lipi numai cu banda dubla adeziva. El a venit parca cu 2 randuri de banda, eu am mai pus inca 3 randuri si tot sa dezlipit si cel de pe luneta si cel de pe hayon.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Asa e si al meu "Snitel". Treaba sta asa, de cate ori am incercat sa-l lipesc doar cu banda dubla adeziva s-a dezlipit, dupa l-am lipit cu mastic de parbriz si pe cel de pe capota si pe cel de pe luneta. Cel de pe capota de abia l-am scos cu sarma de taiat parbrize, normal ca a fost revopsita capota dupa, dar ultima oara de cand l-am pus si anume de prin iulie, l-am pus cu banda dubla adeziva mai buna incalzita cu feonul bine si capota la fel si de asemenea am pus vreo 10 puncte de mastic de parbriz, dar putin ca sa nu se mai vada. Deocamdata nu s-a clintit si nici nu prea are cum, asa iti recomand sa faci si tu daca vrei sa nu ti-l mai de-a nimeni jos.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

Multumesc WIN60 pentru sfat.

 

In dupa amiaza asta am rezolvat la un centru de parbrize.Era vorba de eleronul de pe luneta. A fost destul de simplu, poate pentru ca au facut ei toata treaba.

Au taiat restul de lipici cu o lama. Curatat si degresat portiunea de sus dupa care aplicat primer, lasat sa se usuce apx.40 min dupa care au aplicat mastic pe toata lungimea eleronului. Au centrat eleronul.

Pus pe pozitie,au pus cateva benzi sa tina presat si cam asta a fost. Pretul de 100 ron si a durat putin peste o ora.

Mi-au spus sa scor benzile acelea dupa cateva ore sa nu le las peste noapte pentru ca lasa urme pe vopsea. Dupa cum a fost facut o sa tina 100 ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Kitt tuning pe farcebook sau https://www.carpartstuning.com/ De aici l-am luat si eu, vezi ca am si eu topic cu al meu furat si portbagajul facut praf, a fost nevoie sa revopsesc portbagaj + alt eleron pe care nu l-am mai pus si sta vopsit pe mobila + bara spate pentru ca a curs solutia care trebuia sa dizolve masticul siliconic si a distrus lacul cu vopsea cu tot. Sfatul meu e sa il scoti si sa o lasi fara, eu asta am facut, macar stai fara griji, traim in o tara de tot rahatul si daca nu ai garaj nu poti sa tii nimic. Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

La mine a fost original. Ma-am uitat si este foarte scump. Nu cred ca merita atat pentru un eleron. O sa incerc sa gasesc altul si o sa lipesc cu adeziv de parbriz.

Provocarea o sa fie cum ai spus si tu la curatarea adezivului vechi

Eu l-am lipit cu banda adeziva 3M cu care a venit si tine foarte bine . :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ati citit topicul de la inceput nu mai are rost sa zic, o singura noutate, am lipit la un amic la F10 si pe portbagaj si pe luneta cele 2 eleroane 450 lei au fost ambele, le-am lipit cu mastic de parbriz negru, cel mai greu a fost la cel de pe portbagaj deoarece in extremitati se subtiaza foarte mult, am pus mastic pe eleron cu lama ca sa nu pun surplus, asa frumos cate putin si l-am lipit perfect, masina este gri si nu se vede masticul deloc-deloc, la masina mea chiar daca era neagra am pus prea mult (E60) si se vedea mai urat ca la asta gri, la al doilea am pus ok.

 

Ca sa scoti adezivul in principiu trebuie sa revopsesti capota din pacate, la mine a fost in plan pe langa alte elemente revopsite si am dat jos eleronul care fusese spart si am pus altul nou, este posibil sa se poata pune si peste cel vechi dupa ce iei surplusul cu o lama insa sunt multe riscuri, de lipit se lipeste 100%, acelasi principiu ca la parbriz, dar e posibil sa zgarii prea mult capota si etc...

 

La mine nu a tinut cu banda dubla adeziva si de asta nici nu mai incerc si nu mai recomand, chiar daca cel care mi le-a vandut si nu stiu cata lume spune ca asa l-a lipit, cu 3 M si tine de cativa ani, la mine nu a functionat si am zis ca decat sa mi-l fure (daca e lipit cu banda 3 M), mai bine sa-l gasesc spart bucati.

 

E nasol pentru cei care nu au garaj sau curte, la mine sta in garaj masina cand nu o folosesc, cam atunci se fura cel mai mult, cand sta parcata intr-un loc mult timp, gen in fata blocului, sau pe strada si pun ochii pe ea baietii.

 

Eleronul il gasesti intre 200-240 lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Angelis, iti las inclusiv o filmare cu masina pentru ca se vede bine cu eleroanele:

 

(in filmare iti dai seama cel mai bine)

 

Si iti las si niste poze aici:

 

E destul de finut si mie imi place foarte mult cum da pe masina:

Poze

 

Mai sunt 2-3 modele cunoscute, inclusiv acela de prelungire a capotei pe margine, dar mi se par prea NFS.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.