Jump to content

Fulie vibrochen rupta (e90 320d)


Recommended Posts

Am schimbat eu la Filaret si am pus pe original.....aveam un mic chitait acum ca s-a racit afara,sigur era de la curea dar am avut niste bani si am schimbat tot kit-ul.Forumul asta nu stiu la ce e bun ca eu mare lucru nu am aflat in schimb aflu doar pe banii mei.....smecheria nu este ce pui(Corteco sau OE sau ce draq o mai fi) ci mai ales daca aia care pun fulia folosesc scula aia care centreaza fulia .spun asta pt ca am fost acolo si am vazut .....normal ca daca o pui la mana este aproape imposibil sa o centrezi si cade repede apoi.Evident cureaua originala are un puf si nu scartaie neam.La mine s-a vazut schimbarea.Donez piesele ramase....fabricatie OE.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am schimbat eu la Filaret si am pus pe original.....aveam un mic chitait acum ca s-a racit afara,sigur era de la curea dar am avut niste bani si am schimbat tot kit-ul.Forumul asta nu stiu la ce e bun ca eu mare lucru nu am aflat in schimb aflu doar pe banii mei.....smecheria nu este ce pui(Corteco sau OE sau ce draq o mai fi) ci mai ales daca aia care pun fulia folosesc scula aia care centreaza fulia .spun asta pt ca am fost acolo si am vazut .....normal ca daca o pui la mana este aproape imposibil sa o centrezi si cade repede apoi.Evident cureaua originala are un puf si nu scartaie neam.La mine s-a vazut schimbarea.Donez piesele ramase....fabricatie OE.

 

Cat te-a costat la Filaret fulia si cureaua plus manopera?

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu un alt filmulet filmat slow motion, eu tot zic ca problema e fulia...

 

https://www.youtube.com/watch?v=azJc8omiHY4

 

"Am schimbat eu la Filaret si am pus pe original.....aveam un mic chitait acum ca s-a racit afara,sigur era de la curea dar am avut niste bani si am schimbat tot kit-ul.Forumul asta nu stiu la ce e bun ca eu mare lucru nu am aflat in schimb aflu doar pe banii mei.....smecheria nu este ce pui(Corteco sau OE sau ce draq o mai fi) ci mai ales daca aia care pun fulia folosesc scula aia care centreaza fulia .spun asta pt ca am fost acolo si am vazut .....normal ca daca o pui la mana este aproape imposibil sa o centrezi si cade repede apoi.Evident cureaua originala are un puf si nu scartaie neam.La mine s-a vazut schimbarea.Donez piesele ramase....fabricatie OE. "

 

@dorubimotoru - scula respective cred ca era pentru a bloca fulia, nu pentru a centra, din cate stiu are in spate un distantier, theoretic nu se poate pune gresit..

Link to comment
Share on other sites

Cei care spun ca au facut peste 250mii km cu o fulie....ati avut masina de noua?Stiti voi ca fulia aia a tinut peste 250mii km?Bmw spune ca la 90.000km se schimba,eu n-am schimbat-o si la 112.000km mi-a aruncat curelele de pe ea.Masina in cauza un E90 de noua la mine.
Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat masina la 97000 de km si fulia am schimbato la aproape 300000 de km ... nu s a rupt avea o bataie. sunt absolut convins ca nu schimbato nimeni niciodata daca a schimbato la mine a mers 230000 de km... motor m57 3.0d dar pe vremea aia se faceau masini si motoare cu simt de raspundere
Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu un alt filmulet filmat slow motion, eu tot zic ca problema e fulia...

 

https://www.youtube.com/watch?v=azJc8omiHY4

 

"Am schimbat eu la Filaret si am pus pe original.....aveam un mic chitait acum ca s-a racit afara,sigur era de la curea dar am avut niste bani si am schimbat tot kit-ul.Forumul asta nu stiu la ce e bun ca eu mare lucru nu am aflat in schimb aflu doar pe banii mei.....smecheria nu este ce pui(Corteco sau OE sau ce draq o mai fi) ci mai ales daca aia care pun fulia folosesc scula aia care centreaza fulia .spun asta pt ca am fost acolo si am vazut .....normal ca daca o pui la mana este aproape imposibil sa o centrezi si cade repede apoi.Evident cureaua originala are un puf si nu scartaie neam.La mine s-a vazut schimbarea.Donez piesele ramase....fabricatie OE. "

 

@dorubimotoru - scula respective cred ca era pentru a bloca fulia, nu pentru a centra, din cate stiu are in spate un distantier, theoretic nu se poate pune gresit..

 

 

Mie mi se pare ca e cam varza rola aia de la ce o fi cea neagra, exact cum ti-am spus de prima oara, mi se pare ca aia se misca foarte urat

 

Cel mai bine se vede cat de urat se misca de la 0:8 pana la 0:43.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am demontat si montat fulia in alt service, parca s-a accentuat zgomotul.. o sa iau una originala, nu inteleg cum la toata lumea merge ok corteco...si la mine..asa ghinion..

 

https://www.youtube.com/watch?v=-GFTat_k6xc

 

https://www.youtube.com/watch?v=azJc8omiHY4 - aici slow speed

 

https://www.youtube.com/watch?v=YIyp7ZMmuNc

Link to comment
Share on other sites

...cum ti-am zis, mie mi se pare ca aia de sub fulie se misca urat si totusi nu aud niciun zgomot clandestin...cat despre mersul ei...da galopeaza putin insa asa fac toate...si aia din stanga fuliei si aia de sub fulie galopeaza mai rau decat fulia.

 

Ia una originala daca te deranjeaza atat de mult, insa vezi sa nu-ti faca la fel...dar cel putin o sa fi linistit:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

In atentia celor cu e90 320 d

Cu toate ca fusese verificata in urma cu 3 luni a cedat in oras ,pur si simplu am gasit o pe scut

Un Noroc Extraordinar ,tocmai ce venisem de la un drum de 500km si nu mi place sĂŁ merg..... cu groazĂŁ mĂŁ gandesc ce s ar fi putut ĂŽntampla .

Corteco fulie 500 lei

Toate rolele noi Ina 200

Curea conti 75

Manopera 160 +40 :) la mecanicul meu de nota 10

Super Noroc

post-72384-0-99418400-1530806796_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest CosmaCosmin

Sunt in dubiu,

sa platesc reprezentantei,

sau sa imi iau piesele OEM si sa o fac la un mecanic de incredere?

 

 

 

Code Descriere Cantitate Stoc (fara T.V.A.) Disc. (fara TVA)

RON % RON

FULIE MOTOR, KIT ROLE, CUREA

Pachet 1123010 Demontare Âşi remontare/ĂŽnlocuireamortizor de

DEMONTARE ÂŞI REMONTARE/ĂNLOCUIRE 19,58 156,66

AMORTIZOR DE VIBRAĂII

1123010

11238513539 FULIE MOTOR 1,00 N 1 692,39 1 692,39

11238585220 SURUB 4,00 D 14,44 57,75

11117802665 SIMERING PALIER A.C. 1,00 D 125,04 125,04

============================================================

Pachet 1128510 Ănlocuire curea de antrenare pentrualternator

ĂNLOCUIRE CUREA DE ANTRENARE PENTRU 19,58 58,75

ALTERNATOR

1128510 3,00

11288519128 CUREA 1,00 N 197,77 197,77

============================================================

ĂNLOCUIRE TENSIONATOR PENTRU CUREAUA 19,58 97,92

DE ANTRENARE A ALTERNAT

1128520 5,00

11287810807 ROLA INTINZATOARE 1,00 N 490,96 490,96

46517655585 SURUB 2,00 D 16,90 33,80

 

SUBTOTAL: manopera: 313,33 piese:2 597,71 TOTAL:2 911,04

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 years later...
Salut , am schimbat astĂŁzi fulia cu una la vre o 600 de lei , nu știu exact marca fuliei , știu doar ca s au chinuit sa scoatĂŁ șurubul acela vre o ora . Totul bine intr un final l au scos , au montat fulia (la mâna) iar când am ajuns acasĂŁ se aude un zgomot ca un țacanit mai gros in partea dreapta . A mai pĂŁțit cineva așa ceva ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut , am schimbat astĂŁzi fulia cu una la vre o 600 de lei , nu știu exact marca fuliei , știu doar ca s au chinuit sa scoatĂŁ șurubul acela vre o ora . Totul bine intr un final l au scos , au montat fulia (la mâna) iar când am ajuns acasĂŁ se aude un zgomot ca un țacanit mai gros in partea dreapta . A mai pĂŁțit cineva așa ceva ?

 

Salut,

Cum au blocat motorul pentru schimbarea fuliei, au avut cheie speciala, au blocat volanta cu pin sau au bagat ranga la volanta?

Daca nu au stricat ceva atunci probabil ca fulia este defecta din fabricatie, am luat si eu una care era mai varza de noua decat cea veche.

Aplica pentru garantie in caz ca zgomotul provine de la ea.

 

Bafta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.