Jump to content

Vibratii in volan


veterinara

Recommended Posts

Salut.

Detin un 330 xD e90 la care nu reusesc sa ii dau de cap cu aceasta vibratie resimtita intre 80 si 110.

Am dat vina initial pe anvelope si jante , acestea fiind inlocuite si indreptate.

Echilibrari facute in multe locuri dar fara succes.

Incercat chiar si cu jante imprumutate si tot la fel face si se manifesta.

Precizez ca dupa aceasta viteza masina nu are nici un fel de problema in sensul in care in volan nu se simte absolut nimic pana la viteze mari.

Jantele sunt oem pe 17 cu anvelope noi sportmaxx rt 2 , 225 45 17

Probleme de ordin tehnic masina nu are , doar discurile de frana fata deformate doar ca din cate stiu doar la franare pot influenta !

 

Pot sa fie si bratele , mai bine zis bucsele din ele si sa intre intr-o oarecare rezonanta la viteza aceea ?

 

Ce pot verifica , ce as putea sa fac ?

 

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

1. Ridica masina pe cric si invarte de rotile din fata. Daca la un moment dat se infraneaza roata, apoi isi da drumul si tot asa, atunci este posibil sa fie de la discuri, chiar daca nu franezi in mers. Apoi invartind de rotile din fata, uita-te atent sa nu fie o jante stramba sau un cauciuc deformat.

2. Este important ca rotile sa fie pentru masina ta, adica chiar si oem fiind, sa nu provina de pe seria 5 E39 spre exemplu, la care jantele au un diametru mai mare in zona unde se aÂşeajĂŁ pe butuc. In acest caz fiind nevoie de inele de centrare.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci ce am observat eu.

Aveam vibratie in volan la viteza mai mare, nu mare dar sesizabila, in gama 130-135 km/h.

Si cum aveam "gume" uzate pe fata (dupa ce am schimbat arcuri..) am decis sa schimb rotile de pe spate in fata, asta pana schimb toate bratele pe spate..., acum nu mai am nici o vibratie la orice viteza as merge.

Asa probabil ti-ai da seama daca ar fi vreun joc in brate-suspensie.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Anvelopele au 2 zile , sunt noi.

Jantele de pe masina sunt style 158 , recent sablate , indreptate + powder coating.

 

La echilibrare nu imi trebuie multi plumbi , am facut operatia in 3 - 4 locuri diferite

 

prezoanele sunt oem intra si stau stranse la specificatiile fabricantului.

 

Inainte de operatia de revopsire a jantelor la fel faceau !

 

+ Ca aveam alte anvelope tot noi :( ventus evo 2

 

Mi am dat comanda de cele din urma sport maxx deoarece am zis ca or face de la Hankook

 

Am incercat si cu alte anvelope de iarna si la fel

 

Am comandat discurile si placutele dar din cate am citit in alte forumuri cauza poate sa fie Bratele ( upper control arms )

Link to comment
Share on other sites

Te-ai uitat daca janta sta bine fixata pe butuc? Ai inele de centrare? Asa am patit eu dupa ce am pus jantele de M5 E60,imi vibra groaznic volanul si toata masina,disparea doar dupa ~180 si incepea pe la 80km/h si se simtea groaznic pana pe la 130. Am dus jantele la indreptat,echilibrat,cauciucuri verificate,inversate,schimbate,am mers la 4 "Baieti de baieti" unu mai bun ca altu' care indreptau jante si 2 service-uri si toti o tineau pe a lor ca jantele au ceva,pana a venit un baiat mai tinerel si aparent singuru' care avea habar de ceva,nici bine n-a apucat sa scoata prezoanele ca a simtit la mana cum avea joc pe butuc,am luat inelele de centrare cu 90 de lei si the rest is history Edited by Cloud92
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

si eu am avut aceiasi problema la un 525d...initil am crezut ca sunt discurile de frana...le-am schimbat si tot la fel se comporta masina, ca ulterior sa aflu ca erau bratele (bucsele) de pe fata....le-am schimbat + echilibrare si geometrie si acum nu mai am probleme....
Link to comment
Share on other sites

feedback -ul e simtit in volan cu miscari stanga dreapta specifice

se simte ca si atunci cand accelerez , decelerez in zona de viteza 80-120 ...

Volanul cam la orice viteza nu bate , nu trage dreapta stanga doar la sleahturi

De cand am luat-o am mers asa cu vibratii la franare cam de 7 luni si poate aia a dus la uzura mai rapida si fortarea bucselor din brate datorita fortarii lor.

doar ca nu prea vibra in mers ...

Oricum comanda de discuri si placute e data.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu la 320d e90. Vibreaza volanu stanga dreapta de la 80 kmh pana la 120 kmh. Schimbat telescoape, arcuri, toate bratele fata lemfoerder + bielete stabilizatoare. Apoi am montat jante noi bmw si cauciucuri , schimbat toate discurile si placutele (zimmermann ). Vibratia la franare a disparut vreo 2000 km apoi iarasi a aparut. Volanul la fel vibreaza.

 

Am observat ca daca e cald afara sau masina sta in soare nu se simte vibratia asa tare. La frig parca e mai accentuata. Stiu care au schinbat jumate masina si n-au gasit problema :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mie imi vibreaza foarte usor intre 80-110, numai cu jantele de vara pe 18, care sunt oem, verificate si paraverificate, si surpriza cu jantele de iarna pe 16 nu vibreaza deloc

Culmea este ca pe jantele pe 18 am schimbat si doua seturi de cauciucuri si la fel face

 

Eu te sfatuiesc inainte sa te apuci sa mai faci investitii sa iei un set de jante pe 16 sa faci proba.

Se poate sa fie si din rulment si diametrul mai mare al jantelor si fortele si momentele mai mari de inertie sa accentueze jocul rulmentului.

Link to comment
Share on other sites

Problema cu vibratul volanului e una destul de grea si apasatoare ... si eu am avut o problema asemanatoare cu un E60, si dupa ce am indreptat pe jante, am cumparat anvelope noi, le-am echilibrat de o gramada de ori, am schimbat discuri si placute de frana pe fata,am schimbat tot ce era de schimbat la directie, pana la urma am ajuns la concluzia ca rezolvarea problemei consta in vanzare masinii, si asa am si procedat :) Am fost la vre-o 4 service-uri (inclusiv reprezentanta), masina avea zero jocuri la directie, totul era mereu perfect si totusi volanul vibra (foarte putin, dar eu sesizam asta,ei nu). Sa nu ma intelegi gresit, eu nu te sfatuiesc sa faci precum am facut eu, doar iti impartaseam experienta mea, si intr-adevar e destul de greu de rezolvat uneori o problema de genu, care uneori, aparent e una destul de simpla ...
Link to comment
Share on other sites

valy89 iti vibra volanul si la mers constant sau doar la franare?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

la frânare ușoarĂŁ ,dar imi aduc aminte ca am gĂŁsit și un șurub slab la axul de la coloana de direcție. Mai exact bolțul acela de prinde axul de caseta de directie.

Link to comment
Share on other sites

... daca te apuci sa schimbi brate ale suspensiei, fie fata fie spate, daca ai verificat ca nu ai jocuri vizibile (...) s-a facut vreodata aligniament-ul rotilor, bracajul cum zic altii..?

 

Cu riscul de a ma repeta, stiu ca citesc destui care au probleme cu vibratia volanului.. ca eu IN PREZENT am joc (masina are..) lateral atat de vizibil la roata stanga spate, in bucsa de jos din spatele rotii, incat stiu sigur ca nu o sa treca de verificarea tehnica anuala!

 

Apoi am FAPTUL de a avea cauciucurile uzate pe exterior PREMATUR (.."fenomenul" toe-in specific) si nu mai am nici un fel de vibratie pana in 160 km/h care oricum o ating foarte rar.. de cand jantele cu tot cu, cauciucuri au fost trecute pe spate iar vibratia a disparut (ca in postarea de mai sus) si banuiesc in concluzie ca jantele care le-am avut in fata, pe spate vor "muri". Foarte probabil sunt strambe, ca de echilibrat au fost echilibrate in acelasi loc cu celelalte.

 

Cam asta e.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ce legatura are directia cu vibratul volanului? Am facut geometria de 3 ori si la fel vibreaza volanul parearea mea e ca sunt 2 lucruri diferite. Volanul vibreaza din mai multe cauze brate obosite, rulment, discuri ovale, joc in caseta de directie, joc cardan

 

Razvan, daca nu vibreaza cu jantele de 16 problema e cauzata de jantele de 18 care sunt ovale.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vladmury
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa imprumuti de la un prieten un set de jante originale. La mine facea la fel, apoi am incercat cu un set de style 193 originale si totul a revenit la normal. Pana la urma mi-am luat un set de style 194 si aia a fost.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am revenit.

Am inlocuit planetara dreapta , discuri si placute fata noi + bucsele de la bratele mari.

S a diminuat mult vibratia pe accelerare si in mers.

Doar ca acum un clonc pe stanga :)

Si tot mai vibreaza un pic la franare

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

 

Mai mult ca sigur e tot o bucsa de la brat , montata incorect.

+ pedala de frana e mult mai jos si rasp la franare intarziat :(

Poate cu o aerisire se rezolva :)

 

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Al naibii de frustranta treaba asta, sunt la al doilea set de discuri de frana si placute schimbate, sper de acum sa nu reapara vibratia la franare intrucat ultima oara mi-au gasit cei de la service si un joc la rulmentul stanga fata pe care l-am schimbat.

Daca dupa cateva mii de km iar incepe vibratia, cred ca vand masina, nu ma mai tin nervii.

Link to comment
Share on other sites

(...) ultima oara mi-au gasit cei de la service si un joc la rulmentul stanga fata pe care l-am schimbat.

Daca dupa cateva mii de km iar incepe vibratia, cred ca vand masina, nu ma mai tin nervii.

 

Nu vreau sa te dezamagesc dar nu am citit (auzit) vreodata ca rulmentul de la roata sa fie cauza vibratiei la franare.

 

Oricum, sa ne spui daca vibratia a reaparut sau nu dupa cele cateva mii de km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.