Jump to content

Consum 640i foarte mare


cumhur

Recommended Posts

@teodoras

Din pacate se pare ca nu poti intelege un simplu concept, consumul mediu din viata reala este un mix dintre viteza medie, distanta parcursa si stilul de mers.

 

 

 

Corect, dar reseteaza calculatorul la fiecare alimentare si vorbim dupa. :rolleyes:

 

Matematica este o stiinta exacta, dupa formule matematice isi face calculatorul calculul. Cum crezi ca poate calcula km. cand tu alimentezi fara sa resetezi. Nu are rost sa intru in amanunte, ca este foarte mult de scris, ca sa explic cum se face formula de calcul al BC-ului masinii. Dar pe scurt ca sa calculeze bine, trebuie resetat la fiecare alimentare.

 

Daca tu crezi ca este real, iti doresc numai bine, da-mi voie mie sa nu cred.

 

Dar poti sa testezi singur sa vezi ca am dreptate. FA PLINUL OCHI LA MASINA, mergi pe unde vrei 4-500 km. si fa iar plinul ochi la masina, vezi cat combustibil ai bagat, fata de km. facuti si o sa ai surpriza ca nu o sa-ti bata cu ce arata in bord. Si o sa vezi ca este o diferenta destul de mare.

 

Dar de ce te feresti sa bifezi RESET AUTOMATICALLY :rolleyes: Atunci o sa vezi realitatea stimabile.

Si da, imi permit sa afirm in cunostiinta de cauza tot ce spun. Da!ș nu este concludenta poza cu consumul care il arati, fata de realitate.

 

Cand o sa probezi si o sa faci consumul cum am spus, o sa vezi ca am dreptate in ceea ce spun. Cand vrei sa demontezi spusele cuiva, in speta mie, vino te rog cu argumente si probe concludente, nu cu vorbe. :thumbsup:

 

Iar teoria ta cu consumul neresetat de 3000 km. tine-o te rog pentru tine, deoarece, sunt si colegi care nu stiu si isi cumpara o masina, iar dupa aceea vine pe forum sa intrebe, de ce consuma mult masina, :rolleyes:

 

Si ca sa stii si tu, se poate programa cu o interfata sa-ti arate si consum de 5/100km. Deoarece algoritmul de calcul al BC-ului are o adaptare de +/-, pentru formula de calcul.

 

Poti sa faci sa-ti arate exact consumul, sau poti sa faci sa-ti arate eronat consumul. De aceea toti care-si vand masinile, vor modifica cu - consumul ,iar voi sunte-ti bucurosi ca arata consum mic :thumbsup:

 

Inseamna ca cei care au facut teste si au descoperit aceasta mica inselatorie, sunt niste naivi, ei fiind ingineri si mult mai pregatiti ca noi, inseamna ca ei s-au inselat, nu?

Edited by florin1967
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am specificat ca este consumul aratat pe bord, care este mai mic decat cel real. Si cand am plecat din Bucuresti, am resetat, ca daca nu resetam nu aveam cum sa am valoarea asta, ar fi fost mai mare, ca nu merg tot timpul pe autostrada cu viteza aia, mai merg si in oras. Si eu inteleg ce e ala consum mediu, nu am zis ca ala e un consum mediu, pur si simplu am vrut sa vad cat de putin poate sa consume masina, dar la un mers decent, nu subturat. O singura data am facut consumul la pompa, tot de la Bucuresti la Pitesti si a fost de 6,5 % real mers cu 120-140 km/h. Pe bord arata 5,2 %. In oras nu prea merg cu masina ca nu am nevoie. Totusi, o autonomie de aproximativ 384 km cu aproximativ 15 l de motorina la mers extraurban este decent. Edited by andrei1991
Link to comment
Share on other sites

 

Din pacate se pare ca nu poti intelege un simplu concept, consumul mediu din viata reala este un mix dintre viteza medie, distanta parcursa si stilul de mers.

 

 

 

Corect, dar reseteaza calculatorul la fiecare alimentare si vorbim dupa. :rolleyes:

 

Matematica este o stiinta exacta, dupa formule matematice isi face calculatorul calculul. Cum crezi ca poate calcula km. cand tu alimentezi fara sa resetezi. Nu are rost sa intru in amanunte, ca este foarte mult de scris, ca sa explic cum se face formula de calcul al BC-ului masinii. Dar pe scurt ca sa calculeze bine, trebuie resetat la fiecare alimentare.

 

Daca tu crezi ca este real, iti doresc numai bine, da-mi voie mie sa nu cred.

 

Dar poti sa testezi singur sa vezi ca am dreptate. FA PLINUL OCHI LA MASINA, mergi pe unde vrei 4-500 km. si fa iar plinul ochi la masina, vezi cat combustibil ai bagat, fata de km. facuti si o sa ai surpriza ca nu o sa-ti bata cu ce arata in bord. Si o sa vezi ca este o diferenta destul de mare.

 

Dar de ce te feresti sa bifezi RESET AUTOMATICALLY :rolleyes: Atunci o sa vezi realitatea stimabile.

Si da, imi permit sa afirm in cunostiinta de cauza tot ce spun. Da!ș nu este concludenta poza cu consumul care il arati, fata de realitate.

 

Cand o sa probezi si o sa faci consumul cum am spus, o sa vezi ca am dreptate in ceea ce spun. Cand vrei sa demontezi spusele cuiva, in speta mie, vino te rog cu argumente si probe concludente, nu cu vorbe. :thumbsup:

 

Iar teoria ta cu consumul neresetat de 3000 km. tine-o te rog pentru tine, deoarece, sunt si colegi care nu stiu si isi cumpara o masina, iar dupa aceea vine pe forum sa intrebe, de ce consuma mult masina, :rolleyes:

 

Si ca sa stii si tu, se poate programa cu o interfata sa-ti arate si consum de 5/100km. Deoarece algoritmul de calcul al BC-ului are o adaptare de +/-, pentru formula de calcul.

 

Poti sa faci sa-ti arate exact consumul, sau poti sa faci sa-ti arate eronat consumul. De aceea toti care-si vand masinile, vor modifica cu - consumul ,iar voi sunte-ti bucurosi ca arata consum mic :thumbsup:

 

Inseamna ca cei care au facut teste si au descoperit aceasta mica inselatorie, sunt niste naivi, ei fiind ingineri si mult mai pregatiti ca noi, inseamna ca ei s-au inselat, nu?

 

In conditiile in care ai imaginea din computerul de bord al unei masini noi ma intrebi de fapte ? de exemple concrete ? Despre ce mai vorbim ... ramai la ideea ta de "pixel albastru"...

 

As aprecia daca ai putea si tu ne oferi niste exelmple concrete. Momentan emiti teorii, pare ca la teorie stai bine. Lumineaza-ne si pe noi, muritorii de rand, cum se sustin teoriile tale conspirationiste cu elmente credibile.

 

Tot insisti cu resetul ala ... am resestat la vechea masina ( 335i E90 LCI 2011) de m-am plictisit intre plinuri. Consumul meu mediu la un plin oscila intre 11-12.8, avand un traseu de 75-80 km/zi pe o ruta mixta destul de lejera Nu m-a interesat niciodata cat consuma in oras, nici nu cred ca as putea sa consum jumatate de rezervor exclusiv in oras la ce drumuri fac deobicei.

La 340i nu prea avea cine sa umble cu ajustari +/- fiind cumparata de noua in luna martie 2016.

Edited by teodors
Link to comment
Share on other sites

Înțelegeți ca urbanul e relativ, ce e urban pt mine, nu e si pentru alții. Ca sa mergi in Corbeanca e practic extraurban. Bara la bara iar nu e relevant ca poate multi nu prind, sau evita.

La diesel consumul nu creste atât de mult proporțional cu capacitatea. Aici e șmecheria. Mai bine comparați extraurban, e mult mai ok. Mie la 520d euro 3, ia cam 6.5% masina plinĂŁ si cu clima. 116d in aceleași condiții ia cam 5.5%. Dar nu știu dacĂŁ sa pun pe seama tehnologiei sau pur si simplu e vorba de greutate si faptul ca cea din urma e manuala in 6 rapoarte.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai vad pe unii ca pun poza cu km. din bord, NERESETATI DE 2-3.000 KM. ATENTIE LA MAI MULTE ALIMENTARI. Pai cum vrei sa faca calculul calculatorul la consum??, cand voi nu resetati km. la fiecare alimentare, Iar dupa aceea va laudati ca VAI CE PUTIN CONSUMA MASINA. TOTAL FALS.

 

 

Aia am tot incercat si eu sa explic intotdeauna la astia care o dau in sus si-n jos cu consumul ala mixt. Au impresia ca ala le este consumul urban. Sunt naivi, isi fura singuri caciula, se mint singuri, nu stiu. Probabil ca le este frica sa-si reseteze consumurile alea "extraordinare" si sa plece dupa pana la colt sa-si ia paine. N-am putut intelege niciodata oamenii astia. Alta chestie, spun ca le ia 8-9 extraurban, dar in urban le ia 10. WTF?!?! Aia 3000Km cat iti arata BC-ul ca ai facut acel consum de 11% nu reprezinta consumul extra-urban, dar mai ales nici consumul urban. E o medie ponderata la naiba, daca stiti ce inseamna aia o medie. Media dintre consumul realizat urban si consumul realizat in extra-urban in decursul celor 3000Km parcursi.

 

Mi-am irosit o ora sa creez un excel cu aceasta medie ponderata. Ideea este ca trebuie sa introduci distanta totala si cel mai important sa stii ori sa aproximezi care-i consumul in urban si care-i cel extra-urban. La fel, sa stii cati KM din aia 3000 spre exemplu, i-ai parcurs in oras si cat in afara a.i. sa stii ponderea.

 

Eu ma si opresc aici din a urmari si mai ales a raspunde in cadrul acestui topic. E pierdere de timp sa tot explici unora. Imi dau seama ca pur si simplu vorbesti la pereti.

Edited by RaYn3
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Un topic despre "e sau nu defecta masina in functie de consumul raportat de bc" s-a transformat intr-un topic legat de consum. Asadar, initiatorul a desprins o concluzie? A verificat masina si in alta parte, e sau nu defecta pana la urma? Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Un topic despre "e sau nu defecta masina in functie de consumul raportat de bc" s-a transformat intr-un topic legat de consum. Asadar, initiatorul a desprins o concluzie? A verificat masina si in alta parte, e sau nu defecta pana la urma?

 

 

Initiatorul topicului a cam disparut de pe acest topic 🤔

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.