BMWClub: Ghid inmatriculare auto - 2016... - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ghid inmatriculare auto - 2016...

#21 User is offline   CaraMarin 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 23 August 2017 - 10:11

Salutare!

@Danyro: Daca masina este cumparata de la o persoana juridica din afara, din ce stiu, factura inlocuie acel contract de care vorbeam pentru ca ei vand masina prin factura. Masina a fost cumparata pe numele meu, pe persoana fizica, am spus asta.
@Hila: Certificatul se numeste exact ”Certificat pentru achiziții intracomunitare pentru care nu se datorează/ se datorează TVA în România” - cei de la ANAF stiu despre ce e vorba, e foarte populat acest certificat si cu siguranta te vor directiona la ghiseul potrivit.

Aici gasiti toata procedura:
https://static.anaf....xa327052009.pdf
0

#22 User is offline   Danyro 

• Membru

Posted 05 September 2017 - 13:59

pt cei care locuiesc in sectorul 2, pasii de sus sunt f ok. nu m am impiedicat la nicio insititutie sa imi lipseasca vreo copie/act etc.
doar ca la unele etape difera un pic procedeul - ex. la ditl mi-a pus stampila pe factura tradusa in loc de talon cum a fost la colegul.

dar urmand pasii de aici, nu veti avea probleme. masina cumparata din germania pe 20.08, pe 31 ar fi fost inmatriculata daca nu plecam in concediu.
la politie in pipera nu mai sunt cozi. am luat bon de ordine la 7:15 si la 8:30 am iesit. de preferat sa se vina pe la 6-7 seara. este program 7-21.

@CaraMarin - multumim inca o data!

This post has been edited by Danyro: 05 September 2017 - 13:59

1

#23 User is offline   CatalinP 

• Membru

Posted 20 September 2017 - 07:29

Cateva observatii in legatura cu procedura de mai sus:

-la RAR in Prahova nu a fost nevoie de niciun document tradus.
-Luarea in evidenta la Administratia Financiara Locala trebuie facuta in termen de 30 zile si NU este necesara Cartea de Identitate a Vehiculului pentru asta. Daca asteptati sa faceti intai RAR-ul, si programarea e la mai mult de 30 zile de la cumpararea autoturismului, veti plati o amenda cuprinsa intre 70 si 269 RON atunci cand veti ajunge la AFL.
0

#24 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 20 September 2017 - 08:12

View PostCatalinP, on 20 September 2017 - 07:29, said:

Cateva observatii in legatura cu procedura de mai sus:

-la RAR in Prahova nu a fost nevoie de niciun document tradus.

nicaieri la RAR nu se cer traduceri, doar actele masinii in original.

-Luarea in evidenta la Administratia Financiara Locala trebuie facuta in termen de 30 zile si NU este necesara Cartea de Identitate a Vehiculului pentru asta. Daca asteptati sa faceti intai RAR-ul, si programarea e la mai mult de 30 zile de la cumpararea autoturismului, veti plati o amenda cuprinsa intre 70 si 269 RON atunci cand veti ajunge la AFL.

corect :thumbsup:

#25 User is offline   adi_fox07 

• Pasionat
  • Group: Contributors

Posted 26 September 2017 - 16:01

Salut,

Am sunat la DITL Sector 2 si mi-au spus ca nu se poate declara un mijloc de transport, fara Cartea de Identitate a Vehiculului.

Daca perioada dintre semnarea contractului de vanzare cumparare si obtinerea CIV este mai mare de 30 de zile, trebuie depusa la registratura o declaratie pe propria raspundere in acest sens, insotita de copia CI si de copia contractului de vanzare cumparare (tradus). Se obtine un numar de inregistrare pe aceasta declaratie, care ulterior va fi depusa cu celelalte documente, cand este gata si CIV.

Asta pentru a evita amenda de nedeclarare in termenul de 30 zile.
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro