Jump to content

Ulei Cutie Viteze F25


Bogdan-P

Recommended Posts

A schimbat cineva pana acum uleiul din cutie?

Sunt curios de costuri, metoda si efecte.

Din ce am gasit pana acum :

OEM : baia + filtru aprox 1000 ron iar uleiul aprox 250 Ron litrul

Alti producatori : baia + filtru aprox 450 Ron iar uleiul in bidon ZF aprox 500 Ron 10 litri.

Link to comment
Share on other sites

A schimbat cineva pana acum uleiul din cutie?

Sunt curios de costuri, metoda si efecte.

Din ce am gasit pana acum :

OEM : baia + filtru aprox 1000 ron iar uleiul aprox 250 Ron litrul

Alti producatori : baia + filtru aprox 450 Ron iar uleiul in bidon ZF aprox 500 Ron 10 litri.

 

Eu stiu ca la zf8hp adica cum ai si tu, este pana in 2000 lei uleiul cu filtru si baie si toate suruburile acelea. Eu unul iti recomand sa cumperi totul OE ca sa stii o treaba, mai ales ca nu schimbi uleiul in cutie asa des.

Link to comment
Share on other sites

Stiai ca ZF recomanda sa schimbi uleiul in cutie la max 80.000 km?

nu stiam, dar de unde ai info asta.?

 

eu atat aflasem, ca se schimba doar daca mergi in conditii extreme

 

ZF says:

 

"In instances of extreme driving conditions, special environmental considerations, and driving factors which place an increased load on the transmission, it is advisable to perform a drain and fill between 50k and 75 miles, or 8 years."

Link to comment
Share on other sites

Am aceiasi cutie pe Charger, am duso la cei de la Dodge din orasul unde muncesc si au facut schimbul de ulei fara sa comenteze nimic1500 lei a costat, , din istoricul lor reiesea ca mai fusese schimbat la 60 de mii, dupa ce a iesit masina din garantie nu a mai fost schimbat, cand am duso eu masina avea 170k km, au fost baieti faini, mi-au facut tot ce a fost recall pe masina, m-am ales si cu un alternator nou pe recall 👍
Link to comment
Share on other sites

Treaba este in felul urmator aici vorbind de BMW, alti producatori intradevar au in planul de service inlocuirea uleiului in cutii la un anumit numar de km/ani, din cauza unei politici de marketing spun ca uleiul este lifetime pentru a iesi un cost de intretinere al masinii mult mai redus.

Mie mi se par deja multi km (95.000) cat am facut pana acum cu un ulei din cauza asta vreau sa il si schimb, de ce sa ajung in curand poate sa schimb cutia??

Am auzit o gramada de cazuri de cutii stricate la un numar diferit de km, totusi este un simplu ulei care indiferent de cat de bun ar fi tot isi pierde proprietatile.

Cautand pe net apar informatii diferite despe subiectul asta, multi totusi recomanda ca uleiul sa fie schimbat periodic mai ales cei de la ZF care spun ca este recomandat(nu obligatoriu) ca uleiul sa fie schimbat pana in 80000km, aici referindu-ma la cutiile in 8 trepte, despre alte modele nu am cautat....

 

Problema este ca mi se pare ca aceasta procedura are un cost exagerat, baia + filtru pe original 1000 ROn iar uleiul 250X10 - 2500 Ron, un total de 3500 Ron in conditiile in care se poate comanda de la ZF baia+filtru cu 450 Ron iar uleiul cu aprox 500 Ron toata cantitatea....vroiam sa stiu daca a mai schimbat cineva si ce varianta a ales.....

 

@tataluibob - nu prea ai ce sa urmaresti....daca cutia schimba ca in prima zi inseamna ca este ok iar un schimb de ulei nu ar fi decat benefic.

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu schimbul are si o tenta comerciala.In ultimii ani BMW a avut o politica comerciala agresiva pe piata de leasing operational(vs Mercedes vs Audi) si aici calculele se fac putin atfel.....adica cheltuieli operationale mici(revizii la multi km,nu schimbam decat strictul necesar,recall putin )......si profitam la maxim de valoarea de revanzare buna ca de ...masina premium si la prima revanzare au 100k-150k km care daca sunt rulati pe drumuri bune nu prea se vad.

Si dupa aia...potopul....lumea le ia de bune si cand vede cat costa o piesa OE.....trecem pe LEMFORDER!!!!

Chiar azi am vazut un F30 care arata foarte bine ....170k km.....fabricat 2014....masina de flota DHL in Germania,istoric service ,cred ca deja e pe avit.

Atunci de ce sa trecem in plan service schimb ulei cutie ?Sa crestem cheltuielile?

Lasa ca avem motoare bune (N47) care au grija de ele.

Edited by dorubimotoru
Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu schimbul are si o tenta comerciala.In ultimii ani BMW a avut o politica comerciala agresiva pe piata de leasing operational(vs Mercedes vs Audi) si aici calculele se fac putin atfel.....adica cheltuieli operationale mici(revizii la multi km,nu schimbam decat strictul necesar,recall putin )......si profitam la maxim de valoarea de revanzare buna ca de ...masina premium si la prima revanzare au 100k-150k km care daca sunt rulati pe drumuri bune nu prea se vad.

Si dupa aia...potopul....lumea le ia de bune si cand vede cat costa o piesa OE.....trecem pe LEMFORDER!!!!

Chiar azi am vazut un F30 care arata foarte bine ....170k km.....fabricat 2014....masina de flota DHL in Germania,istoric service ,cred ca deja e pe avit.

Atunci de ce sa trecem in plan service schimb ulei cutie ?Sa crestem cheltuielile?

Lasa ca avem motoare bune (N47) care au grija de ele.

 

Si Mercedes spune ca uleiul in cutii este Lifetime...singura diferenta este ca BMW se lauda ca in functie de uzura uleiului cutia se adapteaza :))) dupa spusele sefului si consilierului de service AB Otopeni.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Buna seara.Sunt posesor de X3 2012 ,motor 2.0 diesel 184 cp , cutie automata!Intrebarea mea este : ce tip de ulei(marca ) este necesar ptr cutie si de unde imi recomandati sa-l achizitionez? Lampa spate stanga , cea de pe portbagaj , stanga nu mai lumineaza.Se schimba lampa cu totul sau vreun bec ?Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la schimb de ulei ies maxim 6 litrii restul raman in convertizorul de cuplu. Exista un aparat special care recircula uleiul vechi dar putine servicuri detin asa ceva. Cutia e 8hp din cate stiu, ulei iti trebuie lifeguard 8 + filtru . Vb cu service faur pt schimb

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.