Jump to content

Turatie 320d 5 - 6 trepte


marius16

Recommended Posts

Salut,

 

Sunt nou pe aici si as dori sa primesc raspunsuri sincere de la persoane care se cred in stare sa ofere un astfel de raspuns. Cei care au chef de mistouri, as prefera sa se abtina pentru ca o consider doar o pierdere de timp :)

 

Intrebarea mea este daca imi poate spune cineva la o anumita viteza, de exemplu la 130 km/h, cate turatii are cu 5 trepte si o alta persoana care detine modelul cu 6 trepte sa-mi spuna cate turatii are la aceeasi viteza. Ma intereseaza cursa vitezelor, daca este diferenta mare de duratii la aceeasi km/h. Caut un 320d break, dar inca nu stiu daca sa mai pierd vremea cautand cu 6 trepte sau cu 5...

 

Va multumesc si daca am incadrat topicul gresit, rog mutarea lui in locul potrivit!

Link to comment
Share on other sites

La e46 320d, treapta a6-a e mai lunga cu 500 rpm decat a5-a. Ex. cutie cu 5 trepte- tr5-120kmh/2500rpm, cutie cu 6 trepte- tr6-120kmh/2000rpm.

Merita cutia cu 6 trepte mai ales daca folosesti ultima treapta pe autostrada.Vei avea consum si turatie mai mici.

Edited by v@sy
Link to comment
Share on other sites

m-as mira ca diferenta sa fie asa mare, de 500rpm. la 6 trepte rapoartele sunt in general mai scurte si in final diferenta este foarte mica fata de cutia cu 5 trepte. 200-300rpm, 500 e destul de mult. am facut comparatia acum multi ani la un passat din ala de 131cp care si alea sunt 5 si 6 trepte.

 

baiatul intreaba de e46 probabil. sfatul meu este sa iei cu 6 trepte ptr ca taxa va fi mult mai mica (ies euro4).

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

320d din care serie?

La f30 am 2000rpm la 130

La e46 nfl 3000rpm parca, la 2000rpm are exact 100km/h

 

 

e46. Nu cunosc foarte multe detalii/coduri :)

Multumesc pentru raspuns!

 

@ v@sy, multumesc! Asta ma interesa, inseamna ca m-am facut inteles chiar si cu o exprimare de incepator :))

 

 

@ CosminE46, despre e46 intrebasem. A nu se intelege ironizare!!! - Daca este euro4 cu 5 trepte, taxa nu e influentata in niciun fel, nu?

 

Cat despre autostrazi... doar ce avem in tara si nici pe alea nu le frecventez prea des (2-3 ori pe an HD si CT)

Link to comment
Share on other sites

Atat este diferenta de turatie.Conduc e46 320d cu ambele variante de cutii 5tr/6tr si in acelasi timp euro3/4. Fiind obisnuit cu 6tr, cand conduc e46`le ce are cutia cu 5 trepte, la 120-130kmh mi se pare cam turat si caut a6-a. Probabil cine n-a avut niciodata 6 trepte nu simte nevoie a inca unei trepte de viteze pe langa cele 5.
Link to comment
Share on other sites

Bine ca am intrebat si ca m-ati lamurit pentru ca altfel imi luam o mica teapa cu treptele astea :(

 

Dar cand mergi sa faci rar, nu se uita la ce scrie in carte/brief?

 

Daca aveti idee despre cutiile automate, alea cum sunt incadrate la euro? dupa an sau dupa ceva specificatii gen sa aiba si drive si sport?

 

 

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!

Edited by marius16
Link to comment
Share on other sites

Detin 320d cu ambele cutii ( e46 '99 320d-136cp,e46 '03 320cd-150cp),pentru oras e mai buna aia in 5(parere personala)nu trebuie sa mesteci mamaliga asa mult la viteze.La mine cutia in 5 ( masina 300.000 km +) schimba mai frumos decat cea in 6 ( masina cu 170.000 km+).La acelasi stil de mers,in oras tot asta in 5 scoate un consum o idee mai mic.Daca mergi mult afara,autostrazi si viteze peste 130 ,acolo cu 6 trepte se cunoaste.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum nu ies euro4? Nu se respecta ceea ce este scris pe actele masinii?

frate, euro4 pe 320d a fost pus de la sfarsitul lui 2003. odata cu montarea motorului euro4 s-a montat exclusiv a fost scoasa cutia in 5 trepte si a fost montata cea in 6 trepte.

 

e doar o chestie dupa care poti sa te iei, daca gasesti un 320d cu 5 trepte atunci el o sa iasa intotdeauna euro3.

daca gasesti unul cu 6 trepte sunt sanse peste 90% sa fie euro4.

 

taxa la masina pusa de tine (breakul ala) este de ~ 1000 euro. este euro3 masina. scrie si in anunt daca ar fi fost motorul euro4 taxa era vreo 450 euro.

 

asadar sfatul meu este sa iei masina 2004 an curat, sa aiba 6 trepte, si 99% va fi euro4. se poate verifica masina dupa serie pe vin decoder si te lamuresti instant daca este euro3 sau euro4.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.