Jump to content

Accident germania


bmwantony13

Recommended Posts

Salutare,

 

Am avut un accident *primul accident*,vineri 10.06.2016 in Germania B30, a intrat un golf in mine ... am iesit nevinovat si acum astept zilele acestea sa primesc asigurarea si sa merg sa fac constatarea daunei.

Spoilerul de m packet original senzori etc. plus toba e impinsa inauntru proababil si alte lucruri s-au agravat pe dedesubt. Asa dupa poze mi-ati putea spune o suma la prima vedere sa imi pot face o idee dupa ce primesc verdictul din partea asiguratorului avand in vedere ca in Germania o sa se finalizeze totul.

Am atasat si pozele. Va multumesc.

My link

My link

My link

My link

My link

My link

My link

My link

My link

Edited by bmwantony13
Link to comment
Share on other sites

Deci nu ma poate obliga asiguratorul sa merg in care service vrea el nu ?

Am mai auzit o varianta ca te poate despagubi cash dar iti faci singur masina... undeva la 70% din dauna, este adevarat ?

in primul rand trebuie sa vina un expert /gutachter/ care iti evalueaza paguba. pe acest gutachter iti poti alege tu, nu trebuie sa fie cel trimis de asigurarea adversa. pe baza evaluarii facute de el ai dreptul la reparatie unde doresti tu incl. reprezentanta. nimeni nu te poate obliga la nimic. daca vrei sa faci reparatia in regie propie primesti toata suma minus tva pt. se considera ca o faci pe cont propiu deci fara tva. costurile de gutachter sant suportate 100% de asigurarea adversa daca tu nu esti vinovat/vinovat partial.

Link to comment
Share on other sites

Posibil reparatie pe traversa-panou spate,maxim zic eu suport de bara(tampon). Dar nu cred sa-ti puna tot bara de M,daca erai in Romania tie iti lua bara care o aveai pe masina(ti-o alegea intr-un program informatic si puteai sa te pui si in cap ca tot pe aia ti-o lua)deci nu stiu cum e in Germania,dar normal masina daca a venit cu echipare normala de fabrica atat ti-ar fi cumparat ,de ex daca eleronul de e pus pe portbagaj era afectat in vreun accident asigurarea nu ti-l platea.Iti asta pentru ca si eu mi-am pus unele chestii pe ea.
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

in primul rand trebuie sa vina un expert /gutachter/ care iti evalueaza paguba. pe acest gutachter iti poti alege tu, nu trebuie sa fie cel trimis de asigurarea adversa. pe baza evaluarii facute de el ai dreptul la reparatie unde doresti tu incl. reprezentanta. nimeni nu te poate obliga la nimic. daca vrei sa faci reparatia in regie propie primesti toata suma minus tva pt. se considera ca o faci pe cont propiu deci fara tva. costurile de gutachter sant suportate 100% de asigurarea adversa daca tu nu esti vinovat/vinovat partial.

 

Oare gutachter-ul trebuie platit de catre mine ca sa imi poata evalua paguba? daca da la ce sume sa ma astept.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oare gutachter-ul trebuie platit de catre mine ca sa imi poata evalua paguba? daca da la ce sume sa ma astept.

Scrie mai sus: "costurile de gutachter sant suportate 100% de asigurarea adversa daca tu nu esti vinovat/vinovat partial. "

Dar sa nu citim tot ca ne cade greu la cafea.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Scrie mai sus: "costurile de gutachter sant suportate 100% de asigurarea adversa daca tu nu esti vinovat/vinovat partial. "

Dar sa nu citim tot ca ne cade greu la cafea.

 

Am intrebat pe cineva ieri ... a avut un accident asemanator ca si al meu si a platit din buzunar gutachterul ... deci crede-ma ca citesc tot mai ales ca eu sunt cel care trebuie sa se intereseze.

 

 

Va multumesc pentru raspunsuri o sa revin cu amanunte...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat pe cineva ieri ... a avut un accident asemanator ca si al meu si a platit din buzunar gutachterul ... deci crede-ma ca citesc tot mai ales ca eu sunt cel care trebuie sa se intereseze.

 

 

Va multumesc pentru raspunsuri o sa revin cu amanunte...

1. am avut in 32 de ani 4 accidente, niciodata nu am fost vinovat.

2. am chemat totdeauna politia care a constatat vina partii adverse.

3. am mers la reprezentata BMW (ultima data in martie 2016 am fost lovit din spate la 760Li)

4. Gutachterul de la DEKRA fiind langa BMW a facut devizul, costurile fiind platie de asisgurarea adversa.

5. Dupa aprobarea asigurarii adverse am lasat masina la reparat la reprezentanta. am primit masina inlocuitoare la alegere cu o clasa sub seria 7...adica cam tot ce doresti, la alegere.

 

daca cel care a avut accident asemanator cu al tau, asa cum zici, a platit gutachterul inseamna ori ca nu afost clar cine a fost de vina sau a facut o alta greseala poate adminstrativa.

Link to comment
Share on other sites

1. am avut in 32 de ani 4 accidente, niciodata nu am fost vinovat.

2. am chemat totdeauna politia care a constatat vina partii adverse.

3. am mers la reprezentata BMW (ultima data in martie 2016 am fost lovit din spate la 760Li)

4. Gutachterul de la DEKRA fiind langa BMW a facut devizul, costurile fiind platie de asisgurarea adversa.

5. Dupa aprobarea asigurarii adverse am lasat masina la reparat la reprezentanta. am primit masina inlocuitoare la alegere cu o clasa sub seria 7...adica cam tot ce doresti, la alegere.

 

daca cel care a avut accident asemanator cu al tau, asa cum zici, si a platit gutachterul inseamna ori ca nu a fost clar cine a fost de vina sau a facut o alta greseala poate adminstrativa. dupa ce ai de la politie dovada accidentului in care s-a stabilit ca parte adversa este singura vinovata, dai un telefon la asigurarea adversa, comunici nr.de constatare si ce politie l-a emis si primesti acordul lor /freigabe/ si un nr de dosar. pe baza acestui nr de dosar /freigabe sau schadennummer/ contactezi serviceul dorit, incl. daca se odreste reprezentanta BMW si totul urmeaza dupa pasii descrisi mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Azi am fost la reprezentanta Bmw, persoana de acolo m-a sfatuit sa nu mai folosesc masina din cauza tobei finale care s-a deplasat inapoi.

Problema este in felul urmator :

- Am fost la politie, cei de acolo nu au putut sa ma ajute cu nimic, le-am zis cum as putea grabi putin lucrurile ca nu pot folosi masina si daca pot primi un document care sa explice clar cine ii de vina pentru ca cel care a intrat in mine nu prea vrea sa se grabeasca sa isi spuna greseala.

- Am fost la asigurarea lui, asigurarea mi-a spus, pana cand clientul lor nu se inregistreaza cu accidentul la ei ... ei nu pot procesa incidentul, ca eu pe urma sa pot merge la reprezentanta sa imi evaluez paguba. *partea haioasa este ca asiguratorul mi-a spus ca nu politia isi da ultimul verdic ci judecatorul si i-am explicat de ce persoana de sex feminin din sediul politiei a zis ca sunt nevinovat...*

Mi-am spus mie daca pana luni nu se intampla nimic voi plati un avocat. Nici germana nu ma prea ajuta cum mi-as dori eu ca sa rezolv lucrurile...incep sincer sa ma irite lucrurile astea...

Link to comment
Share on other sites

Daca nu s-a inregistrat la asigurare si nu ai poze, datele lui/ei ti-ai luat teapa, ai poze martori te duci la politie le spui ca te-a lovit si nu a declarat accidentul.... politaiul face poze si scrie un formular, te intreaba cine a fost si ce nr avea masina respectiva.... dar daca nu vorbesti germana e greu sa te descurci

 

Gutachter.ul este platit de asigurare, nu e treaba ta, citeste ce a scris mr dennis mai sus

 

Dupa ce se intregistreaza accidentul la asigurari primesti un plic, te duci cu el la un gutachter, gasesti 1000, sau la service

 

Vrei banii, gutachter, primesti banii fara tva, vrei sa o repari o duci la service unde doresti

 

Eu am luat mereu banii, de cand au bagat prostia cu tva primesti mai putini..... daca aduci facturi iti returneaza si tva.ul

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Azi am fost la reprezentanta Bmw, persoana de acolo m-a sfatuit sa nu mai folosesc masina din cauza tobei finale care s-a deplasat inapoi.

Problema este in felul urmator :

- Am fost la politie, cei de acolo nu au putut sa ma ajute cu nimic, le-am zis cum as putea grabi putin lucrurile ca nu pot folosi masina si daca pot primi un document care sa explice clar cine ii de vina pentru ca cel care a intrat in mine nu prea vrea sa se grabeasca sa isi spuna greseala.

- Am fost la asigurarea lui, asigurarea mi-a spus, pana cand clientul lor nu se inregistreaza cu accidentul la ei ... ei nu pot procesa incidentul, ca eu pe urma sa pot merge la reprezentanta sa imi evaluez paguba. *partea haioasa este ca asiguratorul mi-a spus ca nu politia isi da ultimul verdic ci judecatorul si i-am explicat de ce persoana de sex feminin din sediul politiei a zis ca sunt nevinovat...*

Mi-am spus mie daca pana luni nu se intampla nimic voi plati un avocat. Nici germana nu ma prea ajuta cum mi-as dori eu ca sa rezolv lucrurile...incep sincer sa ma irite lucrurile astea...

 

Problema trebuia rezolvata in felul urmator:

Daca tipul e de vina,trebuia sa suni la politie si sa spui ca ai avut un accident(daca nu te descurcai cu limba chemai politia la fata locului) si ca vrei sa faci o sesizare in aceasta privinta si ai nevoie de un bearbeitungsnummer Asta nu e nimic altceva decat un numar de dosar.Apoi luai asigurarea de la tipul respectiv,daca nu vroia sa ti-o dea si stii sigur ca el e de vina,chemi politia.In cazul in care ti-a dat asigurarea,chemi Versicherungsgutachter (asta este expertul care constata dauna) si apoi pe baza a ce spune tipul iti faci masina,ori la service,ori o faci tu singur etc(toate astea pe asigurarea adversa bineinteles).

Daca nu ai procedat asa e aiurea pentru ca acuma tipul vinovat nu o sa fie prost sa mearga la Asigurari sa spuna ca el a fost de vina.

Ce e de facut ? Pai simplu,daca tipul nu vine cu tine sa rezolve problema,si tu nu ai sunat nici la politie sa obtii acel numar de sesizare,poti sa mergi din nou la politie si sa il dai pentru fuga de la locul accidentului.Primeste amenda peste 1000 de euro + ca iti faci masina pe asigurarea lui.Daca vrei lasa-mi un numar de telefon in privat,eu locuiesc in Germania,pot vorbii eu pentru tine daca nu stii limba.

Link to comment
Share on other sites

Problema trebuia rezolvata in felul urmator:

Daca tipul e de vina,trebuia sa suni la politie si sa spui ca ai avut un accident(daca nu te descurcai cu limba chemai politia la fata locului) si ca vrei sa faci o sesizare in aceasta privinta si ai nevoie de un bearbeitungsnummer Asta nu e nimic altceva decat un numar de dosar.Apoi luai asigurarea de la tipul respectiv,daca nu vroia sa ti-o dea si stii sigur ca el e de vina,chemi politia.In cazul in care ti-a dat asigurarea,chemi Versicherungsgutachter (asta este expertul care constata dauna) si apoi pe baza a ce spune tipul iti faci masina,ori la service,ori o faci tu singur etc(toate astea pe asigurarea adversa bineinteles).

Daca nu ai procedat asa e aiurea pentru ca acuma tipul vinovat nu o sa fie prost sa mearga la Asigurari sa spuna ca el a fost de vina.

Ce e de facut ? Pai simplu,daca tipul nu vine cu tine sa rezolve problema,si tu nu ai sunat nici la politie sa obtii acel numar de sesizare,poti sa mergi din nou la politie si sa il dai pentru fuga de la locul accidentului.Primeste amenda peste 1000 de euro + ca iti faci masina pe asigurarea lui.Daca vrei lasa-mi un numar de telefon in privat,eu locuiesc in Germania,pot vorbii eu pentru tine daca nu stii limba.

 

 

Salut, ms mult pentru raspuns, politia a fost la locul faptului chiar 4 s-au prezentat... am de la politie ,, unfallkarte,, cu un cod si cu numele persoanei care s-a prezentat la accident(politista)...plus toate datele celui care a intrat in mine, data de nastere, numele, numarul masinii, numar telefon, ora accidentului, numele asigurarii, adressa etc.

Cei de la bmw mi-au spus ca gutachetr-ul la ei la service va fi luni...dar la cum se misca lucrurile sigur nu voi fi acolo...chiar politista care s-a ocupat de dosar i-a spus colegului meu de munca ca nu sunt de vina...ce e de facut de aici ? coincidenta sau nu si eu sunt din Deva :-p

Edited by bmwantony13
Link to comment
Share on other sites

Pai lasa masina la bmw si nu-ti mai bate capul, ti-o fac aia gratis , nu inteleg ce nelamuriri mai ai

Nelamurirea este ca aceea persoana care a intrat in mine a refuzat sa imi dea asigurarea ... motivul, ca nu este sigur ca este vinovat.

 

Salutare,

 

Am urmatoarele raspunsuri de la evaluator si de la avocat:

Evaluatorul daune de 4,500 euro brut 3800 euro net.

Avocatul si-a dat cu parerea ca nu vor fi probleme in primirea banilor doar ca trebuie sa astept intre 2-8 sapt.

Am ales primirea banilor cash (3800) daca nu trebuia sa aleg un service din germania sa repare masina pentru 4500 euro.

Evaluatorul a spus ca masina are pretul pietei in jur la 8,600 euro (daca functioneaza bine).

Am ales banii pentru ca as dori sa o vand...motivul nu stiu daca suma investita, nervii, timpul ar merita...

Ca investitii ar fi:

- cauciucuri vara 4 (c.a 400 euro)

- navigator de reparat (200 euro)

- parbriz fisurat, culoare verzuie (pret, nu stiu)

- spoiler m cu diffuser plus senzori etc. originale (700-800)

- volanul trage spre stanga ( necunoscuta investitia )

- toba( tot traseul ) noua ( 600 euro )

- eroare airbeg, centura, am tot sters eroarea, service-ul mi-a spus ca sub scaun sunt ceva probleme (150 euro)

- imi moare repede bateria daca ramane un far aprins sau altceva ( investitia necunoscuta )

- inchiderea centralizata cu probleme se inchide, dischide doar cand vrea.

- vopsire spoiler.

- turbo suiera, ar trebui curatat egr, gume, asta in cel mai bun caz suma necunoscuta.

- schimb ulei, frane, filtre etc.

- plus alte descoperiri din cauza accidentului sau la motor normale.

- mana de lucru pentru toate astea ...

- aveti vin-ul masinii ca sa vedeti in mare dotarile etc. Merita ?

Ce ziceti ? la ce buget credeti ca ar ajunge toate astea ?

13512101_1635035623482542_4141810376209198170_n.jpg?oh=6d2750c218789753f541a7ef960504ce&oe=57F64523

13501985_1635035636815874_3432109931060576330_n.jpg?oh=4d6873718022803438ef5c79e1ce72d8&oe=57C1D3C5

Va multumesc mult, astept pareri.

Edited by bmwantony13
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca tu nu prea ai investit deloc bani in masina respectiva...Nu cred ca as dormi linistit daca as avea doar 1-2 probleme din lista ta...numai vorbesc de tot ce este acolo! Nu stiu cati bani iei pe ea in stadiul actual,oricum tot pe la pretul ala ajungi si anume 8500 ,adica cei 3800+ cu ce iei de pe vanzarea masinii sa te duci in 8500.

 

Daca nu vrei neaparat sa-ti iei alta masina,ai putea sa o repari mai ieftin sa mai ramai cu 1000-1500 si sa-ti repari restul de probleme la masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nimeni nimic ?

 

Masina este praf, daca este de romania nu o sa ti-o cumpere nimeni, poate doar bulgarii, aia cumpara orice, cu sau fara acte :blush:

 

Daca este de germania scapa de ea,

vezi ce primesti pe ea, mai faci un credit si cumpara-ti o masina in ordine.... ai de unde alege :bounce: :bounce:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca tu nu prea ai investit deloc bani in masina respectiva...Nu cred ca as dormi linistit daca as avea doar 1-2 probleme din lista ta...numai vorbesc de tot ce este acolo! Nu stiu cati bani iei pe ea in stadiul actual,oricum tot pe la pretul ala ajungi si anume 8500 ,adica cei 3800+ cu ce iei de pe vanzarea masinii sa te duci in 8500.

 

Daca nu vrei neaparat sa-ti iei alta masina,ai putea sa o repari mai ieftin sa mai ramai cu 1000-1500 si sa-ti repari restul de probleme la masina.

 

Masina o am de un an jumatate... ultima oara cand am fost acasa acum 5 luni(am schimbat 2 role de la curele) totul aparea bine pe test... navi mergea, inchiderea centralizata mergea, geamul nu era fisurat, nu aveam pierderi de curent etc...in ultimile 3 luni toate dintr-o data au aparut + accidentul... si crede-ma nu vrei sa mergi cu masina in germania la service... o singura data am mers si pentru un schimb de ulei servo cu uleiul lor 115 euro...

 

O sa ma gandesc bine ce o sa aleg...multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.