Jump to content

Recomandari/pareri becuri Xenon OEM pentru E91 LCI


Recommended Posts

Salut,

 

Se pare ca masina mea nu vrea sa ma lase sa nu cheltuiesc ceva bani cu ea.

Dupa ce a vazut ca am reparat boltul stergatorului din spate, la cateva ore dupa, s-a gandit sa inceapa sa-si stinga si sa-si aprinda farul dreapta cand doreste.

Banuiesc ca e becul defect, are deja 5 ani si ceva, era timpul sa se duca.... Pot fi simptomele acestea si din cauza balastului?

Ma pregatesc sa cumpar un nou bec. Din recenzii am vazut ca am nevoie de D1S. Eu as merge pe Philips, am inteles ca lumina e mai albastra decat la Osram.

Momentant, cand functioneaza, ambele becuri au o lumina faina, albastruie, nu as merge pe un bec care sa lumineze catre alb. Avea frate-meu la Civic xenon alb si nu mi-a placut niciodata.

Parerile si recomandarile voastre sunt binevenite.

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Mie nu imi place lumina galbuie data de xenon, un albastrui nu foarte albastru care da spre alb este ok.

Oscilez intre Philips Xenstart si Osram Cool Blue. Din cate am vazut Philipsu da lumina mai galbuie, ceea ce nu ma incanta. Pe de alta parte nici nu vreau sa iasa o chiciosenie prea albastra.

Din aceste motive va cer parerea, poate unii dintre voi aveti becurile respective pe masini, eventual ceva poze cu o lumina pe perete :D

 

PS: e greu de schimbat un bec pe E91 LCI? vazusem ceva tutoriale ca se da jos roata si protectia de deasupra rotii. Alta modalitate nu exista?

Link to comment
Share on other sites

Droserul e de vina, becul ori se aprinde ori nu. Daca iti palpaie becul si se aprinde doar uneori cred ca e droserul. Daca becul are ceva se vede doar la intensitatea lui care scade dupa un timp gen peste 2000 ore de functionare. Sa schimbi becul xenon D1S la E90 cel mai simplu e asa:
. Becuri recomandate D1S Xenarc Osram 4300k sau Philips 4300k sa fie cat mai aproape de OE. Recomand si Osram Cool Blue Intense 5500k. Obisnuiste-te sa bagi bani in masina....in femei si in masini mereu bagi bani :D Intretinerea unui E90 ca la carte costa si nu chiar putin.... Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Am vazut toate tutorialele de pe youtube, mersi :) Am vazut unii ce or schimbat fara sa dea jos roata si protectia de deasupra rotii.

Pai bag bani daca e cazul dar pentru maruntisuri de astea nu as pierde vremea pe la service.

Am luat deja un osram d1s, sper sa fie ok. Eu as zice ca e becul dus, cand merge are o lumina rosiatica, galbuie, e cam dus :D

Edited by danmatyas
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat becul la un amic la service. Becul nou este identic cu cel dat jos de pe masina (tind sa cred ca e cel original cu care a venit masina din fabrica).

Ca si intensitate este ceva mai puternic decat cel de pe stanga, culoarea mi se pare la fel ca si la celalalt. Nu deranjeaza cu nimic ca unu e nou si altul mai vechi, nu sunt discrepante majore. Nu vad sensul sa le schimbi in pereche daca lumineaza aproximativ la fel.

Capacul negru ce acopera becul era prins in suruburi deci nicio sansa sa se poata da jos prin gaurica de deasupra rotii.

Mersi pentru sfaturi/pareri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am schimbat becul la un amic la service. Becul nou este identic cu cel dat jos de pe masina (tind sa cred ca e cel original cu care a venit masina din fabrica).

Ca si intensitate este ceva mai puternic decat cel de pe stanga, culoarea mi se pare la fel ca si la celalalt. Nu deranjeaza cu nimic ca unu e nou si altul mai vechi, nu sunt discrepante majore. Nu vad sensul sa le schimbi in pereche daca lumineaza aproximativ la fel.

Capacul negru ce acopera becul era prins in suruburi deci nicio sansa sa se poata da jos prin gaurica de deasupra rotii.

Mersi pentru sfaturi/pareri.

salut. ai luat osram D1S 35W. imi poti spune, 4300k ai ales ? daca bine am inteles cu aceasta vine masina din fabrica.

mersi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.