Jump to content

Solutie muzica fara a inlocui casetofonul masinii.


Recommended Posts

Salut, deschid topicul acesta pentru o problema care incerc sa o rezolv de vreo doua luni, am citit numeroase topicuri fara a gasi o solutie si cred ca nu sunt singuul cu aceata probema.

Ideea e simpla, vreau muzica in masina de pe stick/telefon dar nu vreau sa schimb casetofunul masinii pt ca se aude foarte bine cel original + ador aspectul bordului, un casetofon cu un alt design ar arata ca nuca in perete, vorba aia + nu stiu daca comenzile de pe volan vor functiona cu noul casetofon.

Cateva solutii gasite de mine, ce parere aveti?

- modulator FM, care se aude ca naiba

- muzica de pe cd, dar imi ia mult timp sa fac cd-urile si imi da cu virgula (de la denivelarile din asfalt cred)

- navigatie, dar mi se pae oarte scumpa + stiu ca un android dupa o perioada de timp deja face probleme.

- gasisem pe internet cum ca ar exista un dispozitiv care il conectez in locul magaziei de cd-uri si in el poti baga un stik sau card de memorie, dar eu nu gasesc sa am magazie sau cablurile de conectat nicaieri in portbagaj.

- Instalarea unei mufe jack auxiliare, are cineva o schema despre cum se face?

- Instalarea unui kit bluetooth (masina mea nu are), se poate reda muzica prin el? care ar fi calitatea?

 

Alte idei?

 

PS: se poate conecta un tun de bas la casetofonul original?

Edited by Hightlink
Link to comment
Share on other sites

- gasisem pe internet cum ca ar exista un dispozitiv care il conectez in locul magaziei de cd-uri si in el poti baga un stik sau card de memorie, dar eu nu gasesc sa am magazie sau cablurile de conectat nicaieri in portbagaj.

 

si

 

- Instalarea unui kit bluetooth (masina mea nu are), se poate reda muzica prin el? care ar fi calitatea

 

 

le poti avea in aceiasi unitate, cum ar fi GROM audio, Yatour sau Dension.

 

Grom e cea mai scumpa dintre toate, dar poti merge linistit pe Dension, e cam la fel de buna. Ai si intrare USB si bluetooth. Ele se pot instala atat in portbagaj in locul magaziei de CD-uri, ori direct cu mufe in spatele casetofonului.

Link to comment
Share on other sites

- gasisem pe internet cum ca ar exista un dispozitiv care il conectez in locul magaziei de cd-uri si in el poti baga un stik sau card de memorie, dar eu nu gasesc sa am magazie sau cablurile de conectat nicaieri in portbagaj.

 

si

 

- Instalarea unui kit bluetooth (masina mea nu are), se poate reda muzica prin el? care ar fi calitatea

 

 

le poti avea in aceiasi unitate, cum ar fi GROM audio, Yatour sau Dension.

 

Grom e cea mai scumpa dintre toate, dar poti merge linistit pe Dension, e cam la fel de buna. Ai si intrare USB si bluetooth. Ele se pot instala atat in portbagaj in locul magaziei de CD-uri, ori direct cu mufe in spatele casetofonului.

 

La acest produs te referi?

http://shop.dension.com/en/gateway-lite-bt

 

Practic trebuie montat in locul magaziei de cd-uri? Iar daca eu nu am in portbagaj nici un cablu... cum fac? Sper ca nu am inteles gresit. Ai idee cat dureaza transportul si ce cost?...

 

EDIT: am gasit tutorial

Edited by Hightlink
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

La acest produs te referi?

http://shop.dension.com/en/gateway-lite-bt

 

Practic trebuie montat in locul magaziei de cd-uri? Iar daca eu nu am in portbagaj nici un cablu... cum fac? Sper ca nu am inteles gresit. Ai idee cat dureaza transportul si ce cost?...

 

EDIT: am gasit tutorial

Salut !! ai rezolvat ceva pana la urma cu Denision?

 

Salut baieti ! Am si eu un E46 Touring din 2001 cu cd player Business CD si as vrea sa recurg si eu la optiunea asta cu Dension si nu stiu daca merge si pe mufa cu 17 pini direct in cd player sau trebuie sa imi cumpar magazie de cd-uri ca nu am pe masina !!! mi-ar fii de folos daca m-ati ajuta sa stiu sigur daca se potriveste pe cd-playerul meu si daca este aceeasi procedura ca in tutorial !!!! Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

As dori sa instalez un amplificator pe mașinĂŁ fĂŁrĂŁ a schimba nimic mai mult decât boxele s sa instalez amplificatorul, m-am uitat dupĂŁ ceva mic sa ĂŽncapĂŁ ĂŽn spate sa n se vadĂŁ și am gĂŁsit un aps a125.4d. Ămi puteți recomanda altcv mai bun?

Acesta este amplificatorul http://electron1.ro/sunet-statie-amplificator-boxe/statii-amplificatoare-boxe-sunet-aps-masina-audio/statii-amplificatoare-boxe-sunet-aps-masina-audio-4canale/amp-amplificator-4-canale-150wrms-statii-aps-4-canale-150wrms

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.