Jump to content

F20, 116i


mcliviu

Recommended Posts

Am citit ca un intercooler care se potriveste si nu e nici foarte scump e cel stock de pe M135i. La puterea asta conteaza mult cauciucurile, poate daca iei o pereche buna pentru spate rezolvi problema cu aderenta ?

 

Merci, citisem de intercooler-ul de 135i. Sa vad pe unde gasesc.

E iarna inca, e normal sa rupa usor aderenta. Anvelopele sunt bune, nu aici e problema. Nu stiu daca ai citit, dar pare-se ca in bucuresti s-au utilizat niste substante care sa impiedice ridicarea prafului in atmosfera. Acele substante au creat o chestie gen mazga, destul de periculoasa pentru aderenta. Am patit intr-o zi sa ma opresc la limita (m-am si speriat), fara sa imi dau seama de ce e pe jos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

N-am mai scris nimic aici. Masina a ajuns cu bine la 206k, iar acum se bucura un alt proprietar de ea. A fost o masina care mi-a fost foarte draga.

Buburuza a fost inlocuita cu un 118i din 2018. Imi voi face timp de o prezentare.

Topicul poate fi inchis/locked.

 

Merci!

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

N-am mai scris nimic aici. Masina a ajuns cu bine la 206k, iar acum se bucura un alt proprietar de ea. A fost o masina care mi-a fost foarte draga.

Buburuza a fost inlocuita cu un 118i din 2018. Imi voi face timp de o prezentare.

Topicul poate fi inchis/locked.

 

Merci!

 

Te salut Liviu,

 

Si pe mine ma bate gandul sa fac stage 1 pentru 118i al meu din 2012 cu 150k. Ma intreb totusi daca aceasta modificare ar putea afecta cumva durata de viata a masinii. Poti sa ma indrumi te rog? Sunt curios de ce ai vandut masina imediat dupa ce ai facut stage 1? S-a intamplat ceva cu ea? Ai reusit sa stergi erroarea aceea din bord in care spuneai ca ECU nu recunoaste software modificat?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Te salut Liviu,

 

Si pe mine ma bate gandul sa fac stage 1 pentru 118i al meu din 2012 cu 150k. Ma intreb totusi daca aceasta modificare ar putea afecta cumva durata de viata a masinii. Poti sa ma indrumi te rog? Sunt curios de ce ai vandut masina imediat dupa ce ai facut stage 1? S-a intamplat ceva cu ea? Ai reusit sa stergi erroarea aceea din bord in care spuneai ca ECU nu recunoaste software modificat?

 

Multumesc anticipat!

 

 

Salut,

Orice modificare faci, poate afecta fiabilitatea daca abuzezi de masina. Recomandarea la marire de putere, ar fi sa pui un intercooler mai mare (se poate pune intercooler de 135i). Nu m-a deranjat foarte tare problema respectiva, si nu am mai insistat la Catalin de la WPP sa rezolve.

Masina respectiva, era masina sotiei, si modificarea am facut-o in ianuarie, iar masina am vandut-o in septembrie.

Motivul vanzarii are legatura cu altceva, nu cu masina respectiva: dupa niste evenimente cu a mea, am decis ca vreau masini mai noi, in garantie, asa ca am luat un 118i din 2018, cu aprox 20k rulati, si garantie, si am pus si F10-le in vanzare. :-)

Daca vrei sa faci stage 1, recomand WPP. Motorul ala duce pana la 220cp fara schimbare de interne, dar mare atentie la temperaturi, si ulei. Cand mergi tare, va consuma ulei, insa consumul de ulei este este normal.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.