Jump to content

F20, 116i


mcliviu

Recommended Posts

Salut,

Am decis sa prezint a doua masina a familiei (masina sotiei) - F20 116i.

Fara prea multe povesti, se regasesc mai jos lista completa de dotari, si cateva poze. Masina are in prezent ceva peste 170k parcursi.

 

Vehicle Identification Number WBA1A11090VT21119

Type 1A11

Model 116i - EUR

Development Code F20

Chassis SH

Steering LL

Doors 5

Engine N13

Displacement 1.60

Power 100

Drivetrain HECK

Transmission AUT

Color Alpinweiss 3 - 300

Upholstery Stoff Track/anthrazit/akzent Rot - BEL2

Production Plant LEIPZIG

Production Date 2012-05-16

 

Standard Equipment

548 Speedometer With Kilometer Reading Kilometertacho

 

Options

1CA Selection Cop Relevant Vehicles

2DR 16"lt/aly Wheels Star Spoke 376

2PA Locking Wheel

2VL Variable Sports Steering

205 Automatic Transmission

230 Eu Specific Additional Equipment

249 Multi-function For Steering Wheel

255 Sports Leather Steering Wheel

258 Runflat Tyres

3DZ Without Additional Designation Outs

320 Model Designation, Deletion

4AD Interior Alum. Lengthwise Fine

4AE Armrest Front Retractable

4DN High.trim Fin. Coral Red Matt

423 Floor Mats, Velour

481 Sport Seats F Driver/front Passenger

493 Storage Compartment

494 Seat Heating F Driver/front Passenger

520 Foglights

521 Rain Sensor

534 Automatic Air Conditioning

544 Cruise Control With Braking Function

563 Lights Package

6AA Bmw Teleservices

6AB Control Teleservices

6NH Hands-free Facility W. Usb Interface

6WA Instrument Cluster W. Extended Cont

606 Navigation System Business

676 Hifi Loudspeaker System

698 Area-code 2

7AC Sport Line

7VB Comfort Package

704 M Sport Suspension

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24

8SC Country Spec. Release Of Teleservice

8S3 Automatic Lock When Driving Away

8V2 Sticker Ncap Nied/dean/schwed

845 Acoustic Belt Warning

868 Language Version Dutch

886 Dutch / On-board Documentation

post-9582-0-69297500-1467029575_thumb.jpg

post-9582-0-87514500-1467029583_thumb.jpg

post-9582-0-38036500-1467029587_thumb.jpg

post-9582-0-31764200-1467029590_thumb.jpg

post-9582-0-96894000-1467029593_thumb.jpg

Edited by mcliviu
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Citind un pic despre acest motor, ma bate gandul sa ii fac modificarile necesare pentru un upgrade de putere.

 

BMW N13 engine modifications and differences

 

1. N13B16M0 (2011 – present) is a basic version with heat exchanger and 2.5″ exhaust system. It produced 170 HP at 4 800 rpm and 250 Nm at 1,500-4,500 rpm. It is used in BMW 18i and 20i models.

 

2. N13B16U0 (2011 –present) is variation without heat exchanger and 2″ exhaust system. Power is reduced with the help of ECU firmware. Engine produces 136 HP at 4 350 rpm and 22 Nm at 1,350-4,300 rpm. It was used in BMW 16i models.

 

Practic daca am inteles eu corect, as avea de inlocuit evacuarea cu una de 2.5", si de adaugat heat exchanger, care pe 116i lipseste.

Stie cineva de unde as putea lua piesele astea?

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Nu mai are garantie, in acelasi timp as dori sa fie in regula si dupa remap. L.E.: Stiu ca pe dyno este posibil sa aibe mai mult de 136cp, dar totusi stock masina nu are 156bhp ca in video. 200+ bhp mi se pare totusi cam mult, nu zic ca nu se poate, dar... Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Intre timp am facut revizia la cutie. Mi s-a comunicat ca au intrat aproape 7 litri (nu am stat langa masina, sper ca asa e :rolleyes:) si ca prezenta uzura normala, fara niciun fel de scurgeri sau probleme de alta natura. Deci, e de bine. Momentan nu am facut adaptarile (inca ma gandesc daca are vreun rost, trebuie sa mai citesc), dar as vrea totusi sa fac un update complet la masina.

 

I-am scris si lui Dragos, insa momentan nu am primit raspuns, probabil concediu sau altele.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Hello.

 

Masina a ajuns intre timp la ~200 km fara probleme, si sotia a decis sa faca un remap. Probabil va fi un stage 1. Am vorbit cu Dragos, insa el prefera sa faca motoare diesel. Aveti vreo recomandare de tuneri care fac si motoare pe benzina? Masina va fi folosita in regim normal, nu voi face mapa modificata pentru cifra octanica mare, si am in plan sa pun intercooler de 2.5 si racitor de ulei daca voi gasi.

 

Merci!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

montezi piesele lipsa si apoi o declari 118i in VO. pui ista-p si faci update de soft la DME. conform VO actual (modificat din 1.6 in 1.8 ) ista-p va alege ultimul soft pentru ecu cu 1.8i. va avea softul original pe care il are orice 1.8i de fabrica

nu ai nevoie de niciun "tunner".........

 

normal ca fac doar diesel ca acolo e usor si diferenta de putere se vede imediat. la benzina e altceva......

Edited by SKW
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

montezi piesele lipsa si apoi o declari 118i in VO. pui ista-p si faci update de soft la DME. conform VO actual (modificat din 1.6 in 1.8 ) ista-p va alege ultimul soft pentru ecu cu 1.8i. va avea softul original pe care il are orice 1.8i de fabrica

nu ai nevoie de niciun "tunner".........

 

normal ca fac doar diesel ca acolo e usor si diferenta de putere se vede imediat. la benzina e altceva......

 

Pot face si asta (e oricum in plan sa pun piesele, dar nu am avut timp sa caut, si se gaseste mai greu 118 la dezmembrari). Stage 1 masina asta ajunge la 220 cp. Eu ma gandeam la 200. Inainte de asta, vreau sa ii fac un update la ultimul iLevel. Sugestii unde pot face asta/ma poate ajuta cineva?

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vorbesti despre soft original si tunning in acelasi timp. nu e acelasi lucru. ultimul update de soft pus cu ista p inseamna puterea unui 1.8i stock. daca vorbesti de Stage 1 atunci discuti de tunning si deja nu mai ai treaba cu ista p si originalul

 

Am scris ca iau in considerare upgrade hardware, si ca sunt constient ca puteam pune software-ul original pentru 118i. Ce doresc sa fac este insa stage 1.

Link to comment
Share on other sites

Vineri masina sotiei a mers la WPP pentru remap. Asa cum ma asteptam, a scos stock mai mult decat puterea declarata, dupa remap un pic peste 200cp. Buburuza trage senzational acum, insa am 2 erori pe diagnoza care vor trebui rezolvate. Daca nu se vor rezolva, fac revert la software-ul de fabrica, sau la cel de 118i asa cum sugera mai sus @SKW.

 

Atasat fisa dyno.

post-9582-0-82929100-1548054830_thumb.jpg

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut. Se pare ca am ajuns la WPP cu eroarea respectiva. Se defectase o componenta care actioneaza pompa de apa; se numeste "friction gear servodrive", si nu am stiut. Am inlocuit piesa, a fost 550 lei, OE. A ramas o eroare legata de faptul ca masina detecteaza ca software-ul a fost modificat.

 

Ca impresie generala: wow! Nu am mers peste 200, pentru ca sunt cu anvelopele de iarna, dar ma astept ca top spead sa se apropie de 230 la cum trage acum. Pe 0-100 e undeva sub 7s. Urmeaza sa cumpar si sa montez racitorul de ulei (care lipseste la N13-le montat pe 116i), si sa caut un intercooler mai mare care sa se potriveasca fara modificari. Probabil, va trebui sa pun jante ceva mai late pe spate, pentru ca acum rupe usor aderenta in kick down si la 70km/h.

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit ca un intercooler care se potriveste si nu e nici foarte scump e cel stock de pe M135i. La puterea asta conteaza mult cauciucurile, poate daca iei o pereche buna pentru spate rezolvi problema cu aderenta ? Edited by bmmr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.