Jump to content

e46 coupe 2004 euro 3 sau euro 4?


Recommended Posts

buna ziua, vreau sa achizitionez un bmw coupe 2004 facelift 2171cc si nu pot sa imi dau seama daca masina e euro 3 sau euro 4, proprietarul zice ca a facut un certificat de conformitate si masina rezulta euro 4, problema e ca nu vad scris niciunde euro 4, si pe autocentral.ro (si nu numai) calculatorul pentru timbrul de mediu imi zice ca e euro 3, masina e inscrisa pe bulgaria, daca e euro 4 nu ar fi o problema cu inscrisul, taxa fiind de 795 euro, ma poate ajuta cineva?

post-78075-0-44110400-1464683325_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

sunt sanse bune sa fie si euro4. pana nu ne da seria chiar nu cred ca ne putem pronunta.

sunt euro4 si din 2002 la motoarele cu 6 cil dar intr-adevar sunt cam bramburite, nu se poate discuta despre vreun standard...

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Din pacate, cred ca doar la RAR o sa stie sigur ce si cum.

A mea e din 2003/10, 1796cmc si e euro 4 chiar daca teoretic doar dupa 2004/9 se zice ca ar fii euro 4.

Masina precedenta era euro4 in acte, ei mi-au scos-o euro 3 cu valoarea emisiilor exact ca in carte(care era euro4) ... vaisamar.

 

Deci, sincer cred ca si cu VIN'u tot nu putem sa-l ajutam prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Incurci total, 316 valvetronic iese si din 2001 eur4 . Ce stii tu cu 2004 e valabil la diesel !!

 

Posibil. Am inteles eu gresit.

Totusi, daca masina e pe bulgari mai plauzibil ar fii sa fie Euro 3 ... nu cred ca daca era Euro 4, o inscria acolo.

Asta nu e regula, dar traind in Romania cam asta ar fii "filmu". :frantics:

Link to comment
Share on other sites

masina este euro3.

la motoarele astea (m54 in toate formele sale, 2.2, 2.5,3.0) s-au facut in paralel si euro3 si euro4. avem aici pe forum un 330i sau xi din 2002 care dupa vin este euro4. deci nu are relevanta data productiei. pot pune si eu seria unui 325xi euro4 din 2003 februarie.

 

explicatia este ca pentru anumite tari Bmw a decis sa le faca euro4 (e posibil pentru ca era obligata) si pentru altele euro3. masina ta a fost facuta (vanduta de noua) intr-o tara .. nu stiu care, dar una mai mica. cele pentru tarile europene vestice scrie in vin decoder ca a fost facuta pentru belgia, spania, italia, germania, austria, Uk bla bla...

 

mai in gluma mai in serios, masina o fi fost cumparata de noua din Romania , caz in care e perfect explicabil ca este euro3 mai ales ca are si optiunea:

815 BAD ROAD PACKAGE

e prima data cand vad asa ceva. e cumva mai inalta decat trebuie(pdg - pachet drumuri grele? :)) )? sau cu ce s-o manca optiunea asta la e46?

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.