Jump to content

Sfaturi achizitie Mini Cooper


duicu_vlad

Recommended Posts

Buna ziua colegi,

 

Apelez la voi cu o intrebare.As dori sa achizitionez un Mini Cooper dupa anul 2007 1.6i automat (cand s-a facut facelift-ul...R56 cred) cu cutie automata.Imi puteti da ceva informatii la ce sa fiu atent? la motor are vreo problema cunoscuta?Cutia este fabricatie BMW ?Ce tip de cutie este si cu cate rapoarte?etc.......Mentionez ca sunt posesor de BMW si de aceea as dori sa achizitionez ceva tot din "familie".

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna seara,

 

Ma gandesc de ceva vreme sa achizitionez un Countryman SD All4. Primesc diferite informatii contradictorii, de la consum de 12l/ 100km (ceea ce mi se pare enorm), pana la lipsa de confort datorita duritatii suspensiilor.

 

V-as fi recunoscator daca ati avea experiente de impartasit, pro si contra. Cu multumiri,

 

Razvan

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Salut ,

 

Vreau sa cumpar un mini cooper si am "rasfoit" putin sectiunea aceasta . Sunt mai multe topicuri de sfaturi achizitie .Am facut o selectie a catorva detalii de verificat la achizia unui mini . Sunt chestiuni generale de verificat sau probleme care pot aparea la o astfel de masina . Daca mai aveti si alte informatii sau daca ceva nu corespunde va rog sa corectati sau sa adaugati .

 

Distributia ( e problema cu un anumit surub si daca se schimba , pb e rezolvata )

Pompa servo

Mecanismele de rabatare ale scaunelor, daca sunt defecte se inlocuieste scaunul cu totul.

Toba de esapament rugineste. Lumea o schimba cu aftermarket ieftina pt ca oem e scumpa.

De verificat balamalele de la haion sa nu fie fisurate sau caroseria sa fie defecta unde se prind pe masina.

De verificat sa mearga compresorul de la clima.

De verificat motoarele geamurilor electrice, se blocheaza.

Clemele capacului filtrului de aer se rup foarte usor.

Cutia cedeaza daca e Midland, daca e Getrag este ok.

Martor airbag aprins din senin, se misca mufa de sub scaunul pasagerului. Se strange mufa bine cu coliere de plastic tip soricei si se sterge eroarea.

 

Multumesc colegilor pentru informatiile de mai sus .

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=239595155&zipcodeRadius=100&grossPrice=true&zipcode=91550&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&scopeId=C&ambitCountry=DE&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&maxMileage=125000&maxPrice=7000&makeModelVariant1.makeId=17500&makeModelVariant1.modelId=4&pageNumber=1

 

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=237221203&zipcodeRadius=100&grossPrice=true&zipcode=91550&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&scopeId=C&ambitCountry=DE&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&maxMileage=125000&maxPrice=7000&makeModelVariant1.makeId=17500&makeModelVariant1.modelId=4&pageNumber=1

 

Ceva pareri despre cele 2 masini?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.