Jump to content

Bucse oscilante e90


David77

Recommended Posts

La spate, numarul 18 ar fi ... se schimba destul de frecvent pentru ca, capata joc in unul din capete unde e o tija care atunci cand e noua nu are joc deloc. Pe spate se mai schimba si numarul 3, tot din cauza de mai sus.

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-03-2006-E90-BMW-320d&diagId=33_1230

 

Pe fata numarul 9:

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-03-2006-E90-BMW-320d&diagId=31_0715

 

Da' de ce intrebi?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Aveti idee, jocurile se simt cand trageti de ele?

Am un troncanit care nu stiu de unde unde vine, am tras si eu si toti mecanici de masina si nu gasesc buba...

Am schimbat tampoate la motor, bucsi de la bara stabilizatoare, bielete, mai putin bratele astea(pt ca nu au joc), flanse...etc.

Amortizoarele pot troncani?

Masina cu pricina este E90lci

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bucsa care e pe bratul cu numarul 18 (care este prinsa de puntea spate = subframe..) e aproape imposibil de depistat pentru ca bratul e chiar deasupra arcului care atunci cand ridici masina cu rotile atarnand toate bratele coboara.. (ele stand aproape orizontal pe drum) iar daca o ridici pe rotile ei nu poti sa tragi de articulatii pentru ca roata si arcul sunt in echilibru...

 

Eu am gasit joc de 1-2mm in aceea bucsa de pe acel brat, dar numai dupa ce am dat jos bratul acela!

Link to comment
Share on other sites

Eu de cand am luat E60 aveam niste zgomote pe spate, am facut vreo 2 topicuri, acum o luna am gasit problema. Bucsile oscilante de pe spate aveau joc mare (foarte mare), nr 3, aveau joc cand trageai de roata sus-jos , nu lateral stg dreapta.Dupa inlocuire a disparut total sunetul, se auzea foarte tare pe denivelari dese si mari,daca dadeam pur si simplu in groapa mare nu se auzea, dar cand o bagam pe denivelari troncanea ca si cum ar fi fost bancheta desfacuta.

 

Edit: chits cum adica iti fuge de fund?:| , ce joc sa ai sa-ti fuga spatele stg sau dreapta, sau la altceva te referi?

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Adica mi se pare ca imi intra esp-ul prea usor cand plec de pe loc si am volanul bracat, Mi-a mai zis acelasi lucru si Bogdan MBi dupa ce mi-a recondionat turbo si a iesit cu ea in teste. ( el conducea)

 

Imi zicea sa verific bucsele de pe

punte, habar am care sunt alea.

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara, dar e foarte normal... cand ai volanul bracat imediat iti intra esp daca ai accelerat mai tare... incearca cu orice masina tractiune fata-spate...daca ziceai ca de pe loc cu volanul drept ti se pare ca intra esp da...dar cu volanul bracat este o diferenta foarte mare...

 

Ia incearca sa pleci dintr-o intersectie stg sau dreapta si sa accelerezi tare in vit 1 sa vezi ca imediat intra esp, la orice masina.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Gata, ieri am schimbat bucsele oscilante, cele cu nr. 3, am refacut geometria directiei la BMW si sunt foaarte multumit. Da, intradevar, cele vechi erau facute praf, cauciucul din interior era rupt.

Nu mai sunt zgomote pe spate si oscilatii ale rotilor spate datorita acestor bucse care erau uzate. Am postat rezolvarea si recomand schimarea acestor bucse, intrucat au un rol foarte important.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Readuc topicul la viata : daca se inlocuieste bucsa brat oscilant (nr.3 - cod 33326792553) trebuie facuta directia din nou?

Nu vad nimic excentric acolo care ar influienta geometria.

Masina mea era instabila la viteze mari (100 km/h +) incarcata pe curbe sau denivelari. La o constatare au gasit aceasta bucsa, cea din fuzeta de pe dreapta, extrem de uzata. https://www.pelicanparts.com/BMW/techarticles/BMW-3-Series-E90/SUSPEN-Rear_Ball_Joint_Replacement/SUSPEN-Rear_Ball_Joint_Replacement.htm - figura 1

post-94301-0-84765400-1566030924_thumb.png

Edited by daniellu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.