Jump to content

Ce benzina preferati?


Recommended Posts

Ce benzina preferati pentru benzinarele vostre? Intodeauna puneam in masinile care le aveam benzina mai scumpa sperand sa traga mai bine dar acum in polo pun mereu 95 pentru ca e mai ieftina si nu vad nici o diferenta, insa azi am pus 98 in bmw in loc de 95 si parca tragea mai ok motorul, desi ma gandesc ca poate e si efectul placebo :mellow:

Pun mereu de la Rompetrol sau OMV, ma feresc de Petrom pentru ca pe polo imi facea acu de la turometru in ritmu muzici cand o lasam la relanti, nu am o parere prea buna nici despre lukoil sau mol. Voi ce preferati si de ce?

Link to comment
Share on other sites

petrom ca e cea mai ieftina. evident 95, la motoarele cu putere mica, si la care producatorul nu recomanda 98(ex 1.6 fsi de la vag) nu vad niciun rost sa bagi 99,100 etc.

 

Ai idee la e46 1.8 ce banzina recomanda producatorul? nu gasesc unde scrie.

Diferenta nu e mare, vreo 10% dar se simte la buzunar pe parcursul unui an.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Folosesc petrom si nu am intampinat probleme pana in prezent.

 

Edit: 95 cred e mai mult decat ok. Studiile arata ca cea de 98 ar mari puterea masinii in conditiile in care aceasta ar fi curata(recent a fost o stire la noi in care benzina de 98 a fost mai mult apa decat ce trebuie), insa nesemnificativ in conditiile de utilizare zilnica.

Edited by Clauddr
Link to comment
Share on other sites

Ai idee la e46 1.8 ce banzina recomanda producatorul? nu gasesc unde scrie.

Diferenta nu e mare, vreo 10% dar se simte la buzunar pe parcursul unui an.

 

La mine scrie in carte sau pe rezervor. Vezi cand deschizi usita de la alimentare.

 

OT: Omv 100 sau petrom 98(acum ca e promotia cu hai romania :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

OMV si MOL mai nou, de ceva vreme experimentez maxxmotion100. Din ce am observat calitatea acestui carburant nu este aceeasi tot timpul si la toate statiile sau cel putin mi se pare. Probabil ca daca mi se va pune pata voi face o reclamatie la ANPC.

In general suntem obisnuiti sa platim anumite produse de pe piata marketate incorect sau mincinos si nu mi se pare normal.

La OMV Selfservice imi spal masina in general si s-a intamplat de multe ori sa platesc fara sa primesc ceea ce trebuia. Am patit ca apa sa nu fie calda sau ceara lichida sa fie inexistenta.

Link to comment
Share on other sites

Eu incerc sa pun mereu benzina de la o singura statie Rompetrol la care mi-am obijnuit masina sa zic asa, mie mi s-a parut ca cu 98 parca trage mai bine, desi tare cred ca doar mi se pare. Ar fi ceva sa existe un website unde sa fie toate statiile din romania si sa aiba un procentaj de cat la % este ok benzina lor dat de oameni, ca o apk pe telefon.
Link to comment
Share on other sites

Shell V-power 100 all day.La stilul meu de condus am cel mai bun consum iar motorul trage cel mai bine ,fara efecte placebo etc.O consider cea mai buna benzina de pe continentul nostru.

In Romania bag de la mai multe pompe,dar cele mai ok cred ca sunt OMW si Petrom.

 

 

Pot sa-mi dau cu parerea si unde este cea mai proasta benzina din EU ?:smile: .La OED Austria.3/4 din rezervor consumat in aprox 300km pe autostrada.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.