Jump to content

F10 volan prea usor la viteza mare


cristiancc

Recommended Posts

bmw f01 cu aceleasi optiuni + Integral Active Steering nu am intampinat probleme cu directie, ba din contra fata de alte masini conduse este destul de stabila la >130, drept este ca pe sport se aseaza mai bine de cat pe normal/comfort

 

F10 - M550XD cu :

 

2VA - Adaptive Drive

223 - Dynamic Damper Control

229 - Dynamic Drive

 

Nu am nici o problema la viteze mari pe autostrada :thumbsup:

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Eu am zis ca de ce trebuie sa plĂŁtești in + Pt niște lucruri gen activ steering, dynamic drive sau damper control ca sa simți mașina cum trebuie cand fĂŁrĂŁ toate acestea un e60 standard se conducea foarte bine ,,,,iar daca mai avea si activ steering chiar era un + ,,,
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutare,

 

De curand am achizitionat un BMW 520d xDrive, an fabricatie 2016 de la Bavaria autorulate. Masina are 20.000 km si a venit echipata cu jante de 18" si anvelope run flat, 245/45/R18. Am sesizat faptul ca, directia nu este precisa, mai exact masina pare instabila si am senzatia ca trebuie sa corectez foarte mult volanul pentru a putea tine masina cum trebuie pe sosea. De asemenea am senzatia ca masina urmareste toate denivelarile din asfalt si trebuie sa ma "lupt" cu volanul. Pe autostrada masina are tendinta de a trage dreapta daca drumul este inclinat, dar nu este o regula generala. M-am intors cu masina la reprezentanta, s-au testat suspensiile, amortizoarele, s-a testat si geometria rotilor si nu s-au gasit probleme si s-a concluzionat ca, anvelopele ar fi de vina. Preventiv mi-au dat un set nou de jante cu anvelope Pirelli Cinturato P7 ce nu par a fi folosite foarte mult. Senzatia de instabilitate a ramas, am fost pana la Brasov si tot drumul am avut o senzatie de nesiguranta. Chiar daca volanul este in pozitia normala, astfel incat masina sa ruleze drept, acesta se misca foarte usor stanga sau dreapta si ma trezesc pe mijlocul drumului sau foarte aproape de a iesi de pe banda. Si in oras cand merg si mai franez la semafor simt cum se duce directia intr-o parte sau in alta de la denivelarile din asfalt. Am tot citit forumurile de la noi si din afara si gasesc tot felul de explicatii:

 

1. directia asistata de la BMW nu este atat de precisa

2. anvelopele run flat produc efectul de tramlining

3. jantele mari + run flat produc acest efect nedorit

 

Fosta masina este o Skoda Octavia 2015 cu roti 225/45/R17 si nu am avut nicioadata acest sentiment de a corecta mereu volanul.

 

Ce ar trebui sa fac? Merita sa cumpar anvelope normale pentru a le inlocui pe cele run flat sau nu rezolv nimic?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Faceti-va update soft-ul modulelor, au mai corectat. De cand am facut update, cutia schimba mult mai bine iar directia s-a mai intarit. Eu nici inainte nu am observat probleme la sensibilitatea directiei. F10 an 2012

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Sti cumva care este ultimul update? Masina mea este destul de noua de aceea de intreb. Oricum sun la Bavaria sa ma lamuresc si cu update-urile de soft.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

@corbu_stf - si la mine este exact acelasi comportament. Eu am cauciucuri run-flat insa destul de vechi (din 2012 de cand e masina), ma gandeam ca a mai avansat tehnologia si ca acu sunt altfel. Cauciucurile de iarna sunt non run flat noi si diferenta este enorma. Cu exceptia faptului ca si cu cele de iarna tot trage foarte usor dreapta, masina are directia mult mai ferma, nu se mai duce dupa toate santurile de pe drum, etc.

 

As pune cauciucuri non run flat si de vara dar dupa aia stau mereu cu teama ca fac pana ca o minte luminata de la ei a decis ca roata de rezerva e de moda veche ...

 

Am condus azi vechea masina, o Octavia 2 din 2005. Din pacate as schimba oricand directia de la F10 cu cea de la O2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca F10 are o directie corect, adica tare la viteze mari si moale la viteze mici, doar daca are active steering.

Concluzia ar fi ca F10 nu are probleme cu directia, nu? Active steering ar trebui sa fie o optiune standard, inclusa, nu optionala lol.

Link to comment
Share on other sites

Mi-e dor de directia hidraulica de pe fostul meu e90 din 2005, grea si precisa. Tin minte ca mi-a zis un prieten care s-a urcat in ea ca nu am servo :)) . Acum pe e90 lci am directie electrica e ok dar imi placea mai mult anterioara.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.