Jump to content

probleme motor


Recommended Posts

O sa schimb si bobina,dar am si eo o intrbare DE CE PE PRIMA FISA NU TROSNESTE LA FEL DE TARE CA PE CELELTE ATUNCI CAND O SCOT,PE AIA PARCA NU CIRCULA SCANTEIA?????? :blink: AM SCHIMBAT FISA DE CATEVA ORI BUJIA ACOLO NU AJUNGE SCANTEIA
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cum spuneam, nu mai inteleg nimic.

poate ai capacul de delcou ori luleaua strambe :blink:

 

esti sigur ca fisa face contact perfect cu capacul delcoului? daca o inversezi cu fisa vecina, la care va fi scanteia mai slaba?

Edited by TiL
Link to comment
Share on other sites

fratilor ,daca nu se inchide o supapa fie ea de evacuare sau admisie  as mai avea compresie?daca as avea garnitura sparta ce se intampla?parca n-as desface motorul asa degeaba

25227[/snapback]

de regula cand e supapa de evacuare,bujia ne e uda,la admisie se intampla asa,sau s-ar putea la ralanti sa se ude,iar in sarcina sa lucreze partial,asa ca nu e regula cu bujia uda,cand e vb de exhaust valve

daca garnitura e dusa,tot scoti chiulasa,asa ca ce conteaza?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

SALUT,MAI AM UN PIC SI PUN PARUL PE URS ,CA ALTFEL NU VREA

AM DUS MASINA LA TOTI MESERIASII DIN ORAS SI LA TOTI S-A TERMINAT MESERIA .ORICUM AM MAI CURATAT INJECTOARELE CARE ACUM MERG BINE,NU-MI NMAI INEACA BUJIILE,AU REGLAT CICA DEBITMETRU,DAR TOT NU SE TUREAZA MAI MULT DE 4000 IN LIBER SI 3000 IN SARCINA.MOTORUL E MODELUL 18 4VC CU CALCULATOR CARE COMANDA TOATE INJ ODATA CICA E BUN.....M-AM SATURAT ,APROPO NU ARE NIMENI UN MOTOR CARE SA MEARGA BINE?CRED CA-L SCHIMB

Link to comment
Share on other sites

SALUT,MAI AM UN PIC SI PUN PARUL PE URS ,CA ALTFEL NU VREA

AM DUS MASINA LA TOTI MESERIASII DIN ORAS SI LA TOTI S-A TERMINAT MESERIA .ORICUM AM MAI CURATAT INJECTOARELE CARE ACUM MERG BINE,NU-MI NMAI INEACA BUJIILE,AU REGLAT CICA DEBITMETRU,DAR TOT NU SE TUREAZA MAI MULT DE 4000 IN LIBER SI 3000 IN SARCINA.MOTORUL E  MODELUL 18 4VC CU CALCULATOR CARE COMANDA TOATE INJ ODATA CICA E BUN.....M-AM SATURAT ,APROPO NU ARE NIMENI UN MOTOR CARE SA MEARGA BINE?CRED CA-L SCHIMB

32749[/snapback]

 

Salut, ti-am urmarit postul cu oarecare compasiune, avind in vedere ca am trecut odata prin asa ceva, si pina la urma am rezolvat. Ma rog, la mine era o chestie cu un contact prost la un fir care alimenta cu benzina si ma scotea din minti. S-a rezolvat cam in 4 luni, dupa teste peste teste peste teste peste teste...

 

Probabil nu are legatura cu problema ta, dar, pe scurt, verifica la un mecanic bun supapele. Am un prieten care a avut o problema oarecum similara.

 

Stiu ca suna ca dau cu bita in balta, dar nu ma supara daca nu o iei in considerare.

 

Bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

disper cu ursu asta...i-am schimbat toate 4 injectoare si bobina de inductie si tot asa se comporta!!!!!!

mai aveti vreo idee???

31455[/snapback]

 

 

Verifica potentiometrul de acceleratie.Este posibil sa fie dereglat sau defect. :blink:

 

Nu am inteles!Ce motor ai?M10 sau....?

Link to comment
Share on other sites

Yupee...s-a rezolvat...in sfarsit am gasit un mecanic la care nu s-a terminat meseria...cei drept a muncit vreo 3 zile la el...dar din fericire acum merge masinuta ca un BMW ....in schimb mai am o problema....dupa un timp(care este detul de scurt) mi se sparge luleaua din delcou...Aveti idee de ce????

MSSS

Link to comment
Share on other sites

Yupee...s-a rezolvat...in sfarsit am gasit un mecanic la care nu s-a terminat meseria...cei drept a muncit vreo 3 zile la el...dar din fericire acum merge masinuta ca un BMW ....in schimb mai am o problema....dupa un timp(care este detul de scurt) mi se sparge luleaua din delcou...Aveti idee de ce????

  MSSS

33810[/snapback]

 

Deci ce avea?

Link to comment
Share on other sites

Vrem sa stim ce avea.

 

Problema cu luleaua a avut-o JETmobil pe 525 M30 (a spart vreo doua) si i-a rezolvat-o INTERCEPTOR dar nu sunt sigur cum. Probabil a fixat-o prin lipire :blink:

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu stiu ce a avut...doar pot sa va zic ca s-a chinuit tipul ala cateva zile la ea....altceva cam nik..ca nu a vrut sa zica nimik...a zis ca era din reglaje :blink: ..care reglaje..numai el stie!

sa vad acum cum rezolv si cu luleaua asta nenorocita...si cred ca imi sare si de la avans.. :)

Link to comment
Share on other sites

MULTUMESC MULT PTR SFATURI DAR REVIN:POMPA DE BENZINA BAGA 2.5BAR IN RAMPA  DECI E CA PE CATALOG,FISELE SI BUJIILE?DAR ATUNCI NU AR TREBUI SA SE TUREZE IN GOL NU?EL IN GOL SE TUREAZA BINE SI MERGE ROTUND NUMAI IN SARCINA FACE PE-A NEBUNUL.DEBITMETRUL DE AER E SIGILAT SI L-AM SCHIMBAT ORICUM CU ALTUL DE PE ALTA MASINA SI LA FEL ;REGULATORUL DE PRESIUNE AAAAAA E ALA DIN CAPUL RAMPEI CU UN VACUM DIN ADMISIE?DACA E ALA IL SCHIMB SI PE ALA ACUSI(MAI AM UN PIC SI SCHIMB CAM TOT)

REPARATIE PRIN ELIMINARE ......  :blink:

24887[/snapback]

ai schimbat bobina?stii ca am mai vorbit noi-incearca cu alta si apoi calculatorul daca ai de unde sa faci rost de altul-adi

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

dupa ce am citit cele 5 pagini am tras o singura concluzie:

problema la delcou

initial am crezut ca ar fi capacul de delcou cu contactul corespunzator cilindrului "ud" stricat - dar dupa ultima "faza" cu distrugerea lulelei as banui un fel de "dezaxare" a axului delcoului in sine... practic cercul pe care il face luleaua in mers nu este coplanar cu contactele capacului - si distanta maxima este in dreptul contactului cilindrului buclucas...

iar mecanicul cred ca a "ridicat" axul delcoului astfel incat sa faca contact fortat - asta cauzand o apasare prea mare pe celelalte contacte (bune si pana acum) - de aici distrugerea lulelei...

 

as fi sugerat o proba cu un delcou complet nou nout sau de pe o masina care se stie ca merge ok

 

dar e posibil ca respectivul urs sa fie ori vindecat ori incendiat de mult :blink:

Edited by madkat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.