Jump to content

BMW 520 f10


Cristiv34

Recommended Posts

Salutare si scuze pt deschidere de topic

As dori sa aflu daca stie cineva, am un 520 f10 din 2014 , l-am cumparat cu roti de iarna si as vrea sa stiu daca pot schimba singur rotile fara sa merg la servis..am inteles ca daca le schimb singur imi ramane un martor aprins in bord

Multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Asa cum a spus si Akon - cauta in meniul masinii, sau cauta pe net in BMW vin decoder si afla ce optiuni ai pe masina.

 

De ex la mine - este prevazuta cu senzor de presiune - numai ca eu i-am anulat ( valva ascunsa ) - imi arata in meniu optiunea dar imi spune ca nu a gasit nici un senzor.

 

Cu respect

Link to comment
Share on other sites

Poti vedea in meniul masinii sau la roti, valvele prevazute cu senzori au un aspect diferit. La exterior sunt din aluminiu precum cele din imaginea de mai jos.

Deasemenea nu iti recomand nici SH, decat daca poti proba. Cand am cautat pentru masina mea am gasit versiuni similare dar facute de producatori diferiti ce nu sunt compatibile intre ele.

La F10 LCI tot 2014 eu am senzori produsi de Huf.

 

http://s33.postimg.org/3q1toxujz/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca e din 2014 sigur ai senzori. Poti verifica fie din meniu daca iti afiseaza presiunea, cum spunea un coleg mai devreme, sau in lista de optiuni, uita-te dupa S2VBA - Tire pressure display.

Si da, daca montezi rotile fara senzori vei avea aprins continuu warningul de la roti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare

Am si eu o mare nelamurire,poate ma puteti ajuta...

Am un seria 5 F10 , am facut pana cu run flat am mers pe pana circa 2 km dar intrebarea mea este de ce nu am fost avertizat de senzor? Am intrat in setari si toate 4 rotile imi arata ca sunt verzi..adica ok..dc ???

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu am fost avertizat de masina. am agatat un cauciuc intr-o piatra si a inceput sa sufle aer pe talon. Mi-a aparut mesajul in iDrive si am verificat roata, incepuse sa piarda presiune dar in niciun caz nu era moale. am ajuns la service cu ea si am schimbat anvelopa.
Link to comment
Share on other sites

Poate ai acelasi sistem, la mine pe f01 nu am senzori in roti dar are masina senzor care detecteaza pana sau scaderea presiuni pe fiecare roata, si stiu sigur ca functioneaza, o data am avut pana si m-a avertizat desi roata se desumfla incet, cred ca trebuie sa ai si initializerea din idrive cu presiunea existenta.hqdefault.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.