Jump to content

Racechip pe F30/F31


sergiup

Recommended Posts

  • 2 years later...

Ai instalat singur? Ce model de racechip ai?

 

Da este foarte simplu de instalat. Cand l-am luat eu acumm 2 luni era redus cu 100Euro,

https://www.racechip.com/shop/bmw/3-series-f30-31_34-from-2011/320d-1995ccm-163hp-120kw-380nm.html

 

Am ales si app control iar acum pot schimba din mers de pe smartphone modurile de functionare, in oras il dezactivez total merg pe softul original.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Mai e cineva ce a pus asa ceva recent? 

Oscilez intre JB+ si Racechip RS. Nu ma intereseaza app control/ BT sau alte bullshituri, vreau ceva e care sa-l montez si de care sa uit, si sa-l pot scoate oricand vreau eu.

Nu ma intereseaza cresteri SF de putere - un plus 20-30cp ar fi suficient.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e cam pe termen lung nu va face bine motorului. Nu e creata de mine ci este rezultatul multor topice deschise pe alte forumuri de membri. Cel mai bun este softul de fabrica. Urmatorul cel mai bun este cel facut de tuneri cu reputatie. Utimul pe lista este cipul extern. 

Chiar nu inteleg de ce ai face asa ceva? Probabil numai pentru ca e mai ieftin. Ca despre scos, ce motive ai sa scoti cresterea de putere o data facuta? Sa vezi cum e fara? Sau daca o vinzi, cumparatorul o sa simta asta, ca motorul trage mai tare?

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, bimmer90f30 said:

Parerea mea e cam pe termen lung nu va face bine motorului. Nu e creata de mine ci este rezultatul multor topice deschise pe alte forumuri de membri. Cel mai bun este softul de fabrica. Urmatorul cel mai bun este cel facut de tuneri cu reputatie. Utimul pe lista este cipul extern. 

Chiar nu inteleg de ce ai face asa ceva? Probabil numai pentru ca e mai ieftin. Ca despre scos, ce motive ai sa scoti cresterea de putere o data facuta? Sa vezi cum e fara? Sau daca o vinzi, cumparatorul o sa simta asta, ca motorul trage mai tare?

Nu e chiar ieftin. Racechip ajunge la 500eur, plus livrarea iar JB4 tot p-acolo.

Motivul pentru care as monta asa ceva este ca as putea sa il scot inainte de revizii sau alte vizite la reprezentanta, masina fiind in garantie. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, claudiu1892 said:

Motivul pentru care as monta asa ceva este ca as putea sa il scot inainte de revizii sau alte vizite la reprezentanta, masina fiind in garantie. 

Tu stii cel mai bine ce vrei sa faci si cum e de prcedat cu masina. Nu am stiut ca ai masina in garantie. Pari destul de nemultumit daca nici din garantie nu o lasi sa iasa..

Asta e ce am gasit despre Racechip:

https://bobistheoilguy.com/forums/threads/anyone-have-experience-with-racechip-brand-on-mercedes.304861/

In caz ca nu stiai.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, claudiu1892 said:

Nu e chiar ieftin. Racechip ajunge la 500eur, plus livrarea iar JB4 tot p-acolo.

Motivul pentru care as monta asa ceva este ca as putea sa il scot inainte de revizii sau alte vizite la reprezentanta, masina fiind in garantie. 

Depinde de dealer, dar orice racechip, jb4 functioneaza pe acelasi principiu, pacaleste turbina sa creada ca nu are destul boost, am citit mult despre subiect pe forumurile de afara, parerile sunt impartite, multi au fost la revizii cu jb4

ai garantia de 3 ani sau vorbim de ceva garantie extinsa?

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Viper05 said:

Depinde de dealer, dar orice racechip, jb4 functioneaza pe acelasi principiu, pacaleste turbina sa creada ca nu are destul boost, am citit mult despre subiect pe forumurile de afara, parerile sunt impartite, multi au fost la revizii cu jb4

ai garantia de 3 ani sau vorbim de ceva garantie extinsa?

e extinsa, mai am pana in decembrie 2023...

 

30 minutes ago, bimmer90f30 said:

Tu stii cel mai bine ce vrei sa faci si cum e de prcedat cu masina. Nu am stiut ca ai masina in garantie. Pari destul de nemultumit daca nici din garantie nu o lasi sa iasa..

Asta e ce am gasit despre Racechip:

https://bobistheoilguy.com/forums/threads/anyone-have-experience-with-racechip-brand-on-mercedes.304861/

In caz ca nu stiai.

merci, am citit pe mai multe forumuri, parerile sunt impartite. Eram curios daca a testat cineva de pe acest forum asa ceva recent.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mkdan2004 said:

Am avut eu pe F15, racechip GTS Black. Foarte usor de instalat, usor de dat jos. Nu am avut probleme. Singura problema este ca acum sta intr-un sertar si nu am ce face cu el.

Si a adus o imbunatatire considerabila, sau e ceva nesemnificativ?

Merci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.