Jump to content

Bmw 320d vs Golf 4


.Ionut

Recommended Posts

Salut, peste 2 luni o sa ma apuc de scoala de soferi si inca nu am decis inca ce masina sa-mi achizitionez....

As opta pentru un bmw 320d 1.9 TDI sau un golf 4 1.6 benzina, care ar fi mai bun pentru un incepator

Buget pentru masina 2500 euro, Astept pareriile dumneavoastra....chiar daca am gresit subforumu sunt incepator pe site..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! 320d Facelift are 150 CP, cred eu putin cam mult, avand in vedere ca o sa fii proaspat sofer, dar pana la urma ramane la alegerea ta!

La 2500 E nu cred ca o sa gasesti un FL in stare foarte buna...Ar mai fi varianta nonfacelift de 136 CP, care nu e asa nervoasa...d.p.m.d.v. ar fi mai ok pentru inceput.

De cumparat o masina e usor, cu intretinerea e mai greu..trebuie sa ai si asta in vedere, in functie de bugetul pe care vrei sa-l aloci sau il ai disponibil.

La Golf revizia e 250 Ron, la BMW mergi premium, platesti premium! adica 650 Ron revizia.. si plus celelalte piese, care sunt triple la pret.

mai e si timbrul de mediu foarte mare la diesel...depinde cati km faci cu masina pe an.

 

Te avertizam ca daca alegi BMW, s-ar putea sa nu mai vrei altceva!

Edited by wizzardx
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 motoare total diferite... vrei benzinar sa-ti consume fara sa traga cu intretinere mai ieftina sau vrei diesel puternic fata de 1.6 de la golf cu consum mai mic si cu intretinere mai scumpa? oricum la banii aia... ai mai multe sanse sa iei un Golf mult mai ok ca un E46 , nu stiu ce cazan poti gasi la banii aia..nu cred ca exista "care ar fi mai bun pentru un incepator?" exista doar ce ai putea sa cumperi cu banii care i ai si sa poti sa o intretii corespunzator.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde foarte mult ce vrei de la masina, putere mare pentru drifturi sau poate pentru liniute sau pentru viteza, conteaza enorm ce vrei,de aceea ar fi bine daca ai avea ocazia sa mergi si cu una si.cu cealalta.

 

Nu vreau sa rup soselele in 2 doua, vreau de oras asa, am mers cu golf 4 dar nu cu viteza, nu am bagat picioru in ea...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt de acord cu sintagma "masina pentru incepator". dupa ce am luat permisul la fix 18 ani si 1 luna am inceput sa conduc o alfa romeo 166 cu motor 2.4. am 5 ani de cand am permis si nu am avut niciun incident(din fericire). poti sa o bulesti si cu golful si cu bmwul. daca vrei masina de oras nu vad rostul unui 320d. iar la banii aia cum au spus si alti colegi greu de gasit un bmw decent. mergi pe golf ;)
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt de acord cu sintagma "masina pentru incepator". dupa ce am luat permisul la fix 18 ani si 1 luna am inceput sa conduc o alfa romeo 166 cu motor 2.4. am 5 ani de cand am permis si nu am avut niciun incident(din fericire). poti sa o bulesti si cu golful si cu bmwul. daca vrei masina de oras nu vad rostul unui 320d. iar la banii aia cum au spus si alti colegi greu de gasit un bmw decent. mergi pe golf ;)

Multumesc de sfat

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

golf 1.6i + gpl combinatia perfecta pentru oras daca tot vrei benzina, asa nu o sa te mai plangi de consum pe viitor. si ca sa dau apa la moara pentru haterii gpl

bmw doar daca stii ca o sa poti arunca lejer o mie euroi la cateva luni asa pt "surprize", nu degeaba spun colegii ca e mai scumpa intretinerea.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Daca circuli exclusiv sau cel mai mult prin oras nu iti recomand diesel, mai ales cu turbo, pt oras merge un 1.6 benzina nu e atat de pretentios si e mai ieftin la intretinut, conusumul o sa-ti sara de 10% asta depinde si de ce oras e vorba.

Dieselul e o masina care ii place sa mearga la drum intins, astefel lucreaza motorul si turbo la parametri.

Link to comment
Share on other sites

Așa spune-am și eu prima datĂŁ, cĂŁ ĂŽmi cumpĂŁr un Golf, bla, bla sau un Ford sau alta mașinĂŁ și uite printr-o coincidențĂŁ am cumpĂŁrat un BMW.

Acum pot sĂŁ primesc orice altĂŁ mașinĂŁ și nu ĂŽmi dau BMW-ul, nu mĂŁ intereseazĂŁ.

De la bun ĂŽnceput am dorit benzinar așa mi-am cumpĂŁrat ...

 

Cum spune-au și ceilalți la 2,500 ĂŽți poți gĂŁsi un golf bunicel cu 1.6 benzinĂŁ poate și câteva dotĂŁri.

DacĂŁ vrei un BMW 320d, mai ales facelift .... greu, foarte greu.

Da un non-facelift se poate dar cam chel la dotĂŁri și piesele sunt ceva cam scumpe.

Ăn orice caz alegerea ĂŽți aparține!

Link to comment
Share on other sites

golf 4 1.4

O spun din experienta ca e mult mai ok decat cel de 1.6

In ce priveste bmw-ul, mai asteapta putin, mai fa ceva experienta intr-ale condusului, mai strange niste banuti si in final iti vei lua ceea ce vrei. Cu 2500 eur vei gasi un cazan cu nr bulgaresti sau unul ok cu volan pe dreapta. Parerea mea.

Edited by is_toy
Link to comment
Share on other sites

Salut , sper ca te pot ajuta cu un sfat din postura in care sunt acuma si anume cea de incepator. La scoala de soferi am condus golf 4 hatch 1.9 alh pe care si acum il conduc ocazional iar dupa parerea mea pot spune ca golf 4 e o masina foarte ok dpdv al pretului de achizitie,intretinere si fiabilitate plus de asta mi se pare o masina foarte usor de condus la care te poti adapta foarte usor si relativ confortabila la condus, iar despre motor 1.9 alh are 90 de cai iar varianta hatch chiar se simte bine si nu-ti da emotii in depasiri,pe alta parte am acasa un 320d nfl de 136 de cai si desi mi-a fost mai greu primele zile cu masina asta care este mult mai sensibila la comenzi decat golf 4 acum dupa ce m-am obisnuit nu as mai conduce altceva, iar ca incepator daca-ti vezi de treaba ta si nu te crezi pilot este ok, as putea sa-ti spun multe care nu-mi vin in cap acum despre cele 2 masini dar daca ai nedumeriri imi poti scrie pe privat. Cat despre bugetul tau la 2500 gasesti 320d nfl in stare decenta dar neinscrise de ex in 2015 cand am cumparat 320d-ul a fost 2300 + 700 euro taxa de timbru +3-400 o revizie de ulei+ toate filtrele,cateva bucsi,termostat si cam astia au fost banii. Sper ca ti-am fost de ajutor iar daca ai intrebari iti pot raspunde oricand pe privat. O seara buna !
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tocmai i'ai recomandat omului sa isi ia 2 modele pe care le poate gasi numai chinuite de soarta, cu 500k km si care il pot baga in niste cheltuieli enorme. 320d nfl mi se pare o idee extrem de proasta, costa 1000e sa il inscrii si dupa pot sa pice o groaza de piese scumpe. O sa depaseasca 3500e cu cheltuielile (masina, inmatriculare, reparatii) din primele 3 luni de la achizitie. La Golf alh cam aceeasi poveste...Un golf 4 benzina bun il gaseste lejer la 2000 euro, inmatricularea/taxele sunt foarte mici(sub 200e taxa de mediu, <350 lei asigurarea pe tot anul, impozit ~70lei) si nu are ce sa pice la el sa ii ridice probleme.
Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu am avut un audi a4 (2002) 1.9 tdi... se spunea ca motorul e indestructibil ceea ce pentru mine cam asa a si fost la cata forja i-am dat, deci iti recomand daca nu vrei sa ai prea mari batai de cap cu o masina (si se si incadreaza aproximativ in banii de care dispui)

Acum vreo 2 luni am fost in Germania si mi-am luat un e90 (2006) (1995cc benzina), dar diferenta intre ele e imensa. Mi se pare ca BMW este foarte ok, dar totusi incepator fiind iti recomand tractiune fata (Winter is Coming... you know..).

Link to comment
Share on other sites

golf 4 1.4

O spun din experienta ca e mult mai ok decat cel de 1.6

 

Poftim? Din ce experienta ai ajuns tu la concluzia ca golf 4 1.4 e mai bun ca 1.6? De unde iti vin ideile astea? Sau ai postat sa iti bati joc de om, ca nu inteleg...

 

Sa iti fac o lista de ce motorul de 1.6 este o alegere de 10 ori mai inteleapta pe Golf 4 decat 1.4:

 

-in 95% din cazuri va consuma mai putin

-taxa de mediu similara

-impozit similar

-asigurare similara

-valoare mult mai mare la revanzare

-se vinde mult mai usor cand va fi cazul

-acceleratie mult superioara (75 cai si 125nm pe 1100kg, este clar submotorizata). 0-100kmh in ~14 secunde la 1.4, ~11 secunde la 1.6 =>diferenta enorma

-siguranta mult mai mare in depasiri

-din masinile intalnite de mine mi-a lasat impresia ca ar fi un motor mai rezistent/fiabil

-in momentul in care va avea pasageri si bagaje nu va trebuie sa faca rugaciuni sa plece de pe loc

Link to comment
Share on other sites

Cum sa-ti iei e46 cu 2500 euro? Daca n-ai bani , cel putin 3000 ron pe luna salariu, nu-ti lua e46.

Ia-ti golf 4 , clar. Cu 2500 euro buget, n-ai ce cauta pe e46. SUnt multe de schimbat si de intretinut.

Decat sa-ti iei un e46 cu 2500e , chel, rupt, diesel, rulaj mare, masina rupta, uzata, mai bine iti iei un golf 4 . Un golf 4 la 2500 euro e aproape impecabil. Un e46 la 2500 euro , e rupta , e bucati, e uzata complet, mai ales diesel.

 

Cu 2500 euro cumperi golf 4 benzina cu 200.000km reali.

Cu 2500 euro cumperi un e46 cu 460.000 km reali. Ce alegi?

 

Daca vrei un e46 curat, te costa 3700 euro-4000euro.

Un golf 4 curat, 2500-3000euro

Edited by cristisad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.