Jump to content

Trasport BMW M4 platforma


Recommended Posts

Salut,

 

Deschid acest topic in speranta ca pot primi ceva indrumari cu "problema" mea. Pe scurt m-a pus dracu sa vin in Ro cu M4. Mare greseala, lasam detaliile. Masina nu s-a stricat ( deocamdata) dar nu mai vreau sa risc valea oltului si drumul dupa Deva la intoarcere. Cei de la bmw imi transporta masina pe platforma doar daca e stricata , dar masina e relativ noua ( 9000 km) si nu are nimic tehnic. Problema tehnica este ca sunt eu idiot, si nu am stiut peste ce drumuri dau. Cu suspensia pe comfort masina tot face ca toti dracii. Asadar cum trimit masina pe platforma Constanta-Amsterdam?

  • Like 2
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Mergi mai cu grija si nu cred ca va pĂŁți ceva masina. Cum ai ajuns la Constanta, vei ajunge si ĂŽnapoi.

Daca e posibil, ĂŽncearcĂŁ sa conduci ziua, astfel gropile sunt mai vizibile si mai poti face slalomuri. Noaptea e mai greu de anticipat drumul, mai ales daca nu il cunosti

Link to comment
Share on other sites

cumperi roti pe 18 sau 17 non rft si mergi cu ele pana in amsterdam, daca vei merge cu masina pe platforma vei avea de platit o caruta de bani si in plus nu te vei bucura de masina...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Cam care sunt șansele sĂŁ intre roți de 17 pe M4? :)

Link to comment
Share on other sites

in RO te cred ca e rau drumul totusi nu esti singurul cu o masina sport pe drumurile noastre , ce nu inteleg eu e dece nu duci masina pana la vama daca ti-e asa frica si de acolo pleci cu ea pana la Amsterdam , asta in cazul in care asta e motivul tau !? iar daca asa e si nu gasesti cu cine sa o duci din CT te ajut cu mare placere dar din CL am un prieten care se ocupa cu asa cv . daca vrei iti dau detalii pe privat pt a nu se intelege gresit , cel de care spun are firma taxi si platforme Edited by minicoop
Link to comment
Share on other sites

Da, este o idee buna si cu transportul pana in Timisoara/Arad. A doua variabila de care sunt stresat si presat ca timp. Trebuie sa fiu la birou pe 19 sept, ceva neasteptat, si nunta o am pe 17. Deci singura optiune ptr mine este avionul. Pe langa faptul initial ca ma doare cand dau cu suspensia sport prin toate denivelarile si gropile. Sigur ca nu sunt eu singurul cu masina sport din Ro, cu siguranta mai sunt sute de alte masini mult mai sport ca a mea. Dar eu sunt genul care prefer comfortul si linistea sufleteasca inaintea altor ambitii sportive si financiare. Edited by nyhctrip
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce imi dai impresia de sofer care nu a avut alta masina si dintr-o data si-a luat M4. Din ce spui nu vad sa ai vreo problema cu masina sau sa fi patit ceva, tie doar ti-e urat de drumurile din Romania si de aia nu vrei sa mergi cu ea? cumperi masina noua in garantie M4 ca sa o duci cu platforma ca ti se pare ca te zguduie prea rau la gropi?

 

Inchiriaza orice firma cu platforma serioasa cu asigurare in caz de orice. Bafta!

 

Dar eu sunt genul care prefer comfortul si linistea sufleteasca inaintea altor ambitii sportive si financiare.
.............M4
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce imi dai impresia de sofer care nu a avut alta masina si dintr-o data si-a luat M4. Din ce spui nu vad sa ai vreo problema cu masina sau sa fi patit ceva, tie doar ti-e urat de drumurile din Romania si de aia nu vrei sa mergi cu ea? cumperi masina noua in garantie M4 ca sa o duci cu platforma ca ti se pare ca te zguduie prea rau la gropi?

 

Mie mi se pare ca este genul care intelege (sau ii pasa) de stresul la care este supusa o masina cu suspensia respectiva pe drumuri ff proaste. Eu am talon de 40 cu rft si suspensie sport si pe Brasov - Bran m-au apucat toate spumele. Mi e mi se pare ca omul probabil s-a entuziasmat ca vine in tara, si a uitat de ce a plecat cand a emigrat, si cum sunt drumurile. Mai am si eu prieteni plecati care se intorc in Romania in concedii, si nu ii inteleg de niciun fel. :rolleyes:

 

 

 

  • Like 4
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Pe Valea Oltului e bun drumul, am fost acum 2 saptamani.

 

AM fost CLuj -> Alba Iulia -> Valea Oltului -> Ramnicu Valcea -> Pitesti -> Bucuresti -> Constanta si peste tot e drum bun, intr-adevar langa Bucuresti prinzi si o portiune de drum mai denivelat dar e ok, mergi mai incet si treci fara probleme.

 

Daca ai jante 19-20, pune eventual ceva pe 18, non-rft si trebuie sa fie ok.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

topicul nu e deschis deloc la misto. eu m-am lepadat de mentalitatea , daca aveam bani de X ma doare in cur de Y . Pur si simplu imi pasa de comfortul meu si de faptul ca masina asta sufera pe drumurile din Romania. Nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu topicul asta. Am plecat din RO acum vreo 12 ani , dar nu am uitat de unde am plecat si imi cunosc conditia si nu ma lepad de ea. Am cerut ajutor pentru ca speram ca cineva imi poate oferi detalii din propria experianta. Pe google pot cauta si eu "firme de transport platforma auto" . Motivul pentru care am deschis acest topic este simplu si obiectiv . Nu vreau sa-mi bat joc de masina pe drumurile din RO ( unele portiuni ) . Masina e in garantie si ar trebui sa ma doare in cur daca se strica ceva... ei bine, eu nu sunt asa. Prefer s-o stric pe circuit unde ma bucur la adevarata ei valoare decat s-o stric prin gropi , si sa stau cu orele in trafic in spatele tirurilor pe valea oltului. In parelel cu acest topic sunt in discutii cu diferite firme care asigura transport auto pe trailer. O sa va anunt cum ajunge masina in Amsterdam..
  • Like 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Bucuresti Arad pe Valea Oltului e decent. La fel e si pe Severin Harsova foarte bun. Daca mergi cu 250 e normal ca nu ai confort. Dar de aici pana a zice ca e impracticabil, hai sa nu ce cacam pe noi pe romaneste. Daca mergi cu viteze peste legale d egenul 80 localitati si 130 140 in afara nu cred ca m4 chiar si cu jante pe 19 sau 20 cat o avea este imposibil de condus 700 km. Sau iei jante pe 18 si le vinzi cand ajungi acasa. Dar pentru cateva sute d euro diferenta mai mare deranjul. Am fost acum 4 ani cu porsche 911 in road trip prin Europa si a fost confortabil. Repet, hai sa nu exageram totusi.

Zici ca ai ajuns in Mozambic si mergi pe camp. Cand pleci undeva cu masina iti planifici din timp, brusc prin Romania stand la coada pe drum ce ti-ai zis " nai ia stai ca eu am nunta pe 17 si la naiba sunt in Romania la mama naibii cand mai ajing inapoi"? Pe bune? In plus, e diferenta de cateva ore per total la durata intregii calatorii din cauza faptului ca stai la cozi prin Romania.

Eu Bucuresti Arad fac 7 ore cu opriri de pipi si nu merg ca nebunul. Asa ca las-o balta.

Data viitoare vino cu avionul daca nu vrei sa strici prin gropi suspensia. Simplu si elegant.

Edited by cavaliere
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.