BMWClub: Automobile Rulate - BMWClub

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Automobile Rulate

#1 User is offline   raresh19 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 11 July 2016 - 09:58

buna ziuam
planuiesc sa-mi schimb masina, si ma gandeam sa ma uit la reprezentanta la automobile rulate. Totuși m-as orienta catre masinile rulate in Germania, știți cumva daca se pot comanda la noi in reprezentanta mașini rulate in Germania? adica sa nu fiu nevoit sa merg personal dupa ea? si daca da stiti daca se percep anumite taxe pentru a o aduce?
multumesc!
0

#2 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 11 July 2016 - 10:20

Salut, da, poti sa cumperi masina rulata de la o reprezentanta BMW din Germania. Asa am facut cu un F30 cumparat prin leasing pe firma. M-a costat livrarea la MHS CRAIOVA 1500 euro care a fost onorariul MHS pentru transport cu platforma si toate formalitatile. MHS Craiova a mai negociat la pret cu aia din Germania si mi-au obtinut si o reducere de 2500 euro din pretul initial cerut de ei. Uneori iesi mai ieftin la pret de achitizie plus livrare decat daca te-ai duce tu sa o iei din Germania.
0

#3 User is offline   raresh19 

• Nou venit
  • Pip

Posted 11 July 2016 - 11:11

Multumesc frumos de informație, asta ma interesa si pe mine ca drumul pana acolo si cazarea si umblatul te-ar ajunge mai scump. Multumesc de informație încă odată! Cand ma hotărăsc o sa merg direct la ei sa vorbesc!
0

#4 User is offline   Schumi 

• Senior
  • Interests:cars..cars..cars :)

Posted 26 July 2016 - 16:45

Salut, iti stau la dispozitie cand te hotarasti. Putem aduce, cu conditia sa fie de la dealer BMW.
0

#5 User is offline   godoroja 

• Începător

Posted 16 February 2017 - 00:32

http://www.bmwclub.r...20#entry2387346

This post has been edited by X X L: 16 February 2017 - 08:50
Reason for edit: flood

0

#6 User is offline   godoroja 

• Începător

Posted 16 February 2017 - 01:04

Si uite asa o sa renunt si la BMW, la fel cum in 2006 am inchis definitiv subiectul cu Vw/ audi/ seat/ skoda - Porsche Romania..
Ne ducem naibii pe Lexus Rx, pe Toyota Landcruiser...pe Subaru, Kia si Hyundai. Calitatea e mult sub la ultimele 3 dar macar nu se strica nimic...

This post has been edited by godoroja: 16 February 2017 - 01:26

0

#7 User is offline   STO 

• Membru

Posted 16 February 2017 - 01:17

interesant ce spui acolo si trist in acelasi timp. ce raspund ai primit de la bmw?
1

#8 User is offline   godoroja 

• Începător

Posted 16 February 2017 - 01:23

Am toate e-mailurile si expertiza, voi prezenta curand absolut tot cazul cu toate documentele anexate! Sa vedeti si voi ce fac pungasii astia! Daca ini spuneau domnule a fost lovita...era ok, stiam ce fac! Dar sa dai cu 4000 euro mai mult decat pretul masinilor similare inseamna sa fii nebun sau sa cauti calitate si siguranta. Si am picat exact la cel care trebuia sa-mi dea aceasta siguranta, fiind la alta categorie fata de o persoana fizica din targ... Ma gandesc...
0

#9 User is offline   STO 

• Membru

Posted 16 February 2017 - 01:33

din pacate grupul bmw este cel putin la acelasi nivel cu samsarii din targ daca nu mai rau. Actioneazai in instanta sa iti restituie suma platita pe masina si inmaneazale cheile de la masina.

De ceva timp caut un 750d 2013-2014, am gasit unul la auto rulate, cu exact 6000 peste pretul maxim din piata cu 129.000k dar un cu volan si un scaun uzat mult mai rau decat masini de pe autovit cu peste 250.000 in bord(nu stiu reali) din 2009, concluzia o tragi singur eu le-am zis pas. Si mai avem incredere in ei cand mergem sa aflam istoricul unei masini.

PS: in 2007 am cumparat pentru parinti un Logan nou din reprezentanta cu 26km efectuati si rezervorul plin 75% :))) interesant nu?..
0

#10 User is offline   godoroja 

• Începător

Posted 16 February 2017 - 01:39

De acord cu tine! Cred totusi ca astia trebuie sa dispara de pe piata daca ofera astfel de servicii! Astia sunt romanii de garda veche, cei de care nu scapam din 1989. Tot pe ţepuit si inselat, au dus asta la nivel de arta! Eu unul m-am saturat de astfel de oameni. Dar nu am putut niciodata sa cred ca pot face astfel de magarii. Automobile Bavaria nu se sinchiseste sa raspunda. Nu-i nimic!
Si eu, ca sa nu am probleme pe viitor, sunt obligat de lege sa prezint cumparatorului aceasta problema, ca doar eu nu-s tepuitor, sunt un om corect! Si uite cum i-am luat nevesti-mii masina noua si am ramas pe cap cu acest junghi pe care l-am scos la vanzare de 4 luni si nimic. Acum trebuie sa le spun ca a avut avarie, iti dai seama ce scade pretul...

This post has been edited by godoroja: 16 February 2017 - 01:42

0

#11 User is offline   STO 

• Membru

Posted 16 February 2017 - 01:58

am o banuiala ca daca raspunde Automobile Bavaria, o sa fie un raspuns clasic de genul " o sa analizam problema" dupa care toata culpa o sa iti fie plasata tie de genul"" de unde sa stim noi ca nu ati avut un acident din moment ce ei ti-au dat in scris ca masina e ok(deci teoretic verificata tot de ei"..
Asta e cam in felul urmator, merg in targ sa iau masina samsarul imi spune ca sunt km reali imi da si in scris dupa care scoate un soft de diagnoza isi citeste singur km care ia dat tot el inapoi si spune VEZI BOSS SUNT REALI. singura diferenta AB si samsari e statutul juridic ATIT.

Acum vreo 8 ani cand am luat un e39 aveam un sunet usor deranjant la motor, am fost la bmw sa vedemc e are. Raspunsul lor: costa cateva mii de euro reparatia( nu au specificat cate) daca vi se pare scump va recomandam un service unde se face mai ieftin. La atelierul recomandat de ei ma costa 1500 euro, deoarece a ""constatat ca e pistonul 6 spart" am zis pas am mers la un simplu mecanic de garaj care cu 100 lei parca a rezolvat problema care a descoperito in max 10 secunde, praf la o bobina si scanteia dadea in blocul motor. Poftim reparatie de mii de euro cum doreau domni de la bmw.

Trist dar asta avem si cu asta defilam din pacate

odata cu toata povestea asta imi amintesc ca in 2012-2013 socrul meu cumpara un e90 de la cluj auto rulate, vine cu el acasa masina merge perfect, dar are o problema la lumini , mers pentru diagnoja la bmw timisoara, unde afla cu stupoare ca masina are navi mic( nu mare cum era pe masina) ca masina are trapa(dar nu mai avea) ca are interior textil (dar masina are de piele) deci cei care iau vandut-o au facut din 2 masini una dar buna sincer. Dimineata masina a plecat spre cluj pentru returnarea sumei, lucru ce sa si intamplat.
3

#12 User is offline   godoroja 

• Începător

Posted 17 February 2017 - 10:34

Saptamana viitoare le ajunge si notificarea transmisa prin executor judecatoresc. Si la Automobile Bavaria si la Contempo. Spre stiinta catre BMW Romania si bineinteles tradusa in engleza si trimisa si la BMW/MINI AG. Sa vada si firma mama cum niste romanasi neaosi isi bat joc de brand-ul BMW!
6

#13 User is offline   tzucul 

• Cu masina....

Posted 25 February 2017 - 09:37

Tocmai de aia masinile second hand de 1 an maxim 2 se cumpara de la bmw din Germania.Am si eu cunostinte ca masini lovite si reparate se vand de bune la noi prin reteaua bmw.De multe ori masinile sunt fie de drive test fie ale angajatilor sau a patronatului.Ilegalitatea se face cand viitoarul proprietar nu este instiintat de problemele masinii.O alta practica care se face la noi este aducerea de masini lovite de afara (in general masini aproape noi) si repararea in service bmw ulterior fiind vandute de bune (nefiind inregistrate daunele in reteaua bmw si istoric).Trist din pacate.
0

#14 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 25 February 2017 - 11:12

Dragi colegi, din pacate suntem o tara de mana a doua a UE unde firmele mari precum BMW isi bat joc de clientii lor. Stiu caz in care s-a vandut BMW F10 de nou, desi masina fusese lovita grav in fata. Nu l-au instiintat pe om deloc, i-au vandut-o de buna. E bataie de joc. Multe reprezentante baga costuri pe gat clientilor. Asta seic mai practica si afara, dar la aia daca vinzi ceva nou si nu e nou, ai pus-o. Platesti amenda si daune si iti inchid aia pravalia, fara discutii. Din pacate am ajuns sa importam nu doar masini 2nd daune totale, importam si daune totale ce ne sunt vandute de bune si noi. Jalnic....
0

#15 User is online   BOASKA 

• Fan

Posted 25 February 2017 - 11:38

Asa este, nu avem legi, daca toti vanzatorii autorizati de masini ar fi nevoiti sa ofere garantie, atunci nu mai existau milioanele de cazaturi ando germania, trebuiau sa le dea mai departe DOAR EXPORT in Africa....

Dar vedeti, altii isi cumpara masini noi, le tin 2-3 ani, pe urma ajung pe mana la turcalai, mai trag si aia un pic pe ele, pe urma masinile trebuie sa dispara de pe piata, si atunci apare romanul, polonezul, slovacu, le ia vrac fara sa se uite la altceva decat sa fie diesel si sa aiba optiuni....

Stati linistiti ca si masinile cumparate in reprezentanta in germania au lovituri, dar nu daune totale, alea ajung pe sub mana in romania...., mici lovituri, vopsituri partiale, usi, bari protectie astea sunt la ordinea zilei, dar cand vrei sa cumperi masina ti se aduce la cunostinta ce interventii a avut la caroserie sau motor, acum daca si aia spun chiar tot tot nu sunt sigur.....

Parerea mea este ca mai bine platiti un ban in plus si luati direct din lantul bmw din occident, unde se ofera eurogarantie si istoric complet
0

#16 User is offline   nicko2008 

• Începător

Posted 13 March 2017 - 14:38

Si eu recomand acelasi lucru,o masina de maxim 3 ani sa o cumparati direct din Germania,a mea are 3 ani,cumparata din Munchen reprezentanta,dupa ce am platit-o a trebuit sa mai astept 2 zile pana trece toate testele BMW pt acordarea certificatului de conformitate si garantie europlus,cel putin ma stiu cu sufletul impacat pe ce am dat banii,imi pare rau de user-ul de mai sus cu mini(nici nu vreau sa imi imaginez ce este si ce a fost in sufletul lui)
0

#17 User is offline   godoroja 

• Începător

Posted 15 March 2017 - 08:58

Mi-a trecut, nu este nimic acum in sufletul meu. Decat sentimentul ca traim intr-o tara de 2 lei si ne meritam soarta...Banii ii iau eu de la ei mai devreme sau mai tarziu. Vreau sa fac acest caz public (TV).
2

#18 User is offline   nicko2008 

• Începător

Posted 15 March 2017 - 12:29

View Postgodoroja, on 15 March 2017 - 08:58, said:

Mi-a trecut, nu este nimic acum in sufletul meu. Decat sentimentul ca traim intr-o tara de 2 lei si ne meritam soarta...Banii ii iau eu de la ei mai devreme sau mai tarziu. Vreau sa fac acest caz public (TV).

Sunt sigur ca tot ce s-a intamplat este adevarat,nici un om normal la cap nu ar mai umbla atat daca nu ar avea dreptate,sper sa reusesti,sa ne tii la curent,oricum aceste posturi sunt citite si de cei de la firma reclamata

This post has been edited by nicko2008: 15 March 2017 - 12:30

0

#19 User is offline   godoroja 

• Începător

Posted 17 March 2017 - 16:50

Va tin la curent oricum. Sa fie sanatosi daca citesc. Ne vedem la instanta. Sunt curios ce va raspunde BMW/MINI AG. M-am lamurit si cu BMW GROUP ROMANIA (importatorul).
Am discutat si cu un avocat de penal. Fapta este direct inselaciune. Analizam si formularea unei plangeri penale pentru inselaciune. Autorii: AB si Contempo - Societati comerciale.

This post has been edited by godoroja: 17 March 2017 - 16:56

1

Share this topic:

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro