Jump to content

Ghid inmatriculare auto - 2016...


X X L

Recommended Posts

In urma cu vreo 2 ani si ceva, va prezentam un scurt ghid de inmatriculare auto, in care lucrurile erau, sa zicem, destul de clare... umblai putin, dar in 2 zile aveai masina inmatriculata.

 

Intre timp, guvernantii nostri s-au straduit sa reduca birocratia la nivelul administratiilor locale si centrale cu OUG 41/2016, dar in realitate procedurile au devenit mai anevoioase si chiar uneori putin hilare, gen "n-ai stampila pe timbru".

 

Iata in ce hal a ajuns procedura de inmatriculare a unei masini din import...

 

(click pe imagine pt detalii)

http://www.bmwclubmagazine.com/cutenews/data/upimages/ghid-inmatriculare_mic.JPG

 

 

enJOY !

Link to comment
Share on other sites

Te doare mintea, pe cuvantul meu.

Noi romanii, mereu a trebuit sa fim mai catolici decat Papa.

Eu nu inteleg cum de se poate ca in alte tari sa vinzi masina fara sa mergi la notar, sa vinzi masina fara sa dai "fiscal" sau alte balarii.

Suntem muuuult prea departe de orice tara civilizata din punct de vedere al modului in care alegem sa ne traim viata mai frumos si mai relaxat.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

multumim pt procedura detaliata si actualizata.

 

in cazul in care masina a fost luata de la o firma si nu persoana fizica, tot contractul de vanzare trebuie sau este ok si factura de tradus in vederea inmatricularii?

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

Bun ma duc si ce le zic , ce trebuie sa cer de acolo, cum adica nu am TVA de plata ? Mai precis ce certificat sau ce cer? Multumesc

da, e exact cum spune colegul mai sus... aberant, dar asa este... chiar si PF trebuie sa demonstreze ca nu datoreaza TVA la stat. :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

@Danyro: Daca masina este cumparata de la o persoana juridica din afara, din ce stiu, factura inlocuie acel contract de care vorbeam pentru ca ei vand masina prin factura. Masina a fost cumparata pe numele meu, pe persoana fizica, am spus asta.

@Hila: Certificatul se numeste exact ”Certificat pentru achiziĂžii intracomunitare pentru care nu se datoreazĂŁ/ se datoreazĂŁ TVA ĂŽn România” - cei de la ANAF stiu despre ce e vorba, e foarte populat acest certificat si cu siguranta te vor directiona la ghiseul potrivit.

 

Aici gasiti toata procedura:

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/transparenta/Anexa327052009.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pt cei care locuiesc in sectorul 2, pasii de sus sunt f ok. nu m am impiedicat la nicio insititutie sa imi lipseasca vreo copie/act etc.

doar ca la unele etape difera un pic procedeul - ex. la ditl mi-a pus stampila pe factura tradusa in loc de talon cum a fost la colegul.

 

dar urmand pasii de aici, nu veti avea probleme. masina cumparata din germania pe 20.08, pe 31 ar fi fost inmatriculata daca nu plecam in concediu.

la politie in pipera nu mai sunt cozi. am luat bon de ordine la 7:15 si la 8:30 am iesit. de preferat sa se vina pe la 6-7 seara. este program 7-21.

 

@CaraMarin - multumim inca o data!

Edited by Danyro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cateva observatii in legatura cu procedura de mai sus:

 

-la RAR in Prahova nu a fost nevoie de niciun document tradus.

-Luarea in evidenta la Administratia Financiara Locala trebuie facuta in termen de 30 zile si NU este necesara Cartea de Identitate a Vehiculului pentru asta. Daca asteptati sa faceti intai RAR-ul, si programarea e la mai mult de 30 zile de la cumpararea autoturismului, veti plati o amenda cuprinsa intre 70 si 269 RON atunci cand veti ajunge la AFL.

Link to comment
Share on other sites

Cateva observatii in legatura cu procedura de mai sus:

 

-la RAR in Prahova nu a fost nevoie de niciun document tradus.

 

nicaieri la RAR nu se cer traduceri, doar actele masinii in original.

 

-Luarea in evidenta la Administratia Financiara Locala trebuie facuta in termen de 30 zile si NU este necesara Cartea de Identitate a Vehiculului pentru asta. Daca asteptati sa faceti intai RAR-ul, si programarea e la mai mult de 30 zile de la cumpararea autoturismului, veti plati o amenda cuprinsa intre 70 si 269 RON atunci cand veti ajunge la AFL.

corect :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am sunat la DITL Sector 2 si mi-au spus ca nu se poate declara un mijloc de transport, fara Cartea de Identitate a Vehiculului.

 

Daca perioada dintre semnarea contractului de vanzare cumparare si obtinerea CIV este mai mare de 30 de zile, trebuie depusa la registratura o declaratie pe propria raspundere in acest sens, insotita de copia CI si de copia contractului de vanzare cumparare (tradus). Se obtine un numar de inregistrare pe aceasta declaratie, care ulterior va fi depusa cu celelalte documente, cand este gata si CIV.

 

Asta pentru a evita amenda de nedeclarare in termenul de 30 zile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.