Jump to content

E46 318i FL schimb distributie


panterofil

Recommended Posts

Salut,

am clasica problema de zgomot la distributie.

Verdict: schimb distributie + vanos.

Cost:

reprezentanta Bmw Timisoara : 150.000 RON (3000+ euro)

mecanic privat: 3800 RON piese + 1000 RON manopera.

 

A mai facut cineva operatiunea asta? Cum vi se par preturile?

Momentan nu m-am hotarat ce sa fac, daca are rost sa mai caut pe cineva...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

am clasica problema de zgomot la distributie.

Verdict: schimb distributie + vanos.

Cost:

reprezentanta Bmw Timisoara : 150.000 RON (3000+ euro)

mecanic privat: 3800 RON piese + 1000 RON manopera.

 

A mai facut cineva operatiunea asta? Cum vi se par preturile?

Momentan nu m-am hotarat ce sa fac, daca are rost sa mai caut pe cineva...

 

Salut. Eu am schimbat distributia acum mult timp. Am facut operatiunea la un service privat al unui prieten care tocmai ce isi achizitionase trusa de cale pentru acest motor. M-a dus undeva la 2.500 RON.

 

Nu stiu in schimb ce preturi implica vanosul.

Link to comment
Share on other sites

De ce vrei sa schimbi vanosul? Dupa parerea mea poti sa ii dai 2 palme mecanicului ala minune care a putut sa iti eara 4800 lei pe asa ceva. Distributia cu tot cu manopera n.ar trebui sa depaseasca 2000 lei sub nicio forma. Mi.au facut mie oferta cei de la Bimmer service sa imi schimbe semeringuri supape,distributie, ulei, garnituri etc. in 3000 lei. Ei fiind chiar profesionisti si cer totusi putin mai mult decat merita... Preturile pe care le'ai primit tu mi se par inacceptabile. Decat asa mai bine schimbi tot motorul si cu tot cu manopera tot nu treci de 3000 lei.
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cauta pe farcebook pe Knet John,(Dan) , e din Targoviste eu la el am schimbat distributie+simeringuri supape(aprox 2000 lei manopera+piesele aferente)

 

Iar vanosurile(fuliile defazoare nu costa mai mult de 1200-1500 lei bucata) insa daca ai noroc gasesti ceva bun SH la 100-150 euro ambele

Edited by RaduRDN
Link to comment
Share on other sites

Probabil vanosul se poate repara, nu trebuie neaparat schimbat. la pretul dat de reprezentanta suna mai mult a schimb de valvetronic. valvetronicul mai pica la modelel astea si intradevar e scump, de obicei se schimba motorul.

Hmm, oare ĂŽncurc eu vanos cu vvt in cazul asta? Posibil... El a zis ceva de "modul electronic", care se strica din cauza lanțului care nu mai sta fix si loveste in el.

Link to comment
Share on other sites

Si daca motorul "nou" cumparat mai merge vreo 3.000km si i se strica vanosul ce ai facut? Mai bine il repari pe asta de pe masina.

 

Si daca isi cumpara,prin absurd, doua motoare tot se incadreaza in suma fabuloasa de 4800 lei (cu tot cu manopera) si va sta linistit mult si bine. E imposibil sa ii pice asa repede.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut,

M-am gandit sa postez ce-am facut.

Am fost la Alex Sata din Timisoara si baietii au constatat ca pinionul de vanos de pe admisie trebuie schimbat.

La asta s-a adaugat si schimbul de distributie.

Costuri:

pinion admisie vanos 1500 lei

kit distributie (BGA parca) 480 lei

manopera 400 lei

Masina se aude foarte bine si accelereaza mai uniform. M-am plimbat prea putin in seara asta ca sa-mi dau seama daca trage mai bine decat inainte. Maine intentionez sa ies pe autostrada pentru un drum mai lung.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.