Jump to content

Consum 640i foarte mare


cumhur

Recommended Posts

Buna seara

 

Vroiam sa va intreb daca este normal sa am consum 20 cand merg normal adica fara demaraj si in limite.. si 25 cand o dau mai tare?

 

motorul este 3.0 benzina

 

are evacuarile facute firma pilot

 

masina am luato de la bavaria (sh) are garantie 2 ani si 70mii km

 

 

nu stiu ce sa fac si de ce este asa marita consumu..

 

eu am inteles ca ar trebuii sa fie maxim 15 consumu..

 

ce propuneti sa fac?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Personal mi se pare un consum prea mare. De la 10l consum oficial la 20 mers lejer e mult.

 

Nu sunt amuzat de multe lucruri in general dar cand bmw declara 11l/100km urban pentru o masina de 1800 kg si un motor de 3.0L :laugh: . Hai sa zicem ca ar trebui sa fie mai jos, pe undeva pe la 17-20% in oras si 10-11% in afara pare mai usor de crezut.

 

PS: Nu am avut masina care sa consume cat a dat producatorul in carte, doar daca mergeam prin bucuresti la ora 12 noaptea in timpul sarbatorilor de pasti.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tine de fizica, masina grea cu motor de 300 de cai nu are cum sa consume in oras sub 15 nici impinsa. Daca vorbim de orase ca Bucuresti, 20 urban e perfect plauzibil. Extraurban probabil consuma 10 daca mergi decent, ca daca ii dai goneta consuma cat vrea ea. Daca inca exista oameni care cumpara masini dupa consumiul declarat, atunci e nasol. Mai era unul pe alt forum care se certa cu mine si zicea ca lui ii consuma M3 ul 12 in Bucuresti :))) , in conditiile in care consuma un amarat de 320 diesel 10 in Buc.
  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

15% e consum de 2,5l diesel. Un 3L ia poate undeva la 17%, tot diesel. Un benzinar la aceeasi capacitate cilindrica, automat va lua mai mult. Prin urmare 20% nu mi se pare exagerat la un 3l benzina. Evident ca mai sunt si alte variabile: oras, aglomeratia din oras, temperatura de afara, distanta parcursa, etc. Din ce an e masina? E motor de generatie mai noua?

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  • Like 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

3000 benzina in oras e normal sa-ti consume asa. Am avut eu E90 335i si consuma 20 lejer in Bucuresti. La tine caroseria e mai grea un pic si de aia cred ca iti papa 25. Nu te lua dupa consumul declarat, ala e cam ft greu de atins. Toti producatorii de masini mint in privinta consumului....La drum intins scoti 12l% cu ea? Daca da, iti consuma normal.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In afara cat consuma? Ca in Bucuresti, mers doar ziua in aglomeratie e imposibil sa nu treaca de 15%. Eu la 2.0 valvetronic in 4 cilindri (pe caroserie de 1390kg) scoteam in jur de 13. Cand ploua/ninge/e blocat traficul poate sa urce pana la 16-17. Deci nu ar fi nimic asa normal. Nici un Logan 1.4 nu cred ca scoate sub 11-12 in traficul asta, aici vorbind strict de benzinare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La Charger am 3.6 vvt, automat in 8 trepte, il folosesc si in oras si la mers al serviciu insa nu am atins inca 15% consum, adevarat ca il am numai de o luna, e putin cam prea devreme sa ma pronunț, totusi 25% pt 3.0 mi se pare mult ...
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Poti sa ai orice generatie, orice model, orice tehnologie...3.0i nu o sa consume sub 20 % nici in noaptea de pasti cum zicea un coleg mai sus .

Ne referim strict oras.

Edited by hf_now
  • Like 5
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Salutari

 

imi cer scuze pentru intarziere..

 

da in oras consuma 20.. si merg normal si pe modul ecopro ca altfel daca il bag pe sport imi consuma 24..

 

dar baietii de la bmw miau spus ca are consum 11-12 maxim am zis ca o sa aibe 15 maxim eu.. dar vad ca are 20-25 acuma si nu mi se pare normal..

 

ce ziceti sal duc la un test la bmw? si ce credeti ca ar putea afecta chestia asta?

 

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

mergi bara la bara tot timpul ? atunci accept un consum de 20 . altfel e prea mare 20 pentru motorul ala . ce motor e ? ( codul nu capacitatea ) ..

 

ca referinta uite consumul meu de pe M4 . http://imgur.com/a/iH425

 

 

Unde gasesc codul ala?

 

eu nu am vazut asa consum mic pe al meu niciodata.. si nu merg bara la bara.. merg normal.. si nu prea ies cand e trafic oricum..

Link to comment
Share on other sites

Unde gasesc codul ala?

 

eu nu am vazut asa consum mic pe al meu niciodata.. si nu merg bara la bara.. merg normal.. si nu prea ies cand e trafic oricum..

 

in cazul asta este exagerat consumul. consumul meu mediu , care l-am atasat mai sus este rezultatul unui stil de condus in toate modurile , si sportiv si eficient , si cu ambutaiaje si fara , si cu ceva km pe autostrada. deci mixt sa zicem.

 

du-te aici http://www.bmwvin.com/ bagi VIN'ul si vei afla tipul motorului

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Unde gasesc codul ala?

 

eu nu am vazut asa consum mic pe al meu niciodata.. si nu merg bara la bara.. merg normal.. si nu prea ies cand e trafic oricum..

 

E cam mare consumul de 20 daca spui ca nu mergi cand e trafic plus ca nici nu abuzezi de putere. 14,15 l /100km mi s-ar parea normal in conditiile astea. Si spun asta pentru ca eu aveam la motor de 4.4L 750Li xdrive, aprox. 15l / 100km consum mediu.I-am facut de nenumarate ori consumul direct la pompa si iesea ''milimetric'' cu ce spunea in bord.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in cazul asta este exagerat consumul. consumul meu mediu , care l-am atasat mai sus este rezultatul unui stil de condus in toate modurile , si sportiv si eficient , si cu ambutaiaje si fara , si cu ceva km pe autostrada. deci mixt sa zicem.

 

du-te aici http://www.bmwvin.com/ bagi VIN'ul si vei afla tipul motorului

 

 

Aici am gasit mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Buna seara

 

Vroiam sa va intreb daca este normal sa am consum 20 cand merg normal adica fara demaraj si in limite.. si 25 cand o dau mai tare?

 

motorul este 3.0 benzina

 

are evacuarile facute firma pilot

 

 

multumesc

 

Salutari la toata lumea.

Eu nu sunt expert in masini,eu locuiesc la tara.

Au fost ani cand bunicul a avut 140 de cai.....si ani in care a avut peste 300.

Va pot spune cu mana pe inima,ca 300 de cai consuma mai multa apa decat cei 140...indiferent de culoare..viteza..mers lejer sau etc.

 

Vad ca mai sus lumea discuta de greutate....de semafoare...si etc..dar nu spune nimeni ca masina respectiva are peste 300 de cai.

 

PS:Fara sa imi sara lumea in cap...este doar o idee...atata tot.

Apropo..cei de la BMW afirma ca un 640i consuma 10L in oras....ceea ce mie mi se pare o mica minciunica..parerea mea.

Va salut cu respect.

Edited by Recunoscator
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.