Jump to content

e46 320d consum excesiv de ulei


Recommended Posts

Cum spune si titlu...am cam muscato(cred?)

Am masina de 2 luni de zile si ma apropiu de 1000 euro bagati in ea dupa ce am luato(termoflot,termocupla,electroventilator si multe altele).

De 2 saptamani am observat ca masina consuma FOARTE MULT ULEI ~1-2litri/1000km poate si mai mult.. si scoate fum(albastru) cand dau cu spatele si in an 1-a.

De tras trage la fel de bine ca inainte si ca alte 320d 136cp ceea ce ma face sa cred ca turbo nu e problema..

Destul cu ce cred eu,e randul vostru sa va dati cu parerea si as aprecia cat mai multe pareri ( nu pot sa o duc la service/tester pana peste 2 saptamani si sunt curios ce poa' sa aiba )

Stiu ca nu am verificat masina de la A la Z cand am cumparat-o,greseala incepatorului.

Multumesc anticipat.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa o inspectie la service mecanicu' a zis ca pierd ulei din cauza termoflotului,l-a schimbat cu unul nou, dupa o saptamana mi-au "disparut" cca 3l de ulei din ea si am facut maxim 200km.

Nu mai scuipa ulei in apa,pe jos nu vad pete de ulei,fum albastru nu scoate.

Sa curga oare ulei in interiorul motorului si sa se evapore din cauza unui segment sau ceva?

Astept pareri,deja ma dispera masina asta.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu prea te-a lamurit mult acel topic..

 

Poate e cazul sa spui cu "tratezi" motorul; in ce zona de rotatie schimbi? Unde ai facut cei 200 km?

 

...sa zicem ca nu vrei sa impresionezi, dar 3 litri de ulei in 200 km e foarte mult, ... si probabil nu trebuie sa crezi ca ai participat la o loterie cu ghinion cand ai luat masina, in caz ca nu stiai, chiar asta e; o masina SH = LOTERIE, fie ea si BMW.

 

Oricum, cu, cat dai mai multe detalii exacte (mai ales pe forum!) la genul intrebarilor de mai sus, cu atat vei primi raspunsuri cu logica si efect pozitiv.

 

Ce ulei folosesti, ai uitat sa spui..

Cum stai cu, consumul de motorina?

Un test de compresie s-a facut?..

Turbina e verificata, o simti cand functioneaza?

 

..Sa fie topicul tau nu unul de ..plans ci, cat mai realist!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.