Jump to content

Recommended Posts

Oameni buni, unitatile ID4 resoftate la ID5/6 se rebooteaza, mai des sau mai rar, dar sunt instabile fara dubii.

Motivul este ca unitatile ID4 au doar 2 GB RAM, pe cand cele cu ID5/6 au 4 GB RAM. Frecventa cu care se manifesta depinde de versiunea de soft si aplicatia rulata. Cel mai des puteti observa acest fenomen in timp ce utilizati navigatia, mai ales intr-un oras mare.

Au fost discutii nenumarate despre upgrade-ul memoriei RAM care e sudata pe placa de baza a unitatii, dar nu e o operatiune pentru oricine.

Cea mai buna solutie e sa inlocuiti unitatea din prima pentru ca oricum aici veti ajunge.

Eu am citit pe forumuri din afara (State) ca sunt multi care au facut upgrade de la Id4 la Id6 doar prin resoftare si nu au probleme.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, unitatile ID4 resoftate la ID5/6 se rebooteaza, mai des sau mai rar, dar sunt instabile fara dubii.

Motivul este ca unitatile ID4 au doar 2 GB RAM, pe cand cele cu ID5/6 au 4 GB RAM. Frecventa cu care se manifesta depinde de versiunea de soft si aplicatia rulata. Cel mai des puteti observa acest fenomen in timp ce utilizati navigatia, mai ales intr-un oras mare.

Au fost discutii nenumarate despre upgrade-ul memoriei RAM care e sudata pe placa de baza a unitatii, dar nu e o operatiune pentru oricine.

Cea mai buna solutie e sa inlocuiti unitatea din prima pentru ca oricum aici veti ajunge.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu 2 intrebari:

 

1. Se mai poate face downgrade dupa codarea din ID4 in ID6?

2. Cum pot sa aflu daca am ID4 sau NBT normal?

 

M-as baga eu la o proba daca am ID4 si daca mai merge downgrade.

 

PS: si NBT se reseteaza singura uneori din cauza navigatiei, deci eu sunt obisnuit sa fiu lasat balta in orase mari cu trafic intens flowers.png

Link to comment
Share on other sites

Salut am si eu 2 intrebari:

 

1. Se mai poate face downgrade dupa codarea din ID4 in ID6?

2. Cum pot sa aflu daca am ID4 sau NBT normal?

 

M-as baga eu la o proba daca am ID4 si daca mai merge downgrade.

 

PS: si NBT se reseteaza singura uneori din cauza navigatiei, deci eu sunt obisnuit sa fiu lasat balta in orase mari cu trafic intens flowers.png

 

 

1. nu

2. cu VIN

 

NBT nu se reseteaza decat daca are probleme cu HDD-ul, ID4 flash-uit la ID5 se reseteaza intotdeauna la 20-30 secunde dupa calcularea unei rute, practic functia de navigatie nu este utilizabila deloc, poti vedea pozitia masinii pe harta si atat.

 

PS: o unitate ID4 flash la ID5 va merge doar cu monitor Apix1, daca masina are Apix2 acum va fi necesara schimbarea lui.

Link to comment
Share on other sites

1. nu

2. cu VIN

 

NBT nu se reseteaza decat daca are probleme cu HDD-ul, ID4 flash-uit la ID5 se reseteaza intotdeauna la 20-30 secunde dupa calcularea unei rute, practic functia de navigatie nu este utilizabila deloc, poti vedea pozitia masinii pe harta si atat.

 

PS: o unitate ID4 flash la ID5 va merge doar cu monitor Apix1, daca masina are Apix2 acum va fi necesara schimbarea lui.

 

Atunci stau pe banca cu ideea asta. Mersi de sfat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Dar ce faci tu CD de fapt? Remote Services se pastreaza.

Verifici meteo?

 

Am cautat un service care imi cere 1500 euro pentru un nou head unit cu fsc dar am si o optiune cu flash la id5 si wifi antena la 200 euro.

Diferenta de pret este foarte mare acum si da presupun ca nu o sa verific vremea.

Parerile sunt impartite, altii spun ca la o perioada de timp voi ajunge sa schimb unitatea dupa ce fac update la firmware si nu e recomandat .

Voi ce imi recomandati. Pretul de 1500 este cam mare si nu cred ca merita doar pentru un Carplay. Voi ce imi recomandati.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat un service care imi cere 1500 euro pentru un nou head unit cu fsc dar am si o optiune cu flash la id5 si wifi antena la 200 euro.

Diferenta de pret este foarte mare acum si da presupun ca nu o sa verific vremea.

Parerile sunt impartite, altii spun ca la o perioada de timp voi ajunge sa schimb unitatea dupa ce fac update la firmware si nu e recomandat .

Voi ce imi recomandati. Pretul de 1500 este cam mare si nu cred ca merita doar pentru un Carplay. Voi ce imi recomandati.

 

CarPlay merge teoretic ok pe flash.

Problema e cu Navi original pe flash unde mai da rateuri.

 

Deci daca doar CarPlay vrei eu as face flash...

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma e cineva care a facut flash de la NBT EVO ID4 la ID6 pentru carplay si totul merge OK? Am citit ca s-ar restarta din cauza ca are doar 2 GB Ram in timp ce folosesti navigatia. Am discutat cu 2 persoane care fac software update la ID6 de pe OLX si se jurau ca nu se restarteaza deloc in Romania ci doar daca iesi cu masina in vest in orase cu orase foarte complexe. Altii care vand module (box-uri chinezesti) sau fac update hardware (adica schimba cu totul modulul, idrive si ecranul) cu 1500 EUR spun ca ceilalti mint si ca defapt sistemul devine instabil dupa flash si se va restarta si in RO. Nu stiu ce sa mai cred...

Pana la urma as fi tentat sa fac si eu flash la ID6 (avand in vedere ca am ID4 pe un seria 3 din 05.2016 NBT EVO) pentru ca oricum din momentul in care as avea carplay nu as mai utiliza niciodata navigatia masinii; as sta doar pe Waze...

 

Pareri?

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma e cineva care a facut flash de la NBT EVO ID4 la ID6 pentru carplay si totul merge OK? Am citit ca s-ar restarta din cauza ca are doar 2 GB Ram in timp ce folosesti navigatia. Am discutat cu 2 persoane care fac software update la ID6 de pe OLX si se jurau ca nu se restarteaza deloc in Romania ci doar daca iesi cu masina in vest in orase cu orase foarte complexe. Altii care vand module (box-uri chinezesti) sau fac update hardware (adica schimba cu totul modulul, idrive si ecranul) cu 1500 EUR spun ca ceilalti mint si ca defapt sistemul devine instabil dupa flash si se va restarta si in RO. Nu stiu ce sa mai cred...

Pana la urma as fi tentat sa fac si eu flash la ID6 (avand in vedere ca am ID4 pe un seria 3 din 05.2016 NBT EVO) pentru ca oricum din momentul in care as avea carplay nu as mai utiliza niciodata navigatia masinii; as sta doar pe Waze...

 

Pareri?

 

Boxuri chinezesti cu 1500 euro ? Pai e 400 de dolari acum o navigatie cu Android 9 (maxim 500 cu carplay) si e 100 de ani peste ID6 . BTW, ca tot te agiti cu sistemul audio - pune un "box" chinezesc cu Android , instaleaza Noozxoide (procesor de sunet software) si adauga niste tweetere in usile din fata . O sa vezi ce sunet poti sa scoti .

Link to comment
Share on other sites

Boxuri chinezesti cu 1500 euro ? Pai e 400 de dolari acum o navigatie cu Android 9 (maxim 500 cu carplay) si e 100 de ani peste ID6 . BTW, ca tot te agiti cu sistemul audio - pune un "box" chinezesc cu Android , instaleaza Noozxoide (procesor de sunet software) si adauga niste tweetere in usile din fata . O sa vezi ce sunet poti sa scoti .

 

Salut,

 

Box-urile chinezesti sunt 250 EUR. Full upgrade hardware/software la NBT EVO 6 e 1500 EUR. Astept pe cineva care chiar are flaxh ID4-ID6 si poate confirma ca in RO e stabil.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am raspuns cred pe vreo trei canale de comunicare, PM, mail, FB.

Iti mai spun aici inca o data:

 

Se poate face flash la o unitate ID4 la versiunea ID6 dar sunt 3 probleme pe care trebuie sa le iei in considerare:

1. flashul este ireversibil

2. Serviciile Connected Drive nu vor mai fi functionale

3. Unitatea va reboota ori de cate ori vei incarca o adresa de navigatie indiferent unde este aceasta, poate fi si l 2 strazi distanta. In unele situatii unitatea va reboota si fara adrese de navigatie incarcate. Memoria de 2GB in in loc de 4GB este cauza acestor rebooturi.

 

Personal nu recomand acest flash la ID6.

Ai varianta OEM cu inlocuirea unitatii de navigatie la ID6 si toate servicile functionale sau orice solutie aftermarket doresti cu tot felul de box-uri chinezesti mai mult sau mai putin performante.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am stat in dubii la fel cateva luni.

Pana am luat o amenda babana si am pus ID6 nativ, chiar daca folosesc doar CarPlay, deci puteam scapa cu un box chinezesc.

 

Am evitat chinezescul pentru ca stiu ca in timp nu va fi stabil, iar garantie sau update nu primesti la ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pentru ca mai este putin pana se lanseaza noul Seria 5 (G30) care va avea in premiera noul sistem de navigatie EVO ID6, am instalat acest sistem pe un E71 din 2011 sa ii testam calitatile si noutatile cu care vine pe piata.

 

In premiera cateva impresii si fotografii cu noul sistem EVO iDrive 6.

 

Noutatile la ID6 sunt:

- grafica putin schimbata fata de ID5 de pe Seria 7 (G11);

- Apple Car Play wireless (optiune care se poate adauga la orice masina cu ID5 sau ID6;

- WiFi (media streaming si hotspot);

- BMW Apps wireless (nu mai e nevoie sa conectezi telefonul pe USB pentru Apps);

- Screen Mirroring;

- etc.

 

IMG_0127.jpg

 

IMG_0132.jpg

 

IMG_0135.jpg

 

IMG_0136.jpg

 

IMG_0137.jpg

 

IMG_0139.jpg

 

IMG_0140.jpg

 

As fi interesat de un upgrade de la ID4 la id5 sau 6, mai ales pentru CarPlay. Am un F30 din oct 2015, cu ecran mare și joystick cu touch.

Ma puteți ajuta? Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

1. nu

2. cu VIN

 

NBT nu se reseteaza decat daca are probleme cu HDD-ul, ID4 flash-uit la ID5 se reseteaza intotdeauna la 20-30 secunde dupa calcularea unei rute, practic functia de navigatie nu este utilizabila deloc, poti vedea pozitia masinii pe harta si atat.

 

PS: o unitate ID4 flash la ID5 va merge doar cu monitor Apix1, daca masina are Apix2 acum va fi necesara schimbarea lui.

 

eu am reusit sa fac downgrade de la id6 la id4 :))

mi-am facut singur talul , am pus fisierele de id4 si am dat flash

pac, ID4

 

Edited by DragosVl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca asa trebuie sa mearga si de la id4 la id5/6. TAL generat si fisierele din soft-ul ID5/6. Sper sa reusesc sa pun mana pe un id4 sa-l "macelaresc".

 

P.S. Nu ma asteptam ca cei care se ocupa cu asa ceva sa explice procedura, ca vrem sa le furam painea de la gura :goodjob: ... In fine... Promit ca voi posta procedura completa imediat ca voi reusi sa o fac.

Edited by theWarlordC
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.